Čas je za jesensko obdelavo tal - Klub Gaia

Čas je za jesensko obdelavo tal

Zelo pomembno je, da že pozimi premišljujemo o prihodnji sezoni. Jesenska priprava tal nam bo omogočila zgodnejšo spomladansko setev, na dobro pripravljeni in pognojeni zemlji pa tudi rastline bolje rodijo, dajejo stabilne, praviloma večje količine pridelka in imajo daljšo rastno dobo.
Jesen nam še vedno prinaša veliko veselja ob spravilu pridelkov, posadili smo tudi zadnje vrtnine, ki jih bomo pospravili šele v prihodnjem letu. Pomembno opravilo pred zimo pa je tudi osvežitev in priprava tal na praznih gredicah. Zemlja nudi ustrezen dom in tudi hrano našim vrtninam. Če zanjo ustrezno skrbimo, so rastline zdrave in zadovoljne, uporaba škropiv pa je manjša. V ekološkem vrtičku je tako skrb za zemljo najpomembnejše opravilo, zato organsko gnojenje v oktobru ali novembru vsekakor opravimo.

Zakaj je treba gnojiti?

Vrtnine so velike porabnice hranil, zato jih je treba jeseni zemlji povrniti. Kot smo že omenili, je organsko gnojenje dobrodošlo, saj neposredno vpliva na rodovitnost tal, poveča pa tudi skupno količino organske snovi v tleh. Le v takih z dovolj humusa in mnogo živih bitij se tradicionalna in sodobna organska gnojila spreminjajo v rastlinsko hrano.

Izberimo pravo gnojilo

V današnjem času si je zelo težko priskrbeti kakovosten uležan hlevski gnoj, povrhu vsega pa je še precenjen oz. predrag. Dobra izbira je sicer tudi lastni kompost, vendar ga imamo najpogosteje premalo na zalogi, zaradi nepravilnega kompostiranja pa je lahko vprašljive kakovosti. Rešitev za neustrezen kompost in hlevski gnoj lahko najdemo v uporabi dolgo delujočega organskega gnojila Plantella Organik, ki je zaradi svoje stoodstotne organske sestave uvrščen tudi v katalog dovoljenih sredstev za ekološko kmetijstvo.

Kako gnojimo s Plantella Organikom?

Organsko gnojilo v obliki pelet Plantella Organik raztrosimo po površini in potem podkopljemo ali plitvo zadelamo. Koliko gnojila potrebujejo posamezne rastline, je opisano na hrbtni strani pakiranja. Okvirno pa za 100 kvadratnih metrov vrtnine v normalno založenih tleh potrebujejo približno 20 kg Plantella Organika, kar je več kot dvajsetkrat manj, kot če bi gnojili s hlevskim gnojem. Pelete tega dolgo delujočega organskega gnojila so za uporabnika nadvse priročne, gnojenje poteka brez težkega premetavanja, raztros je natančnejši in zahteva bistveno manj časa. V tako gnojenem vrtu poskrbimo za preverjeno, kakovostno pripravo tal, pridelek v prihajajočem letu pa se hkrati poveča do 30 odstotkov.

Namig

Jeseni za obogatitev zemlje izbirajte izključno med organskimi gnojili, saj ta manj obremenjujejo okolje, izboljšajo zračnost tal, ki se zato spomladi prej ogrejejo, hkrati pa vežejo večjo količino vode, za kar vam bodo v sušnih mesecih rastline močno hvaležne. Z njimi povečate tudi delež hranil, humusa in koristnih organizmov, ki so še posebno pomembni, saj rastlinam omogočajo dostop do v tleh prisotnih hranil.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.
Za komentiranje se prijavite