Visoke grede za različne namene - Klub Gaia

Visoke grede za različne namene

Avtor: Lucija Kinkel, mag. inž. hortikulture

Običajno v visoke grede iz praktičnih razlogov sadimo le zelenjavo. Vendar v visoke grede lahko sadimo prav vse. Kombiniramo različne vrtnine in cvetje, ali pa poleg zelenjave posadimo še različna zelišča, uporabne rastline ali pa vanje nasadimo le okrasne rastline. Pri zasaditvah z izključno okrasnimi rastlinami si poleg grede postavimo še ležalnik za počitek in uživajmo v lepoti in opojnih vonjavah cvetočih rastlin.
Vrtičkanje v visokih gredah je postal priljubljen način gojenja rastlin, saj omogoča boljši nadzor nad tlemi, izboljšano drenažo in manjše tveganje za plevel.

Poletna zelenjavna zasaditev

Naša članica Marija Trošt z visokimi gredami umetelno riše očem dopadljivo  razgibano okrasno-zeliščno kuliso lepotic
Naša članica Marija Trošt z visokimi gredami umetelno riše očem dopadljivo razgibano okrasno-zeliščno kuliso lepotic

Ko mine spomladanski mraz in se tako ozračje kot tla ogrejejo, lahko na vrt zasadimo plodovke. 

Navajam primer za visoke grede, velikosti najmanj 0,7 m x 2 m. Pred sajenjem tla še gnojimo z Bio Plantella Nutrivitom za paradižnik in plodovke, ker bomo izmed plodovk zasadili bučke in paradižnike. Poleg pa bodo na gredi čez poletje rastle še rdeča pesa, solata in bazilika. Rdeča pesa in redkvica sta dobri sosedi in jih lahko sejemo tudi v mešanem posevku. Baziliko posadimo med paradižnike, lahko pa tudi še med solato in bučke. Z vrta bo odganjala listne uši in pepelasto plesen. Bučko pa posadimo ob rob grede, da bo imela dovolj prostora za razrast in pri tem ne bo senčila preostalih rastlin. 

V visoko gredo lahko posadimo še druge vrtnine. Pri izbiri bodimo pozorni le na to, da ne izberemo kombinacije slabih sosedov. 


Preverite več v tabeli kolobarjenja ter seznamom dobrih in slabih sosedov>>>

Sožitje zelenjave in okrasnih uporabnih rastlin

V zadnjih letih so popularne uporabne okrasne rastline. 

Mednje se uvršča veliko zelišč, kot so: ameriški slamnik, žametnica, timijan, kamilice, šetraj in druge. Lahko nam služijo le kot okras na vrtu, po želji jih lahko nato še uporabimo za kuho ali nego in imamo tako dvojno korist. 

Poglejmo si primer take mešane zasaditve, s katero lahko zasadimo gredo velikosti 0,7 x 2 m. Poleg zelenjadnic paprike in solate ter bazilike, lahko na gredo posadimo še ameriški slamnik in žametnico, pa celo  nageljček. Zasaditev bo pisana, živa in barvita, obenem pa bomo na njej pridelali še nekaj pridelka za sprotno uporabo. Tudi med sortami vrtnin smo lahko domiselni in namesto klasične zelene solate posadimo sorto, ki ima robove listov obarvane rdeče Super canasta magenta. Ali pa dodajmo posebne eksotične vrtnine kot so bamija, kapucinka ali pa čili raznolikih barv. Tako bodo sosedstva med vrtninami in cvetjem ter zelišči dodana vrednost, ki se kaže v boljšem okusu, manj boleznih in škodljivcih ter ustrezno senčenje in delitev hranil. 

Tako ne bo lepo videti le na gredi, ampak tudi v skledi in na krožniku. Pri izbiri okrasnih rastlin se izognimo strupenim rastlinam.


Cvetoče razkošje

Za pravo cvetočo oazo si na visoko gredo zasadimo cvetlice – trajnice, enoletnice, na večje grede lahko tudi nižje grmovnice. Skratka kombinacijo manjših cvetočih rastlin. 

Na robova grede velikosti 0,7 x 2 m posadimo dve vrtnici. Izbiramo lahko med cepljeni na deblo, grmičastimi ali vzpenjavimi – izberimo tako, da bo manjše rasti. Med njima se bo lepo podala mehiška pernata trava ali bodalica, ki bo celotni zasaditvi dajala mehak in zasanjan videz. Pred njo posadimo kaduljo, dalije različnih oblik in barv in na drugi strani še pisane odoline ali zajčke. Ob rob za prevešanje pa posadimo še grobeljnik in avbrecijo, ki sta kot kadulja medonosni in privabljata v vrt mnoge opraševalce. 

Tako nam bodo poleg lepih cvetov vrt krasili še pisani metulji, čebele in živahni čmrlji.

Klopco ali počivalnik z visoko gredo užitnega in okrasnega lahko sestavimo tudi iz palet
Klopco ali počivalnik z visoko gredo užitnega in okrasnega lahko sestavimo tudi iz palet
Preberite še več ...

Rastline

Ameriški slamnik

Ameriški slamnik je rastlina prerij Severne Amerike, danes pa jo vzgajajo kot okrasno ali zdravilno rastlino po vsem svetu.

Bazilika

Bazilika je enoletna rastlina, visoka do 60 cm, ima dolgopecljate, včasih malo nazobčane liste.

Bučke in buče

Spadajo med plodovke. Rastlina oblikuje dolge poganjke z velikimi rumenimi cvetovi iz katerih se razvije okrogel ali podolgovat plod. Barve plodu so lahko zelene, bele, rumene barve.

Dalija

Rod dalij šteje okoli trideset trajnic s koreninskimi gomolji, ki so užitni in so jih včasih uporabljali v prehrani. Dalije so čudovita popestritev z raznobarvnimi enojnimi ali polnjenimi cvetovi. Največkrat uporabljene na vrtu a lahko jih gojimo ...

Grobeljnik

Viseči grobeljnik je povešava trpežna rastlina z vonjem po medu. Sadimo jo v viseče košare, balkonska korita ali posode.

Nagelj

Nagelj je tradicionalni okras naših domov.

Paprika

Rastlina spada med plodovke. Nadzemni del ima srčaste liste zelenih odtenkov. Plodovi so okrogli ali podolgovati, zelene, rumene ali rdeče barve.

Paradižnik

Rastlina spada med plodovke. Lahko ima grmičasto, nizko in razvejano rast ali visoko, ki zraste krepko čez 2 m ob opori.

Rdeča pesa

Spada med korenovke. Oblikuje okrogle ali podolgovate korene v zemlji. Moderne sorte so lahko rdeče, rumene, bele ali pisane barve.

Solata

Spada med solatnice. Rastlina oblikuje rozeto ali glavo zelene, rumene, rdeče barve.

Vrtnice

Vrtnice so med najstarejšimi poznanimi rožami in še vedno med najbolj priljubljenimi. Zapeljujejo nas z omamnim vonjem in cvetovi vseh barv, zato so nepogrešljive skoraj v vsakem vrtu. Posvetimo jim nekaj pozornosti, da bodo lahko še lepše. ...

Žametnica

Žametnice spadajo v rod nebinovk (Asteraceae), izvirajo iz Mehike ter dežel Srednje in Južne Amerike. V naravi najdemo vsaj 60 vrst. Žametnice so koristne rastline v zelenjavnem vrtu, na cvetličnih gredicah, nekatere sorte pa se odlično obnesejo ...

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Nutrivit za paradižnik in plodovke

Visokokakovostno organsko gnojilo višje vrednosti posebej prilagojeno za gojenje plodovk. Dodan naravni kalij prinaša bolj čvrste plodove polnega okusa.
Za komentiranje se prijavite