Vrtnarjenje z donacijo vrtnarskih izdelkov - Klub Gaia

Vrtnarjenje z donacijo vrtnarskih izdelkov

Fatima Peček, mentorica Vrtnarskega krožka

Letošnje leto je prav posebno, saj praznujemo 70. obletnico naše šole v Strunjanu. Odločili smo se, da v ta namen z donacijo Kluba Gaia uredimo njeno okolico.

Zavedamo se, da urejena okolica vpliva na dobro počutje otrok, zaposlenih in obiskovalcev. Zaprosili smo za sponzorstva ter donacije in kar nekaj strokovnjakov in institucij nam je velikodušno stopilo naproti.

Ali nas poznate?

Center za usposabljanje Elvira Vatovec Strunjan je javni vzgojno–izobraževalni zavod. Nahaja se v osrčju krajinskega parka Strunjan, sredi edinstvene in neokrnjene narave. Center s svojo dejavnostjo pokriva območje naslednjih občin: Piran, Izola, Koper, Divača, Hrpelje – Kozina, Ilirska Bistrica, Sežana in Komen ter učence iz drugih občin v posameznih primerih, ko obstajajo za to socialno-pedagoški ali zdravstveni razlogi. Dejavnost centra poteka na dveh lokacijah - matični del zavoda je v Strunjanu, podružnična enota je v Divači.

V našem centru izvajamo naslednje oblike strokovnega dela oziroma usposabljanja: osnovna šola z nižjim izobrazbenim standardom (OŠ z NIS), posebni program vzgoje in izobraževanja (PPVI), podaljšano bivanje (PB), mobilno specialna in rehabilitacijska pedagoška služba (MSRPS).

Letos praznujemo

Letošnje leto je prav posebno, saj praznujemo 70. obletnico naše šole. Odločili smo se, da v ta namen uredimo njeno okolico. Zavedamo se, da urejena okolica vpliva na dobro počutje otrok, zaposlenih in obiskovalcev. 

Že Anton Trstenjak, naš najpomembnejši znanstvenik na področju psihologije barv, je nekoč povedal: »zelena barva vegetacije in modrina jasnega neba vplivata izravnalno in pomirjevalno na človekovo počutje, medtem ko rumenina sončne svetlobe vzpodbuja, ne da bi vznemirjala, zato poletna, s sončno svetlobo preplavljena pokrajina v modro zelenih barvnih odtenkih zelo ugodno vpliva na notranje stanje človeka, ki išče primeren kraj za okrevanje.« (Trstenjak, 1978, str. 349).

Klub Gaia donira za otroke in svetuje

Urednica revije GAIA ga. Mira Arh in vodja Kluba Gaia nas je obiskala in nam pomagala pri pripravi načrta za preureditev okrasnega vrta pred šolo. Predstavila nam je različne načine ureditve okolice, priprave tal na zasaditev ter oblike gnojenja rastlin. Svetovala nam je tudi pri izbiri in načinu zasaditev okrasnih rastlin, zelišč in dišavnic, ki so značilni za našo pokrajino in področje krajinskega parka ter vzdrževanju okrasnega vrta, ki bi bil cvetoč in urejen skozi vse leto.      

Ob pogovoru smo še bolj ozavestili, kako izredno pomembna je vloga, ki jo ima okolje s svojim vplivom na človeka. Spet smo se spomnili Trstenjakovih besed, in sicer o obojestranski odvisnosti, da okolje oblikuje človeka in obratno človek oblikuje okolje, obenem pa nastane svojevrstna povezanost med zunanjim svetom in človekovo duševnostjo. Ustvari se nov svet. (Trstenjak, 1991, str. 85).

Plantella in Bio Plantella

Podjetje Unichem je za naše otroke podarilo izdelke blagovnih znamk Plantella in Bio Plantella, s pomočjo katerih bomo uredili okolico naše šole in poskrbeli, da bodo naše rastline rasle bolje in bile zdrave.

Vrtnarili smo zagnano in veselo

Delo na okrasnem vrtu smo začeli dve učiteljici in dva učenca. Kmalu se nam je pridružilo še več učencev in učiteljev. Spraševali so, če rabimo pomoč in kako nam lahko pomagajo. Vsi učenci so lahko sodelovali, a seveda pod pogojem, da so prej opravili svoje šolske obveznosti. Fantje in dekle so pograbili lopate. Izkopali so stare rastline pred vhodom v šolo in pri spomeniku Elvire Vatovec.

Izkopane rastline smo kasneje posadili in dopolnili druge površine okoli šole, ki so bile delno zasajene in so delovale dokaj neurejeno. Pred sajenjem smo dodali zemljo Plantella Premium in dobro zalili.

V šolskem atriju je učitelj z vrvico označil dele atrija, ki smo jih dopolnili z rastlinami: sivka, žajbelj, rožmarin, marjetice, baklaste in druge lilije, perunike, narcise, vrtnice, hermelike, vijolice, sredozemska pepeluška, elegantne sardenke, oleandre, rumena šternbergija, palme. S tem smo želele poskrbeti za estetiko okolice in pri otrocih spodbuditi pozitiven odnos do lepega okolja.

Aprila nas čaka še veliko dela: odstranitev plevela na vrtu pred šolo in priprava tal za naše nove rastline, gnojenje, oblikovanje novih zasaditev ter zasaditev zunanjih okrasnih posod.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite