Visoka greda s toplo gredo - Klub Gaia

Visoka greda s toplo gredo

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Številni imamo visoke grede zaradi lažje obdelave in tudi vizualno so zelo zanimive, zato imajo svoje mesto na domačem vrtu. Ker pa so namenjene pridelavi kakovostne domače zelenjave, jih lahko precej enostavno nadgradimo, da bo pridelek ne le hitreje, ampak tudi dlje časa v sezoni.

Topla greda

Visoka topla greda naše članice Karmen Dolinšek
Visoka topla greda naše članice Karmen Dolinšek

Vrtnine za svojo rast potrebujejo toplo okolje. Nekatere so seveda bolj za vroče, kot so plodovke. So pa številne druge, med njimi številne solatnice in še kakšna kapusnica, ki pa preživijo zelo dobro v hladnejšem delu leta. 

Da ustvarimo toplo okolje za vzgojo in kakovosten pridelek vrtnin, lahko precej enostavno nadgradimo visoko gredo s toplo gredo. Ta je lahko steklena ali plastična, kar imamo pri roki ali kar nam je lažje uporabiti. Njena naloga je prepuščanje sončne svetlobe in toplote v notranjost. 

Tako dobimo toplo okolje, če je le kaj sonca na voljo. To toplo okolje pa pomeni hitrejši pridelek, ki ga ohranimo daljši čas na vrtu, ki nam koristi do pozno v jesen.

Prve pomladne setve

Spomladanska zasaditev visoke grede
Spomladanska zasaditev visoke grede

Številni v visoki gredi tako kot na vrtu gojijo pozimi in spomladi samo solatice. Kar pa seveda ni v skladu s kolobarjem. O tem seveda ne razmišljamo, dokler se ne pojavijo razne glivične okužbe. 

Rešitev – menjava plasti zemlje, je enostavna, a draga. Zato je bolje narediti mešano zasaditev. Tako ne sejemo le solatnic in imamo le monokulture v visoki gredi. Zato spomladi sejemo rukolo in zraven vrsto redkvic. Prav tako naredimo prostor za grah. Tu takoj vsi skočijo v zrak, da je grah velika in visoka rastlina. 

Ampak te rastline enostavno porabimo kot mikrozelenjavo – pojemo mlade, zelene rastline. Tako nam še vedno ostanejo vrste za nam okusne solatnice. Pri tem pa ne pozabimo na jesensko sajenje česna, ki ga umestimo – posadimo v vrste tako, da je prostor še za ostale rastline. 

Na ta način smo ustvarili mešani posevek. S tem zmanjšamo možnost pojava bolezni, ki bi uničila naš pridelek.

Nevarni polži

Toplo okolje z veliko slastnimi vrtninami je idealno za polže. Ti se hitro pojavijo, če nismo polnili visoke grede s kupljeno šotno zemljo, ampak kar s tisto z vrta. Seveda nepresejano in nepregledano. 

Zato takoj, ko vidimo škodo, reagiramo in okoli vrtnin posujemo sredstvo Bio Plantella Arion. Te modre granule uničijo vse vrste polžev. Ker je sredstvo ekološko, ga brez skrbi posujemo okoli vrtnin po vsej gredi.

Zoper polže uporabimo učinkovito in ekološko sredstvo Bio Plantella Arion
Zoper polže uporabimo učinkovito in ekološko sredstvo Bio Plantella Arion

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Arion proti polžem

Povsem naravna vaba v obliki modrih granul s takojšnjim učinkom proti vsem vrstam polžev na okrasnih gredicah, zelenjavnem vrtu in jagodah.

Bio Plantella Nutrivit za visoke grede

Specialno 100 % organsko gnojilo je prilagojeno za vzgojo obilnega in vitaminsko bogatega pridelka eko zelenjave in sadja.

Bio Plantella Zemlja za visoke grede

Specialna zemlja je prilagojena pogojem in razmeram za vzgojo eko pridelka v visokih gredah.
Za komentiranje se prijavite