Visoka greda v rastlinjaku - Klub Gaia

Visoka greda v rastlinjaku

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

V zadnjih letih smo zaradi lažjega vrtnarjenja vzljubili visoke grede. Največkrat jih imamo v vrtu, kjer pogosto nadomestijo kar klasične gredice. Pa jih lahko postavimo tudi v rastlinjak? 

Brez napora do najboljših vrtnin

V rastlinjaku lahko gojimo tudi trto, seveda poleg zelenjave.
V rastlinjaku lahko gojimo tudi trto, seveda poleg zelenjave.

Vsi, ki imamo izkušnje z visokimi gredami vemo, da so veliko volj prijazne hrbtu. Tako se manj sklanjamo in uživamo v »udobnem« vrtnarjenju. Med manj zanimiva dela na vrtu vsekakor spada puljenje plevela. 

Z uporabo Plantelline kakovostne zemlje, nam je pletje prihranjeno. 

Ko postavimo visoke grede v rastlinjak, so te zaščitene pred vremenskimi neprillikami - pred dežjem, soncem, točo in snegom. 

To pomeni, da bodo zelo dolgo časa v dobrem stanju in jih ne bo treba tako kmalu menjati ali obnavljati. Kar pa ne drži predvsem za lesene visoke grede na prostem. Izjema pa so kovinske ali plastične.


Postavitev in polnitev visoke grede

V spomladanskem času imamo dosti vej od rezi v sadovnjaku.
V spomladanskem času imamo dosti vej od rezi v sadovnjaku.

Pri postavitvi visokih gred moramo upoštevati višino in širino rastlinjaka. Obenem imejmo v mislih, katere vrtnine bomo oziroma gojimo v rastlinjaku. Visok paradižnik potrebuje veliko prostora. 

Visoke grede potisnemo do roba rastlinjaka. Tako izrabimo ves prostor. V večini primerov se je pokazalo, da je višina visokih gred do 50 cm, prav tako širina okoli 50 cm. Tako imajo vse vrtnine dovolj prostora.

Pri polnitvi upoštevajmo, da pri 50 cm visoki gredi vrtnine potrebujejo okoli 30 cm zemlje. To še posebej velja za paradižnik in druge plodovke, ki imajo močan, globok in razvejan koreninski sistem. Tako po dnu namestimo veje, vejice, ki zapolnijo volumen. Sledi plast kartona, ki je čista celuloza, da se zemlja ne meša z vejami. 

Nato pride na vrsto kakovostna zemlja. Izberemo Plantella Vrtno zemljo, ki je sestavljena iz huminskih in drugih šot. Tako odlično zadržuje vodo in hranila v območju koreninskega sistema vrtnin.

Kako gnojimo?

Pred sajenjem zemljo pognojimo z Bio Plantella Nutrivit Univerzal.
Pred sajenjem zemljo pognojimo z Bio Plantella Nutrivit Univerzal.

Pri polnjenju visoke grede v spodnjo plast zemlje umešamo domači kompost. Če polnimo visoke grede v jesenskem času ali zgodaj spomladi, potem dodamo mešani kompost. To pomeni povsem narejen kompost zmešan z delno razgrajenim. 

Pri procesih razgradnje se ustvarja toplota, kar v praksi pomeni talno ogrevanje vrtnin. To je zelo pomembno v hladnejšem delu leta. 

Pred sajenjem pa pripravimo zemljo z ekološkim gnojilom v peletah Bio Plantella Nutrivit Univerzal, ki je priročno pakiran. Tako zagotovimo vsa potrebna hranila za začetno rast in razvoj vseh vrtnin. 

Seveda je dognojevanje prav tako pomembno kot začetno – temeljno gnojenje.

Rastlinjak se pregreva

Velikost visokih gred prilagodimo glede na obliko rastlinjaka.
Velikost visokih gred prilagodimo glede na obliko rastlinjaka.

Obliko rastlinjaka prilagodimo glede na možnosti našega vrta. Zato je naš domači rastlinjak 3 x 8 m, ker enostavno teren ne dopušča večjega ali drugačne oblike. 

Vrata, okna in druge odprtine so postavljene tako, da je zračenje čim bolj učinkovito. To vsekakor velja za skoraj vse rastlinjake, ki so v prodaji. 

Ne pozabimo jih zračiti tudi v zimskem času, seveda v sončnem in toplem delu dneva. Tako znižamo temperaturo in vlago v rastlinjaku.

Šotna zemlja v visokih gredah potrebuje redno namakanje, saj le vlažna šota zadržuje vodo in hranila. Ko se enkrat presuši, se močno poslabša njena sposobnost zadrževanja vlage. Zato je dobro razmisliti tudi o namakalnem sistemu v rastlinjaku.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Nutrivit Univerzal

Visokokakovostno organsko gnojilo z uravnoteženo sestavo hranil za pripravo in obogatitev tal ter naravno dognojevanje vseh rastlin.
Za komentiranje se prijavite