Koristne živalice na EKO vrtu - Klub Gaia

Koristne živalice na EKO vrtu

Strokovnjaki Kluba Gaia

Naši člani se zavedajo pomena sobivanja in ravnovesja živalskega in rastlinskega sveta v ekološkem vrtu. Človek z uničevanjem posameznih živih bitij močno vpliva na naravni ekosistem, kar vodi posledično v preveliko namnožitev  posameznih škodljivcev. Da ni vse škodljivo, in je marsikaj lepo, pa tudi koristno, dokazujejo fotografije iz vrtov naših članov.

Narava ima odlično sestavljeno življenjsko združbo, v kateri vsi živi in neživi organizmi odlično  medsebojno delujejo in se podpirajo. V ohranjanju ravnovesja na vrtu nam pomagajo mnogi vrtni pomočniki, kot so: ptice, ježi, žabe, pajki, pikapolonice, tenčičarice ter mnoge druge divje in domače živali kot so: mačke, psi, gosi in race.

Kako prijetno je prebujanje ob ptičjem petju! Še bolj, ko vemo, kako koristne so ptice za naš vrt. Mnoge se prehranjujejo z gosenicami, črvi in drugimi insekti na vrtu.  Res je, da si včasih postrežejo tudi s sadeži, a pomoč ptic pri  zmanjševanju populacije škodljivcev na vrtu odtehta  deležu, ki ga ptice pojedo.

Ravnovesje v vrtu

Priporočamo, da na drevesa pritrdite valilnice, postavite hiške, napajalnike …Na vrtu Marije Peršuh domuje mnogo različnih vrst ptic, ki ji pomagajo ohranjati  ravnovesje, a so tudi odličen motiv za njene ljubiteljske fotografije.

Ptice so tudi gosi. Res so večje in ne prepevajo kot manjše ptice, tudi kakšne rastline se polotijo, a so zato zelo glasne, ko je treba  očuvati vodno zajetje. Njihove koristi se dobro zaveda Majda Gubič. Race so  odlične pomočnice pri odstranjevanju polžev. Le dovolj vode morajo imeti v bližini.  Pri uničevanju polžev nam pomagajo žabe in krastače, ki pospravijo tudi mnoge druge insekte.

Bodeči pomočnik jež  je med najboljšimi, ker se prehranjuje z žuželkami in s tem  ohranja zdrave naše užitne rastline.  Na vrt ga boste privabili, če bo imel ustrezen prostor, kamor se skrije kot je kup listja, drobnih vejic ipd. Raznolik vrt Lidije Knavs  z mnogimi skritimi kotički je idealno bivališče za njenega bodečega vrtnega pomočnika.

Glodavci in polonice

Krtin na vrtu ne maramo, a zato smo lahko hvaležni, ko nam krt pospravi razne črve, žuželke in insekte. Ogrci  v zemlji, ki so za nas mora, so za krta poslastica. Pri preganjanju voluharja, miši, rovk in  na splošno glodavcev  je najboljši pomočnik mačka. Ponosno  nam bo pokazala svoj plen. Tudi če ga ne bo pojedla, v sebi ima nagon za lov.  Maček Aleksandre Juršič je ves čas na preži. Podobno lahko pomagajo tudi manjši psi.

Ko na vrtu zaznamo prvi pojav uši, se razveselimo tudi vsake pikapolonice. Pa ne le zato, ker naj bi prinašala srečo, ampak zato, ker uničijo  ogromno listnih uši. Podobno nam pomagajo nežno prosojne tenčičarice in tudi pajki.  Vse te drobne pomočnike skrbno opazuje in tudi dokumentira  Mihaela Svetek.

Opraševalci

Dani in Anica Mauko - čebeli na cvetu slamnika
Dani in Anica Mauko - čebeli na cvetu slamnika

In najpomembnejši vrtni pomočniki – opraševalci, brez katerih lahko  vzgojimo le cvetje. Če želimo tudi plodove, naj bo na vrtu ves čas nekaj cvetočega, kar privablja čebele, čmrlje, metulje. 

Bolj je barvito, bogato z drobnimi cvetovi , bolj je privlačno. V vrtnarskih trendih zadnjih let je zelo pogosto sajenje in setev rastlin za opraševalce. Posadite medovite avtohtone rastline, kot  vir medičine in cvetnega prahu za čebele, čmrlje, metulje in ostale opraševalce.

Med najboljšimi  za čebele so: rožmarin, žajbelj, meta, sivka, šetraj, bazilika, monarda, sončnice, kozmeje, kane, verbene, boreč ter mnoge rastline za skalnjak, kot grobeljnik, zvončnice, nageljni, homulice.  Anica in Dani Mauko,  poleg navedenih rastlin čebelice vabita s slamniki, ki so poleg zdravilnosti in dekoracije tudi odličen vir cvetnega prahu.

Koristne živali bodo najrajši domovale na naravnem vrtu, oskrbovanem z  ekološkimi  in naravi prijaznimi izdelki, kjer so tudi  samorasle rastline dobrodošle in živijo v sožitju. 

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Vrt

Visokokakovostno tekoče organsko hranilo iz izvlečka morskih alg z dodanimi vitamini poskrbi za zdrav razvoj, bujno cvetenje, večji pridelek, boljšo kakovost plodov ter poln okus.
Za komentiranje se prijavite