Cvetoči amarilis za praznične dni - Klub Gaia

Cvetoči amarilis za praznične dni

Nevenka Breznik Beton, univ. dipl. inž. agr.

Amarilisi ali vitezove zvezde so mogočne barvite rastline, ki nam v času praznikov pričarajo lep okras iz cvetličnih lončkov. Ni jih težko gojiti in ob upoštevanju njihovih potreb nam bodo s svojimi veličastnimi cvetovi polepšali prekratke dneve.

Čebulice vitezove zvezde lahko kupimo in si rastlino vzgojimo sami ali pa kupimo že posajene čebulice z nastavkom cvetnega stebla v lončkih. Vsekakor je bolj zanimivo, če si rastlino vzgojimo sami. Lepo zapakirane čebulice so v tem času lahko tudi čudovito darilo za ljubitelje barvitih cvetočih lončnic.

Kako izberemo pravo čebulico vitezove zvezde?

Čebulice vitezove zvezde so v naših vrtnih centrih na voljo od jeseni dalje. Običajno lahko nabavimo suhe čebulice. Če lahko izbiramo, izberimo čim debelejšo čebulico -  debelejše čebulice imajo namreč več hranil. 

Če ima kakšna že poganjek, izberemo takšno, saj bo rabila kar nekaj časa do cvetenja. Na voljo je veliko različnih sort vitezove zvezde. Sorta je običajno označena na embalaži ali vrečki s čebulicami. Nekatere sorte imajo manjše cvetove, vendar je cvetov zato več, druge pa imajo orjaške cvetove, ki jih je manj. 

Izbiramo lahko med različnimi barvami, cvetovi pa so lahko tudi večbarvni.

Kako čebulice posadimo?

Vitezova zvezda potrebuje približno osem tednov od sajenja do cvetenja, če pa ima čebulica že poganjke, nam rastlina zacveti v približno šestih tednih. Za sajenje izberemo cvetlični lonček z odprtino, saj voda v lončku ne sme zastajati. Lonček naj ne bo prevelik. 

Če sadimo samo eno čebulo, naj bo med posajeno čebulo in robom lončka 2-3 cm prostora. Suhe čebulice lahko pred sajenjem za nekaj ur namočimo v vodo, vendar pazimo, da zgornji del čebulice ostane suh. Namočen je le del, kjer so korenine. Na dno lončka damo drenažni material, kot je npr. glinopor, manjše prodnike ali črepinje glinenega lončka, 

Čez drenažo položimo delček filca, da zemlja ne uhaja med drenažo, nanj pa nasujemo kakovosten substrat Plantella Premium, ki vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin. V substrat položimo čebulico tako, da jo kar polovica gleda ven. 

Lonček s posajeno čebulico postavimo v temen prostor ali pa čezenj poveznemo še en lonček ali narejeno »kapo« iz kartona, papirja… Bistveno je, da je rastlina v temi, saj jo tako prisilimo, da požene cvetno steblo. 

Če jo pustimo na svetlobi, se bodo pojavili listi, cvetnega stebla pa v tej sezoni ne bo. Lonček naj bo v prostoru s sobno temperaturo.

Kako poskrbimo za vitezovo zvezdo?

Čebulico pregledujemo in ko opazimo, da je poganjek visok približno 8 cm, rastlino začnemo privajati na svetlobo. Ko pa zraste še dodatna 2 cm, lonček postavimo na polno svetlobo.  

Vitezova zvezda na sobni temperaturi cveti nekaj tednov, če pa jo prestavimo v prostor z nekoliko nižjo temperaturo, bo cvetela še dlje. 

Proti koncu cvetenja bo rastlina pognala tudi liste. V času cvetenja rastlino redno zalivamo. 

Enkrat na 14 dni vodi dodamo kakovostno gnojilo za cvetoče rastline na osnovi alg in vitaminov Plantella Cvet v polovičnem odmerku. 

Naša članica, Adrijana Šuligoj, je prejela nagrado v Gainem natečaju Naj vhod v hišo
Naša članica, Adrijana Šuligoj, je prejela nagrado v Gainem natečaju Naj vhod v hišo

Ko rastlina odcveti...

Ko vitezova zvezda odcveti, cvetno steblo odrežemo, liste pa pustimo, dokler se ne posušijo, saj v tem času rastlina nabira zalogo hrane za cvetenje v prihodnji sezoni. 

Posušene in porumenele liste porežemo in čebulico nekaj tednov pustimo počivati. 

Konec novembra čebulice presadimo v novo zemljo in prestavimo v temen prostor, kjer prebivajo, dokler ne poženejo cvetnega stebla. 

Poleti lahko rastlino postavimo na vrt, ob koncu poletja pa spet nazaj v stanovanje.

Naša članica, Adrijana Šuligoj, je prejela nagrado v Gainem natečaju Naj vhod v hišo
Naša članica, Adrijana Šuligoj, je prejela nagrado v Gainem natečaju Naj vhod v hišo

Ali ste vedeli?

Nekateri amarilisi imajo manjše cvetove in jih je zato več, spet drugi so že kar orjaški in jih je manj. Lahko so eno ali večbarvni.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Cvet

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg za gnojenje vseh vrst cvetočih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite