Zimska zasaditev pred vhodnimi vrati - Klub Gaia

Zimska zasaditev pred vhodnimi vrati

Besedilo in foto Karin Bejo, univ. di. Inž. agr.

Zima je čas počitka v naravi. Vse se umiri tudi barvno, vrt  se odene v redke barvne tone, a  kljub temu nam ponuja različne pestrosti, le uzreti jih moramo. Kaj pa si pred vhod lahko sami posadimo, da bo zima bolj barvita?

Češmin z zimsko risbo ivja
Češmin z zimsko risbo ivja


Rastline so prav zares čudovite v vseh letnih časih. V zimskem času je izredno lepa in dekorativna drevnina z majhnimi plodovi, lepimi listi in posebnimi socvetji.

Drobni plodovi

Ti vnašajo barvo v umirjen, s snegom ali ivjem odet vrt. In izredno lepega videza so majhni ledeni kristalčki, ki se oblikujejo na plodovih. 

Med takšne rastline zagotovo sodijo trdoleske, glogi, tudi ognjeni trni in bodike. 

Naštevanje tukaj težko končamo, ker moramo dodati tudi češmine in panešpljice, ki so zimzelene, lepo prekrijejo tla, imajo obilico jagod ter izredno lep ornament, ko se na robovih listov ujame ivje.

Panešpljica
Panešpljica

Zimski očarljivci

Pri načrtovanju vrta imejmo v mislih, kakšen bo videti v vseh letnih časih – tudi pozimi. Pozorni moramo biti, katere rastline bomo videli skozi okno kuhinje in dnevne sobe ter kaj nas bo pričakalo pred vhodnimi vrati.

Pestrost nasadov dosežemo z zasaditvijo trajnic in okrasnih trav, ki pustijo prav lep, umirjen, a hkrati dekorativen pečat v našem vrtu. 

Če v površino, ki jo prekriva panešpljica, zasadimo okrasne trave, bomo imeli vse komponente zimskega »pritegovalca pogledov«. Podoba nizko razrasle panešpljice z rdečimi plodovi v kombinaciji s svetlimi, skoraj belimi stebli okrasne trave, katerih socvetja se rahlo prevešajo in vnašajo milino v prostor, navduši tudi estetsko nenasitne perfekcioniste.

Russelov flomis pozimi
Russelov flomis pozimi

Russelov flomis

Ena izmed velikih trajnic, ki je živahna čez leto, a nekoliko toga pozimi, pa vendar zelo nenavadna, je Russelov flomis (Phlomis russeliana). 

Liste ima velike do okoli 20 cm, mehke, svetlo zelene, pokrite s kratkimi in nežnimi dlačicami. Dobimo občutek, da so žametni. Poleti se na cvetnem steblu oblikujejo okrogla socvetja, zgrajena iz čašastih ovršnih listov in rumenih ustnatih cvetov, podobnih cvetovom mrtve koprive. 

Ravno ovršni listi, povezani v kroglaste oblike, olesenijo in v zimskem času predstavljajo prav posebno dekoracijo, saj na steblu ni le ena kroglica, temveč dve ali običajno tri.

Šipki kot zimska dekoracija
Šipki kot zimska dekoracija

Plodovi vrtnic

Kraljica vrtov – vrtnica, ki nas čez leto razvaja z enkratnim ali večkratnim cvetenjem ima lahko izredno lepe plodove – šipke, ki še dolgo v zimo predstavljajo okras vrta, tako po barvi kot tudi obliki. Vrtnica 'Manhattan' ima izredno lepe plodove, tako kot tudi japonski šipki (Rosa rugosa) in še nekatere vrste in sorte. Vrtnice režemo, da jih zavarujemo pred snegolomom. Če te nevarnosti ni, nas lahko plodovi na rastlinah še dolgo v zimo razvajajo.

Bodika

Zimzelen grm, ki je lahko tudi drevo, je bodika – tako značilna s svojimi rdečimi plodovi in bodičastimi bleščečimi listi. Pravi čas za obrezovanje je poleti, a če smo nekoliko pozni in rez opravimo v začetku julija, nas bo ta rastlina presenetila s ponovnim cvetenjem in obilico plodov.

Bršljan

Pozimi nas lahko tudi vedno zeleni bršljan preseneti s svojimi krpatimi listi. Ivje na robovih ustvari izredno risbo in glede na število sort na trgu, imamo možnost popestriti vrt v zimskem času z zanimivimi risbami narave. 

Skica: Karin Bejo
Skica: Karin Bejo

Rabijo hranila

Vendar ne pozabimo na hranila, ki jih rastline za cvetenje in oblikovanje plodov potrebujejo. Ob sajenju pognojimo s Plantella Organik, 100 %  organskim gnojilom v obliki pelet. Zgodaj spomladi pa jim dodajmo dolgo delujoče membransko gnojilo Plantella Formula 365 za okrasne rastline in žive meje, ki se sprošča postopoma vse leto glede na potrebe rastline v odvisnosti temperature in vlage.

Skica zimske zasaditve in uporabljene rastline:

1 - bodika obrezovana na krošnjo (Ilex aquifolium)

2 - tisa obrezovana na kroglo (Taxus baccata)

3 - navadna gaulterija (Gaultheria procumbens)

4 - perjanka sorte 'Hameln' (Pennisetum alopecuroides'Hameln')

5 - panešpljica sorte 'Coral Beauty' (Cotoneaster dammeri'Coral Beauty')

6 - rdečelistni plazeči skrečnik (Ajuga reptans 'Atropurpurea')

7 - japonska krvava trava (Imperata cylindrica 'Red Baron')

8 - plahtica (Alchemilla mollis)

9 - kitajski trstikovec sorta 'Morning Light', okrasna trava (Miscanthus sinensis 'Morning Light')

10 - mahonija (Mahonia aquifolium)

11 - rdečelistni nizki češmin (Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana')

12 - trata

Rastline

Bodika

Vedno zelena ali listopadna drevesa in grmi. Cvetovi so komaj opazni, cvetijo spomladi v beli barvi.

Češmin

Listopadni do vedno zeleni grmi. Za vse predstavnike so značilni listni trni, ki se razvijejo na glavnih poganjkih.

Panešpljica

Listopadni in vedno zeleni grmi. Suličasti ali jajčasto oblikovani listi, so premenjalno nameščeni po lokastih poganjkih, jeseni se lahko lepo obarvajo.
Za komentiranje se prijavite