Načela Setvenega koledarja po Mariji Thun - Klub Gaia

Načela Setvenega koledarja po Mariji Thun

Meta Vrhunc, Ajda Vrzdenec

Kadar govorimo o zdravi hrani, mislimo na hrano, ki bo okrepila naše fizično zdravje, nam dala moč in voljo do življenja. Torej mislimo na energijo, ki nam jo prinaša hrana iz našega vrta. A kdaj posaditi, da bo največji uspeh?

Pravi dan sejano in negovano zelje raste zdravo in oblikuje čvrste glavice
Pravi dan sejano in negovano zelje raste zdravo in oblikuje čvrste glavice

Danes hrani na splošno manjka energije, saj je pospešeno pridelana. Ker pa takšna hrana polni naše želodce, nam energije zdravja in volje praviloma ne daje dovolj. Če imamo košček zemlje, si vsaj zelenjavo pridelajmo sami doma.

Koledar Marije Thun je astronomski

Biološko-dinamična metoda nas uči, kako moramo hrano pridelovati, da nam bo pridelek res prinašal zdravje in voljo, da so plodovi rastlin, ki jih kot hrano zaužijemo, polni energije. Del te metode je delo po setvenem koledarju.

Setvenih koledarjev je v Sloveniji veliko in jih lahko delimo na astrološke in na astronomske. Kaj to pomeni? 

V astronomskem koledarju je napisano tisto, kar je resnično na nebu. Kdor se spozna na ozvezdja, lahko na nebu najde tisto, o čemer govori astronomski koledar. Ker je svetlo in toplo le, ko je Sonce res na nebu, je seveda za uspešno delo ključnega pomena, da podatki v koledarju ustrezajo, torej morajo biti astronomski.

Brez astronomskega setvenega koledarja se zgodi, da posejemo nekaj v času, ko v kozmosu vlada nemir. Rastline bolehajo, pridelki pa so lahko tudi iznakaženi
Brez astronomskega setvenega koledarja se zgodi, da posejemo nekaj v času, ko v kozmosu vlada nemir. Rastline bolehajo, pridelki pa so lahko tudi iznakaženi

Oče biološko-dinamične metode, dr. Steiner, je učil, da dobimo na Zemljo vse energije življenja iz kozmosa. 

Tej trditvi se lahko pridružimo. 

Vemo, da rastline ne morejo rasti brez Sonca, njegove toplote in svetlobe, in brez rastlin tudi živali in človeka ne more biti. 

Vemo, da povzroča Luna plimo in oseko, da vpliva tako na živali kot na človeško počutje.

Maria Thun v najbolj aktivnih letih
Maria Thun v najbolj aktivnih letih

Kdo je Marija Thun?

Je Steinerjeva učenka. Z neverjetno sposobnostjo opazovanja je začela delati eno od Steinerjevih vaj za spomin, tako da je opazovala svoje rastline. Pri tem je odkrila, da enako seme na enaki zemlji raste različno glede na to, kdaj ga je posejala. Po izjemno obsežnih poskusih je nato v svojem 55-letnem delu odkrila vrsto izjemno pomembnih dejstev. Odkrila je, da dobimo iz kozmosa štiri različne kvalitete energije življenja. Ene gradijo pri rastlini korenino, druge steblo in liste, tretje cvet in četrte plod, zato rastlina glede na to, katere energije iz kozmosa pritekajo, ne raste enakomerno, temveč ritmično. Njene ugotovitve lahko zelo koristno uporabimo tako v korist večjih in boljših pridelkov kot svojega zdravja.

Krompir in čebula, negovana ob pravem času (dan za korenino), ostaneta zdrava in dolgo ne kalita (primerjava s pridelkom, ki ni sajen ob pravem času)
Krompir in čebula, negovana ob pravem času (dan za korenino), ostaneta zdrava in dolgo ne kalita (primerjava s pridelkom, ki ni sajen ob pravem času)

Zakaj delitev v 4 skupine?

Če delamo z rastlinami ob dnevih, ko je na razpolago veliko 'etra življenja', ki gradi korenine, bo naredila rastlina večje korenine in v njih bo več energije zdravja. To delamo na primer pri korenju, zeleni, čebuli, česnu, repi, krompirju, torej pri rastlinah, pri katerih nam korenine služijo kot hrana.

Ko je na razpolago več 'kemičnega etra', ki gradi stebla in liste, sejemo in negujemo solato, zelje, peteršilj, blitvo, por, torej rastline, pri katerih bomo nekega dne zaužili prav liste ali steblo – ki bodo zavoljo tega polni energije zdravja. Plodovke sejemo, ko je iz kozmosa na razpolago največ 'toplotnega etra', ki oblikuje plodove. Takrat sejemo žita, paradižnik, papriko, grah, fižol itd., torej rastline, pri katerih nam kot hrana služi plod. Podobno je pri obilju 'svetlobnega etra', ki gradi cvet.

Za komentiranje se prijavite