Posadimo si slovensko vrtnico - Klub Gaia

Posadimo si slovensko vrtnico

Matjaž Mastnak, univ. dipl. inž. gozd.

Da imamo na Slovenskem radi svojo kulturo, pokažemo tudi s slovensko vrtnico na vrtu. Gojenje vrtnic ali gartrož je že tako del naše vrtne kulture, vrtnice slovenskega porekla in slovenskih imen pa so na voljo šele zadnji dve desetletji. Od sredine oktobra do sredine novembra je pravi čas, da vrtu dodate še kakšno.

'Prešeren' kot dragulj na vrtu. Posajen je na zračno mesto nad škarpo in brez sosedov, ki bi rinili vanjo. Foto M. Mastnak
'Prešeren' kot dragulj na vrtu. Posajen je na zračno mesto nad škarpo in brez sosedov, ki bi rinili vanjo. Foto M. Mastnak

Naš ponos je 'Prešeren'

V Sloveniji je gotovo najbolj znana domača vrtnica 'Prešeren', ki je sad slovenskega znanja in vztrajnosti. Ustvaril jo je dr. Matjaž Kmecl, ki je veselje do vrtnic nadgradil z načrtnim križanjem, s katerim je združil dobre lastnosti štirih obstoječih sort vrtnic. Že očetovsko in materinsko rastlino je s križanjem ustvaril Kmecl. Najbolj posrečeni sejanec je leta 2008 dobil ime 'Prešeren', Društvo ljubiteljev vrtnic pa je speljalo tudi postopek za pridobitev mednarodno veljavne žlahtniteljske pravice. S to sorto smo Slovenci tudi uradno postali žlahtnitelji vrtnic.

Na Kmeclovo delo smo vsi, ki se ukvarjamo z vrtnicami, upravičeno ponosni.

Lastnosti: 'Prešeren' je zelo čvrst, močan rožni grm, poleti visok okoli metra in pol, ki se v času cvetenja lahko skrije pod svetlo rožnatimi cvetovi. Posebnost 'Prešerna' so cvetni popki; preden se venčni listki razmaknejo, so barve porumenelega papirja s češnjevo rdečo obrobo. Cvetovi vrtnice so krepko zgrajeni in jim dež ne škodi. Liste ima temno zelene in solidno zdrave. Zaradi črnih pik na listih je ne mine veselje do cvetenja in od njih preverjeno ne umre, tudi če je nikoli ne škropimo. Jo je pa dobro posaditi na zračno in seveda sončno mesto.

'Trubar' je zelo cvetiva vrtnica nedoločljive barve. Isti grmič lahko cveti marelično, citronasto ali belo, vse je odvisno od vremena in letnega časa.  Foto M. Mastnak
'Trubar' je zelo cvetiva vrtnica nedoločljive barve. Isti grmič lahko cveti marelično, citronasto ali belo, vse je odvisno od vremena in letnega časa. Foto M. Mastnak

'Trubar' je malo nižji

'Prešeren' ima rožnega brata, ki se imenuje 'Trubar' in ga je ravno tako ustvaril Matjaž Kmecl. 

Lastnosti: Je nižje rasti, kar je Slovencem ljubše, saj mnogo naših vrtnarjev na zna ustrezno obrezovati rožnega grma. Ima še bolj bogat cvetni nastavek od 'Prešerna', so pa cvetni listki nežnejši in slabše prenašajo dež. 

Cvetna barva je skrivnostna in se spreminja z vremenom, temperaturo in soncem. So celo dnevi, ko je na las podoben 'Prešernu'. Zanimiva in vredna sorta tudi za ljubiteljski vrt.

V Sloveniji imamo gospe, ki že leta križajo in vzgajajo nove sorte. Ko bodo svoje uspehe javno predstavile, bomo pisali tudi o njih.

'Portorož' je pokončne rasti in kot takšna zelo primerna za živo mejo. Jutranje sonce jo je obsijalo v severni Nemčiji, kjer je sorta nastala. Foto DLVS.
'Portorož' je pokončne rasti in kot takšna zelo primerna za živo mejo. Jutranje sonce jo je obsijalo v severni Nemčiji, kjer je sorta nastala. Foto DLVS.

Nemki s slovenskima imenoma

Prva sorta, ki je dobila slovensko ime, je vrtnica 'Portorož'. Ustvaril jo je Thomas Proll, žlahtnitelj nemškega rožarskega podjetja Kordes. Vrtnica je zgledno zdrava, saj je pridobila nemški certifikat ADR. 

Cveti toplo oranžno-rumeno, saj so si v 'Portorožu' želeli vrtnice v barvi sonca. Da je tako kakovostna sorta dobila slovensko ime, ki ga skupaj s strešico nad ž-jem nosi tudi v nemškem Kordesovem katalogu, je zaslužna Breda Čopi, dolgoletna predsednica Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije. 

Pod našim poletnim soncem cvetovi 'Portoroža' hitro obledijo, zato so na oko bolj privlačni v jesenskem floru.

'Ljubljana' je tipična gredna vrtnica, ki je lepša v skupini kot posamič. Foto M. Mastnak
'Ljubljana' je tipična gredna vrtnica, ki je lepša v skupini kot posamič. Foto M. Mastnak

Naša prestolnica je belo vrtnico 'Ljubljana's svojim imenom izbrala z mednarodnim natečajem. Izbrana je bila sorta nemške firme Tantau. Bolj zdrave vrtnice si ni mogoče zamisliti! Če je jesen brez mraza, temno zelene liste brez ene pikice obdrži do novembra. Sorta si zasluži več pozornosti, a tudi velikih potez v Ljubljani.

Jeseni je čas za sajenje vrtnic

Sadike na golih koreninah so najcenejše in če jih posadimo jeseni, dajo tudi najbolj kakovostne rastline. 

Na kratko o sajenju: (1) lega mora biti sončna in zračna; (2) če je v isti zemlji že rasla vrtnica, jo je treba zamenjati 60 cm globoko; (3) zemlji primešamo okoli sedmino volumna komposta ali substrata z veliko organske snovi, npr. Plantella Premium; (4) gnojimo zgodaj spomladi, najbolje z organskim gnojilom kot je Plantella Organik za sadike.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Organik za sadike

Povsem ekološko dolgo delujoče organsko gnojilo, ki spodbuja razvoj korenin in tako sadikam omogoča enakomerno rast in zdrav razvoj.

Plantella Premium zemlja za okrasne rastline

Specialna zemlja vsebuje najkakovostnejšo šoto z dodatkom dolgodelujočih hranil in rastlinskih vlaken Bio Culta® za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite