Navadna bodika – očarljivi listi in vabljive jagode - Klub Gaia

Navadna bodika – očarljivi listi in vabljive jagode

Neverjetno, toda bodike rastejo skoraj na vseh kontinentih, z izjemo zahodnega dela severne Amerike in Avstralije. Bogastvo roda se kaže v obstoju več kot 400 vrst ter sort zimzelenih ali listopadnih bodik, ki lahko popestrijo naše vrtove in parke. Veliko jih raste v tropskih in subtropskih območjih. Najvišja doseže 16 m.

V naših vrtovih najpogosteje najdemo navadno bodiko Ilex aquifolium L., japonsko bodiko ali Ilex crenata, križance Ilex x meservae (I. aquifolium xI. rugosa iz sibirije oz. japonske) ali Ilex verticillata, ki je listopadna, a prenese najbolj izpostavljene lege.

Kje bodika najbolje raste

Za dobro rast potrebuje zmerno suha do vlažna tla, bogata s hranili. Tla so lahko zmerno kisla do kisla, tudi peščena do ilovnata, s slojem listavke. Temperaturno so bodike lahko nekoliko občutljive. Paziti moramo, da zimski vrtovi niso suhi.

Priporočljivo je, da pred zimo dobro zalijemo koreninsko grudo in območje korenin pokrijemo z listjem ali smrečjem. Dobro je tudi vedeti, da bodike dobro prenašajo onesnaženo okolje in obmorske razmere.

Za bodike je značilna počasnejša rast. Večinoma so grmi dobro preraščeni, pokončne široko piramidalne oblike. Listi so usnjati, bleščeči in pri navadni bodiki veliki 3 - 8 cm ter na robu značilno bodičasti. Najboljši čas za obrezovanje je poletje, ko je nova rast že zrela, a ne popolnoma olesenela. Ob prehitri rezi lahko pride do ponovne rasti in je grm videti neurejen ter zahteva ponovno obrezovanje. Pomladitev najbolje opravimo aprila, a ne vseh strani hkrati. Presajanje je najbolje opraviti maja ali septembra, ko so korenine aktivne.


Bodika ima mesnate korenine. Glavne so debelejše in globoke, preostali koreninski sistem pa je široko razraščen v zgornjem sloju. Zaradi te značilnosti jih lahko sadimo nad korenine visokih dreves.

Bodika in njena lepota slozi vse letne čase

Bodika (lat. Ilex aquifolium Alaska)
Bodika (lat. Ilex aquifolium Alaska)

Zimski okras na bodikah so zagotovo 5 - 8 mm veliki plodovi, večinoma rdeče, pa tudi rumene, bele in črne barve. Te jagode so zimska hrana za ptiče in barvno poživilo v sivih zimskih dneh, ki nam pomaga počakati na pomlad. Takrat pa prihaja nova sprememba – mladi bodikini listi imajo večinoma rdečkasto-rjavi nadih, pisanolistne sorte pa celo rožnatega in so v kombinaciji s svežo svetlo zeleno sredino zagotovo drugačni od odraslih bleščečih listov.

Pozno spomladi ter v poletje nas na rastlini razveselijo drobni beli cvetovi, z rožnato nadahnjenim zunanjim delom cvetnih lističev. Za rod bodik je značilno, da so večinoma dvodomne, tako imamo grme s samo ženskimi in tiste s samo moškimi cvetovi. Po končanem cvetenju se na ženskih rastlinah na dvoletnem lesu prično oblikovati plodovi, ki se jeseni zlijejo z rdečkastimi odtenki listopadnega rastlinja in pozneje prevzamejo prvo vrsto na odru vrtnih lepot.

Različna uporaba bodike v prostoru

Bodika v vrtu
Bodika v vrtu
Bodika je vrtu lahko zasajena kot osrednja rastlina, okoli katere oblikujemo našo vrtno kompozicijo.

Če bodiko uporabimo kot živo mejo, je to v pravem pomenu besede – skoznjo ne pridejo ne živali ne ljudje.

Lahko je raščena kot grmovnica z vejami do tal ali pa ima oblikovano eno deblo in krošnjo ter tako postane majhno drevo.

Če v vrtu posadimo pisanolistno sorto, z njo posvetlimo senčni kotiček našega vrta in vnesemo eleganco zeleno-bele kombinacije. Če temu dodamo še Heuchere s svojimi obarvanimi listi kot podrast, imamo zaključeno celoto za del vrta. Pod pisanimi sortami sadimo le enobarvne rastline, da ne pride do prenasičenosti pisanih listov in namesto umirjenosti v vrtu ustvarimo nemir.

Bodike dobro prenesejo zasaditve v posodah, za velike terase oz. prostore večjega merila. Zaradi ostrih listov jih ne bomo postavili ob prehodih. V majhnem atriju nam bodika lahko zamenja iglavce in nanjo lahko namestimo lučke za praznično vzdušje.

Rastline za kombinacijo z navadno bodiko:

Njihovo bleščeče temno zeleno do modrikasto listje pri križancih I. x meservae lahko lepo dopolnimo v kombinaciji z mehkimi travami, kot so npr. perjanke ali kitajski trstikovec.

Lahko jih podsadimo z nizkimi zimzelenimi trajnicami ali grmovnicami in pričaramo umirjen prostor različnih zelenih odtenkov. Lahko pa se poigramo z različnimi cvetočimi trajnicami, ki vnesejo v vrt pravo dinamiko.


Primer kombinacije z bodikami in ostalimi rastlinami

Hheuchera sp. – ognjeni dež

iskrnica – različne sorte 

Anemone sylvestris – anemona 

Phlox subulata 'Amazing Grace' – iglasta plamenka 

Coreopsis verticillata 'Zagreb' – lepe očke

Izberite bodiko po svoji meri

Ilex aquifolium z rumenimi plodovi:

'Amber'var. bacciflava

'Pyramidalis Fructuluteo'

 

Ilex aquifolium– posebne oblike:

 'Argentea Pendula' - povešava

'Pendula' – povešava

'Pyramidalis' – stabrasta

 

Ilex x meservae:

'Heckenpracht' – primerna za živo mejo

'Blue Angel' – bujno plodi

'Blue Prince' – dober opraševalec

'Blue Princess' - ženska sorta

 

Ilex aquifolium:

'Alaska' – ozka in kompaktna

'J.C. van Tol' – izrazito vodoravni poganjki

'Myrtifolia' – drobni, majhni lističi

'Siberia' – nekateri listi popolnoma brez bodic

'Silver Queen' – pisanolistna

'Ferox' – izredno drobno bodičasta listna ploskev

 

Ilex crenata:

ne prenese konkurence drugih rastlin

v prekislih tleh je klorotičen

slabo prenaša vročino in daljše suše, zato lahko pozebe

 

 

 

Pozor!

Jagode so strupene – vsebujejo alkaloid ilicin, ki povzroča slabost in bruhanje.

Torej, če bodo pomotoma šle v usta, bodo kaj hitro šle ven.

Preberite tudi:

Za največji uspeh uporabite:

Biogrena

Visokokakovostno organsko gnojilo z največjim številom mikroorganizmov, ki biološko aktivirajo tla.

Plantella Specialno gnojilo za rododendrone

Mineralno specialno gnojilo za pospešeno rast in cvetenje ter lep in zdrav videz rastlin.

Plantella Zemlja za rododendrone

Viskoko kakovostna specialna zemlja za sajenje in presajanje vseh vrst rododendronov, azalej, hortenzij, borovnic in vresovk.
Za komentiranje se prijavite