Kdaj EKO zaščita res deluje? - Klub Gaia

Kdaj EKO zaščita res deluje?

Rastline v našem vrtu so že v polnem razcvetu in nekatere so tudi že obrodile prve sadove. Če želimo imeti doma zdrave rastline in obilen pridelek, jih moramo dobro pognojiti in tudi ustrezno zaščititi. Na trgu so za ta namen na voljo različna sredstva. Pravega izberemo glede na: sestavo, vrsto bolezni oz. škodljivca, čas in obseg težave.

Tako se pri varstvu rastlin lahko odločimo za uporabo sintetičnih fitofarmacevtskih sredstev (FFS) ali pa izberemo naravne oziroma ekološke (BIO) pripravke za zaščito rastlin. Razumeti moramo, da se delovanje in uporaba teh sredstev razlikujeta, saj sta njuna učinkovitost in način delovanja različna. Pri uporabi ekološke zaščite ne govorimo samo o uporabi naravnih (bio) izdelkov, temveč gre tu za celosten pristop pri načinu vrtnarjenja. Zavedati se moramo, da je treba za uspešno ekološko zaščito rastlin postoriti veliko več kot pa samo uporabiti določen izdelek.

Cilj ekološke zaščite je preprečiti morebitne težave z rastlinami, bodisi okoljsko pogojene ali pa napad bolezni in škodljivcev z vsemi vrtnarskimi preventivnimi ukrepi, s katerimi zmanjšamo možnost, da bi do tega prišlo. Že na samem začetku je treba izbrati ustrezno lego, pripraviti pravilen kolobar in poskrbeti za redno prehranjenost rastlin. Poskrbeti moramo za primerno časovno zasaditev ter da imajo rastline dovolj prostora (ustrezno zračnost). Pri sajenju in presajanju izbiramo zdrav semenski material ter se držimo načela dobrih in slabih sosedov med rastlinami. Pozabiti pa ne smemo niti na zastiranje tal in redno ročno delo, ki ga zahtevajo rastline (pletje, odstranjevanje obolelih delov rastlin,..). Med celotnim postopkom (mirovanje in razvoj rastlin) pa se poslužujemo pravilne uporabe Bio pripravkov, ki imajo različne funkcije: Bio zaščitna sredstva, Bio sredstva proti boleznim in Bio sredstva proti škodljivcem. Pri uporabi BIO sredstev je potrebna pravočasna aplikacija, ki mora biti izvedena pred napadom (preventiva). Število aplikacij je pri BIO izdelkih zaradi načina delovanja pogostejše (krepitev rastlin). Vse to od uporabnika zahteva več znanja, več aktivnosti in več različnih pripravkov ter metod. Vse te številne zahteve nam na koncu omogočijo zdrav in okusen pridelek, hkrati pa tako ščitimo našo dragoceno naravo.

Kaj so ekološki izdelki za zaščito rastlin ?

To so izdelki oziroma sredstva, ki vsebujejo aktivno snov, pridobljeno iz naravnih surovin ali delov rastlin ali pa je njihov način delovanja tak, da ne pušča nevarnih kemikalij v naravo (lepljive plošče, smola).

Tabla uporabe Bio izdelkov

Članki, ki bi vas utegnili zanimati

Za komentiranje se prijavite