Hibiskus: grmovnica atraktivna vse leto - Klub Gaia

Hibiskus: grmovnica atraktivna vse leto

Hibiskus je atraktivna grmovnica skozi vse leto, poleti nas razveseli z barvami.

Rastne razmere hibiskusa

Hibiskus je tako pogost na naših vrtovih, da bi z lahkoto trdili, da je v Evropi njegovo naravno rastišče, a to ne drži. K nam je prišel proti koncu 16. stoletja, njegova domovina pa je Kitajska, domnevno tudi Indija.

Oslez raste na rahlo kislih kot tudi na rahlo bazičnih tleh, ki so občasno lahko nekoliko bolj suha. Pomembno pa je, da so bogata s hranili. Pomanjkanje hranil hibiscus izredno hitro pokaže kot listno klorozo, zato na koncu zime grmovnico pognojimo s 100 % organskim gnojilom v obliki pelet Plantella Organik, spomladi pa zalogo hranil dopolnimo z dolgo delujočim membranskim gnojilom Plantella Formula 365 za okrasne rastline, kar bo zadostovalo rastlinam do naslednjega leta.

Sirski oslez oblikuje cvetne nastavke na lesu tekočega leta. Ravno zato ta vrsta prenese izredno močno rez. Slednjo opravimo spomladi, brez skrbi, da bi kaj zamudili, ker hibiskusi izredno pozno odženejo. 

Zanimivost skozi letne čase

Kljub temu da je hibiskus v vrtu najlepši ravno v času cvetenja, to je poleti od julija pa vse do septembra, lahko uvidimo njegove lepote tudi v drugih letnih časih.

V jeseni se njegovi listi obarvajo nežno svetlo rumeno in tako pričarajo posebno osvetlitev prostora, ki je zelo opazna ob sivih jesenskih dneh.

Zeleni plodovi, veliki kot lešniki, spreminjajo barvo iz zelene v rjavkasto in v zimskem času postanejo svetle bež barve. Ohranijo se na poganjkih, katerih lubje je svetlo sivo obarvano in kot tako je ena izmed redkih umirjenih rastlin v spomladanski eksploziji rasti in cvetenja. 

Kombinacije hibiskusa

Zaradi barvne kombinacije cvetov, ki se razprostira od lila, modre ter rožnate in bele, bodimo pozorni, da grme podsadimo s trajnicami podobnih barvnih odtenkov. Spomladi, do junija lahko na teh površinah zacvetijo tudi rastline z rumenimi, oranžnimi ali rdečimi cvetovi. To takrat ne bo moteče, saj je do julija hibiskus odet le v svoje zeleno listje. Ob njem v nasadu lahko rastejo nežne trave, kot na primer nizka rušnata masnica (Descampsia caespitosa'Goldtau'), ki zmehčajo pokončno rast hibiskusovih vej.  

Rastline za kombinacijo s hibiskusom:


Različna uporaba v prostoru

Zaradi izredno pokončne rasti sirskega osleza ga lahko uporabimo v različnih nasadih in v različne namene. Končna višina te azijske rastline je nekje okrog 3 m, v širino pa zraste 1 do 2 m. Kot takšnega ga lahko uporabimo za zasaditev žive meje.

Zaradi možnosti obrezovanja hibiskuse lahko zasadimo v gredah z mešanimi nasadi, tako grmovnic kot trajnic in jih negujemo kot srednje visoke grmovnice. Pazimo le, da izberemo sončne lege ali le rahlo senco, sicer bo cvetenje občutno manjše.

V kolikor pa imamo radi izzive in oblikovanje, pa se lahko preizkusimo v oblikovanju grmovnice na krošnjo, kjer pustimo le eno osnovno deblo, ki ga na želeni višini prikrajšamo in iz stranskih poganjkov oblikujemo krošnjo, ki jo vsako leto obrežemo.

Hibiskuse lahko zasadimo tudi v prostorne lonce ali pa z njimi popestrimo zasaditev atrija.


Ali veste?

  • Cvetovi sorte ‘Ardens’ so lila in polnjeni, sorta ‘Woodbridge’ je znana po svoji močno toplo rožnati barvi.
  • Hibiskuse spomladi rade obiščejo listne uši, a ker imamo pri roki ekološki insekticid v spreju Bio Plantella Flora Kenyatox Verde Plus se teh vrtnih obiskovalcev ne bojimo.

Vsebine, ki bi vas lahko zanimale:

Za komentiranje se prijavite