Strune v vrtu - kako se jih znebimo? - Klub Gaia

Strune v vrtu - kako se jih znebimo?

Ena najpogostejših težav na vrtu so zagotovo strune, ki v zemlji uničujejo korenine. Žal se tega škodljivca ne da znebiti na enostaven način. Potrebno je potrpljenje in vztrajanje več let.

Strune so ličinke hroščev pokalic

Pokalice so hrošči, ki prezimijo v tleh in prilezejo na dan nekje v začetku aprila. Samičke zalegajo jajčeca v tla. Na naših vrtnih tleh, ki so rahla in humozna, so očitno našle primeren prostor za svoje potomce. Konec julija ali pa vse do konca avgusta se izlegajo ličinke prvega stadija, ki pa se prehranjujejo tako skromno, da niso škodljive. Po krajšem prehranjevanju se ličinke v tleh levijo. V ugodni topli jeseni se proti koncu septembra in v oktobru prehranjujejo že ličinke drugega stadija, ki pa jih že opazimo. Najbolj občutljive so v stadiju levitve (konec aprila, začetek maja in v septembru). Takrat jih z  naravi prijaznejšimi pripravki najlažje zatiramo. 

Več načinov za zatiranje strun

1. Nad strune z naravi neprijaznimi gnojili

Na policah trgovin dobite gnojila z zvenečimi trgovskimi imeni, ki so v resnici posebna oblika dušika, apneni dušik. Iz njega se v stiku z vodo v tleh sprošča strupen plin. Ta deluje negativno na strune (in jajčeca polžev). Nikoli ga ne uporabljamo v jeseni, saj takrat rastline ne bodo več dušika predelale v listno maso, zato se bo kot onesnaževalec izpiral v podtalnico.  

Gredico pred uporabo apnenega dušika dobro pripravimo. Kjer je na  praznih gredicah malo strun, v tla zakopljemo vabe (narezana jabolka, krompir), da jih s tem iztrebimo. Sicer uporabimo pripravek, ki ga potresemo po gredici in plitvo zadelamo v tla, po potrebi zalijemo in gredico po možnosti tudi prekrijemo. Na setev ali sajenje sadik počakamo tako dolgo kot je zabeleženo v navodilih. Ker ste rastline  že pognojili, potem ne gnojite več.

2. Granulati, ki odvračajo strune

V trgovinah dobimo tudi granulate, ki pa imajo samo odvračalno delovanje. Vsebujejo zeolit, nanj pa vezane rastlinske izvlečke, ki imajo odvračalno delovanje.  

Naravne kamnine zeoliti, ki so tudi sestavina kamninske moke Plantella Biovit, so namenjene rahljanju iz zračenju tal, vzpostavljanju zmernega pH, zadrževanju vode in hranil, s tem pa nudijo dobrim mikroorganizmom ugodne življenjske razmere. Stransko odvračalno delovanje pa imajo rastlinski izvlečki, ki očitno niso privlačni za talne škodljivce.

Prav tako se danes dobijo tudi gnojila, biostimulanti, ki vsebujejo pogače nekaterih odvračalnih rastlin (neem, ricinus)

3. Biotični pripravki za zatiranje strun

Za zatiranje strun je registrirana glivica Beauveria bassiana, ki deluje na tega škodljivca. Glivica preprosto okuži ličinke, te zbolijo in propadejo. Uporabite lahko tudi entomopatogene ogorčice, te uvrščamo med biotične pripravke. Za strune je usodna predvsem vrsta Steinernema carpocapsae, ki se jo kombinira in uporabi skupaj s S. feltie.  

Pomembno je, da omenjene pripravke uporabimo takrat, ko so strune najbolj občutljive, to pa je v obdobju prehranjevanja in pred levitvijo: konec aprila in v maju in ponovno septembra oziroma v začetku oktobra. Ker se strune prehranjujejo ponoči, jih vedno uporabimo zvečer. Ob tretiranju naj bo zemlja vlažna. Pripravek  uporabimo tudi tam, kjer vrtnine rastejo, saj ni nevaren za naše zdravje ali za zdravje otrok. Strun je seveda več tam, kjer raste njihova hrana, rastline. Biotični pripravki dobro delujejo na nižje stadije ličink. Zato je potrebno tretiranje ponavljati vsaj 3 - 4 leta, da bo učinek na vrtu dolgotrajen.

4. Učinkovita past Bio Plantella Stop strune

Pri boju s strunami si lahko učinkovito pomagamo z vabo Bio Plantella Past za strune. Past je namenjena večkratni uporabi z možnostjo ponovnega polnjenja feromona. Je brez vonja in ne škoduje ljudem ali živalim. Past za strune je okolju prijazna in dovoljena tudi za ekološko rabo. Izdelek ne vsebuje insekticida in nudi učinkovito in dolgotrajno delovanje – celo do 3 mesece.

Uporaba izdelka je preprosta:  spodnji del pasti Bio Plantella Stop strune zakopljemo v zemljo, pri čemer naj zgornji rob ostane nad tlemi. Odpremo vrečko s feromonsko vabo. Ampule s feromonom ne odpiramo, saj je narejena iz propustne plastike, ki postopoma sprošča feromon. Ampulo vstavimo v past in zapremo. 

Za najboljši učinek uporabimo 1 past / 3 ha. Kot omenjeno, past učinkuje do 3 mesece, po tem pa je potrebno feromonsko vabo nadomestiti z novo. V ta namen uporabite Bio Plantella Stop strune za ponovno polnjenje - v katerem najdete dve dodatni vabi za strune, kar zadostuje za celotno sezono.

Strune odganja vonj kapucink in žametnic

Vonj kapucink in žametnic je tem škodljivcem zoprn, zato ne bodo rade na našem vrtu, če bo v njem cvetelo veliko teh cvetlic. Posadite jih na robove gredic, predvsem krompirja, paradižnika, jajčevca  in solatnic.

Zelo dobro se je izkazal tudi postopek s podkopavanjem rastlinskih ostankov križnic. Kot vse kaže so najučinkovitejši ostanki rukole in bele gorjušice. Rastline  tik pred cvetenjem pokosimo, razrezano maso takoj plitvo zakopljemo v tla in nato vse skupaj dobro zalijemo.

Članki, ki bi vas utegnili zanimati

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Stop strune

Mehanska vaba za strune v vrtu dolgotrajno deluje in do 3 mesece s feromonom učinkovito privablja odrasle osebke hrošča pokalice in tako pred njimi ščiti krompir, korenje, rdečo peso, itd.

Bio Plantella Stop strune - feromonska vaba

Feromonska vaba za ponovno polnjenje - 2 kos. Dolgotrajno deluje in do 3 mesece učinkovito privablja odrasle osebke hrošča pokalice in tako pred njimi ščiti krompir, korenje, rdečo peso, itd.
Za komentiranje se prijavite