Miši in podgane ogrožajo ozimnico - Klub Gaia

Miši in podgane ogrožajo ozimnico

mag. Janez Pišot, dr, vet. med.

Prisotnost miši in podgan v naši okolici je velik problem. Še posebej v povečanem številu, poleg zdravstvene grožnje predstavljajo tudi estetski, higienski problem. Ne sodijo v bližino človeških bivališč, v skladišča in druge objekte okoli naših domov. Že jeseni ponekod vdirajo v kleti, shrambe, lope, hiške ob vrtovih, kjer imamo shranjene pridelke za ozimnico.

Preprečimo vstop glodavcem

To je vedno lažje, cenejše, kratkotrajnejše in boljše. Ukrepe izvajamo, da ohranimo število glodavcev na biološkem minimumu, da je še sprejemljivo za naše okolje, standard.

Važen ukrep je tehnične narave, da objekte gradimo na način in iz materialov, ki glodavcem otežujejo vstop vanje. Očistiti moramo okolico objektov, naše vrtove, vrtičke odvečnega zelenja, ker to predstavlja ugodno okolje za glodavce. Zgradba temeljev mora biti kakovostna in trdna. Vse odprtine za različne napeljave, jaške, kinete, morajo biti zatesnjene. Vrata na objektih morajo biti zaščitena s kovinsko obrobo ali izdelana iz kovine, morajo biti tudi pravilno vgrajena.

Za ohranitev zdravih pridelkov je pomembno, da do njih ne pridejo glodavci (miši, podgane). Zaradi svoje velikosti in hitrosti rasti prednjih zob, nenehno potrebujejo obilico hrane in glodajo vse, na kar naletijo. Da se zobje trošijo, grizejo tudi trde materiale, kable, gradbeni material, plastiko, mehkejše kovine in tudi beton.

Očistimo in prezračimo

Bolj so kleti urejene, manj bo možnosti vdora glodavcev. Dobro je stene kleti vsako leto na novo prebeliti z apneno barvo, ki prepreči pojav plesni. Da preprečimo izsušenost pridelkov, zlasti korenovke, jih shranimo v zabojček z vlažnim peskom, zemljo ali žagovino.

Omogočiti moramo kroženje zraka, zato naj ima klet zračnike. V večjih kleteh naj bodo pridelki enakomerno porazdeljeni po prostoru, ne pa naloženi v enem kotu, saj bo tako zagotovljeno boljše kroženje zraka. Vrtnine zložimo v zračne in plitve zabojčke.

Učinkovita sredstva za miši

Za izvedbo korenitih ukrepov uporabljamo kemijske snovi, rodenticide, ki jih razporedimo ob stenah prostora, kjer se gibljejo glodavci. Snovi delujejo na principu povečanja propustnosti krvnih žil, da poginejo zaradi izkrvavitve v notranjost telesa.

Sredstva imajo primešane snovi (grenčila), ki preprečujejo, da bi jih po nesreči zaužil človek (predvsem otroci) in domače živali. Zanesljivo učinkoviti so proizvodi Ratimor vabe proti mišim in podganam

Gaia svetuje: Ratimor mehka vaba za glodavce je 100 % učinkovita že pri prvem hranjenju. Zaradi svoje sočne in okusne sestave je glodavcem zelo vabljiva in se k njej vračajo kljub ostali hrani (če je na razpolago). Vsebuje tudi grenko sredstvo, za boljšo zaščito otrok.

Biocid uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite etiketo s podatki o proizvodu.                                                                                               

Za komentiranje se prijavite