Cvetje v jeseni - Klub Gaia

Cvetje v jeseni

Jože Bitenc, član

Da rododendroni cvetijo v mesecu maju, nam je znano. Nekatere sorte pa ob toplem vremenu cvetijo še jeseni, kar je očitno tudi iz nekaterih imen. Na našem Vrtu rododendronov v  Sostrem so že v septembru cvetele tri sorte.

Ob zelo topli jeseni so pogoji podobni pomladnim in ob  bogatem nastavku cvetnih brstov marsikatera grmovnica ponovno zacveti. Le da je cvetenje nekoliko manj obilno kot spomladi.

Sorte z značilnim jesenskim imenom, ki uspevajo na našem vrtu v Sostrem so:  jesensko veselje 'Herbstfreude' in jesenski pozdrav 'Herbstgruss', a tudi'September – Flair' , z jesenskim cvetjem se ponašajo še azaleje'Sunbusrt', 'Chiffon', 'Bonfire' in druge.

Te jesenske sorte cvetijo  tudi spomladi, a vendar je njihovo cvetje bolj izrazito in seveda bolj opazno v jesenskem času, ko je cvetočih grmovnic na vrtu bistveno manj.

Pestrost sortimenta rododendronov je tako velika, da ob ustreznih vremenskih razmerah lahko cvetijo prav vsak mesec v letu.

Jesenska družba

Rododendroni res popestrijo vrt z obilico cvetja, a ker je njihov čas cvetenja kratek, je dobrodošla družba drugih grmovnic.  Na svojem vrtu sem z izbiro pravih rastlin poskrbel za pestrost med rododendroni skozi vse letne čase.  Skozi celotno poletje in pozno v jesen barvitost ustvarijo  hortenzije, ki zaradi sestave tal spreminjajo barvo od živo modre do različnih odtenkov rožnate. Tudi razne begonije so odlična družba, vendar bolj ob nižjih grmičkih ali na obrobju gredic.

Za bujno in bogato cvetenje

Rododendroni najboljše rastejo na globokih, plodnih, kislih, s humusom bogatih, z vodo prepustnih, vendar vedno vlažnih tleh, v s svetlobo bogati senci. Za obilo cvetja in dobro rast po možnosti vsako leto rastlinam ob koreninah  dodajamo Plantella Zemljo za rododendrone iz mešanice belih in huminskih šot in z dodanimi gnojili.

Od pomladi do jeseni pa vsaj 3 x pognojimo s Plantella Specialnim kristalnim gnojilom za rododendrone v obliki hitro topnih kristalov za učinkovito in ciljno delovanje. Vsebuje NPK 14:5:8 hranil in 5 MgO, en kilogram gnojila pa zadostuje za 10 kvadratnih metrov površin s kisloljubnimi rastlinami.

Foto 1

Sorta 'Herbstgruss' cveti ob toplem vremenu že v začetku septembra pa  do sredine oktobra. Raste kompaktno bolj v širino kot v višino, to je v 10 letih do 120 cm visoko in 140 cm široko.

Foto 2

Sorta 'Herbstfreude' - srednje velik, širok, hitro rastoč zimzeleni grm, višine do 3 m in širine do 2,5 m. Cvetoče obdobje: maj - junij, v topli jeseni cvetijo še v septembru in oktobru. Cvetje je v gostih socvetjih svetlo rožnato s temno  pikčasto sredico. Najbolje uspeva v senci.

Foto 3

'September – Flair' se bohoti s šopi velikih cvetov bolj marelične barve.

Foto 4

Hortenzije popestrijo nasad rododendronov v poletnem in jesenskem času. Zaradi premalo kislih  tal se barva iz intenzivno modre spreminja  v rožnate odtenke.

Foto 5

V delni senci rododendronov, a tudi zahvaljujoč visoki humoznosti tal, lepo uspevajo različne drobno cvetoče prezimne begonije 'Begonia grandis'.

Za komentiranje se prijavite