Po sadje na Gorenjsko - Klub Gaia

Po sadje na Gorenjsko

V času obiranja sadja in pripravljanja ozimnice smo pod Mežaklo na Gorenjskem obiskali našo članico Simono Demšar.

Mnoge sorte jabolk so že zrele in ravno pravšnje za obiranje. Pri tem se nam je pridružila tudi še neenoletna  Simonina hči Ema, ki je že sedaj  ljubiteljica sadja.

Vsako leto gnojijo

Vrt okrog hiše je bogat z raznimi vrstami sadja.  Jabolka, hruške, slive, marelice, orehi, češnja, višnja, kaki in raznoliko jagodičevje so vir domačih sadežev skozi vse leto. Za dobro rodnost poskrbijo z rednim gnojenjem  s Plantella Organikom.

Za domačo uporabo prepoznamo zrelo jabolko tako, da se lepo odtrga s pecljem vred, ima lepo obarvano povrhnjico (rdeče sorte), diši (odvisno od sorte), je čvrsto in ima prijeten okus. Le tako jabolko bo primerno za skladiščenje in predelavo.

Bobovec

Med jablanami na vrtu največ plodov da bobovec, ki je prava starosta med drevesi, saj je star kar 50 let. Pri tem drevesu gre za izmenično rodnost, kar pomeni, da je letos ogromno plodov, naslednje leto jih bo pa malo ali nič. Obira se kar s tresenjem vej, tako se jih uporabi večinoma za sok in kis. Ker je sejanec zrastel v  visoko drevo s široko krošnjo, je pri njem potrebna pomladitvena rez. Opravimo jo na vsakih nekaj let z intenzivno rezjo in krajšanjem vej. Na ta način vzpodbudimo rast novih, mladih vej in obnovo rastline.


Hiša, oblečena v sadje

Prava zanimivost pri hiši so drevesa, ki hišo  kar objemajo. Ob žičnati opori tik ob hiši se bujno razraščajo  ogrske marelice in različne sorte hrušk. Z dveh starih marelic, ena stara 30 in druga 20 let, so letos pridelali več kot 150 kg plodov. Tako je shramba polna mareličnega soka in marmelad. Ker so drevesa preblizu hiše, se pojavlja  vlaga v notranjosti. Zato moramo paziti ob sajenju novih dreves,  da so na šibki podlagi,  opora pa  naj bo vsaj 20 cm od hišnega zidu. Tako bo zrak dobro krožil in bo manj težav z vlago.

Cvetje

Za zasaditev cvetlic, ki lepšajo hišo v poletnem času, poskrbi kar Simona sama. Kljub senčni legi, ji zelo lepo uspeva malo nenavadna kombinacija begonij, perjank in grobelnika, ki je sicer manj razraščen in tudi cveti bolj skromno kot bi na sončni legi. Za  bujnost zasaditve na oknih  poskrbita moljevec in sladki krompir.

Zelenjavni vrt

Pred hišo imajo kar dve veliki zelenjavni gredi, kjer je vedno kombinacija cvetočih rastlin, zelišč in raznolike zelenjave. Zaradi bližajoče jeseni plodovke že nadomeščajo radiči in zimske solate. Za jesenske jedi so na vrtu brokoliji, ohrovti  in druge kapusnice, ki jih še obiskujejo metulji in s tem tudi gosenice. Zato rastline redno pregledujejo in gosenice odstranjujejo.

Mehka vaba preprečuje okužbo ozimnice

Zaboje z nabranimi jabolki smo shranili  v shrambo. Največjo nevarnost ozimnici predstavljajo glodavci kot so miši,  zato smo ob steni namestili Ratimor mehko vabo, ki je najbolj ješča med vabami in bo preprečila, da se bodo glodavci sprehajali in uničevali ozimnico.

Jabolka  v hladnem prostoru (okoli 0 °C) in višji zračni vlagi (80 – 90 %)  ostanejo čvrsta in sočna tudi  več mesecev. Kako dolgo bodo okusna, je močno odvisno tudi od časa obiranja in sorte. 

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.
Za komentiranje se prijavite