Cvetoče grmovnice pred zimo - Klub Gaia

Cvetoče grmovnice pred zimo

Karin Bejo, univ. dipl. inž. agr.

Kaj storiti jeseni, da bo vso sezono grmičevje cvetoče? Spomladi cvetoče grmovnice smo porezali po cvetenju in jih poleti le oblikovali, žive meje in iglavce smo tudi že oblikovali in očistili. Sedaj nas zanima le, kako prezimiti poleti cvetoče grmovnice, kot so: hortenzije, rododendroni, metuljniki …

Hortenzije so nas v poletnem času razveselile z velikimi socvetji belih, rožnatih, rdečih ali modrih odtenkov. Prenekatere se jeseni odevajo v jesenske bordo rdeče odtenke. Pa vendar, če imamo najbolj trpežno med hortenzijami, Hydrangea arborescens 'Annabelle', posajeno na bolj sončni lokaciji, so njeni cvetovi lahko ožgani od sonca. Ker ta vrsta hortenzije cveti na poganjkih tekočega leta, ni nobenih zadržkov, da jo jeseni prikrajšamo na dva do tri pare listov. Enako velja za lataste hortenzije, le da njihove olesenele poganjke pustimo daljše. Pri vrtnih hortenzijah (H. macrophylla) v jesenskem času odstranimo le suha kroglasta socvetja, tik pod samim socvetjem, če so moteča. Teh hortenzij nikoli ne obrezujemo v jeseni, saj jih zaradi zgradbe stebel lahko poškoduje mraz.

Rododendronov, ki rastejo v zavetni legi, zaščiteni s krošnjami velikih dreves, načeloma ni potrebno zaščititi. Tiste, zasajene na nekoliko izpostavljeni lokaciji z nižjimi temperaturami, pa je najbolje zaščititi s smrekovimi ali borovimi vejami oz. koruznico.

Od poletja do jeseni naše vrtove lepšajo metuljniki (Buddleja davidii). Z rednim odstranjevanjem odcvetelih cvetov bomo cvetenje podaljšali pozno v september ali celo oktober. Po cvetenju odstranimo predolge poganjke, ki bi jih lahko poškodoval sneg. Grm oblikujemo na začasno všečno obliko, ki jo bomo gledali v zimskem in spomladanskem času. Pravo rez metuljnika pa opravimo po ledenih možeh (12.-14. maj) in s takšno rezjo krotimo te lepe in nezahtevne grmovnice, ki nam lahko zelo hitro prerastejo prostor.

Tudi petoprstniki so grmovnice, ki pozno, do prve zmrzali nastavljajo barvno polne cvetove. Ta hvaležna in nezahtevna grmovnica kaj hitro lahko postane starikava. Različne sorte vrste Potentilla fruticosa obrežemo v jesenskem času, odstranimo odcvetele cvetove in iz vsakega grma odstranimo nekaj starih poganjkov. Pravilna jesenska rez nam je zagotovilo za poletni užitek v bujnem cvetju naših vrtnih lepotic.

Za komentiranje se prijavite