Kozmetika iz narave za obraz in telo - Klub Gaia

Kozmetika iz narave za obraz in telo

Marina Kodba

Vse kar je užitnega v naravi je dobro za našo kožo. Razvajanje s svežo kozmetiko iz narave in našega vrta zahteva malo časa, nekaj znanja in truda. Sadje, zelenjava in zelišča skozi vso leto poskrbita, da smo videti lepi in se dobro počutimo.

Maska za zdrav in lepši videz

Kožo lahko pomladimo od znotraj z zdravo prehrano in od zunaj z maskami in oblogami. Veliko sestavin, ki jih najdemo v naravi, je primernih za učinkovite maske, ki kožo pomirjajo, zdravijo in hranijo. Sadje, zelenjava z veliko vode, so dobri viri mineralov. Najbolj osvežujoče delujejo jagode, breskve, lubenica, paradižnik, kumare… Na obraz in telo lahko nanesemo samo sok ali pa ga zmešamo s svežo skuto, smetano, beljakom, rumenjakom, odvisno od tipa kože.

Kumara je zakladnica mineralov

Je ena od zelenjavnih vrtnin, ki nam daje veliko vlage, najdemo jo na vsakem vrtu. Na delavnicah radi pripravljamo maske  iz kumare in jogurta. Pripravila sem recept za  vse tipe kože:

  • kumaro olupimo in iz nje naredimo pire
  • čajno žličko navadnega  jogurta

Vse skupaj zmešamo, zmes nanesemo  in razmažemo po obrazu in dekolteju. Masko pustimo delovati 15 min.

Šentjanževka

Šentjanževko že dolgo časa uporabljamo v številne zdravilne  in negovalne namene. Pri njeni uporabi pa moramo biti previdni. Uporabljamo jo za čajne mešanice, tinkture in olja. Olja uporabljamo za masaže, bolečine v sklepih, mišicah, ob slabem  počutju in izdelavi šentjanževega mazila. Mazilo pomaga pri celjenju manjših ranic in opeklin, pospešuje regeneracijo  in pomirja kožo po sončenju. Šentjanževo mazilo izdelujem iz izvlečka šentjanževke, dodam propolis, vitamin E in čebelji vosek.

Šentjanževo mazilo

Potrebujemo: posodo z dvojnim dnom, električni mešalec, tehtnico, posodice za mazilo.

100 g šentjanževega  macerata

15-20 g čebeljega voska

4 kapljice E-vitamina

5 kapljic propolisa

Postopek za izdelavo šentjanževega mazila

Čebelji vosek stopimo v posodi z dvojnim dnom s šentjanževim  maceratom, dodamo E-vitamin  in propolis. Vse skupaj prelijemo v posodico za mazila.

Kaj je macerat?

V cvetnih listih šentjanževke je največ aktivnih učinkovin, zato nabiramo odprte cvetove v sončnem vremenu. Stresemo jih v stekleni kozarec (za vlaganje) ter prelijemo z oljčnim ali sončničnim oljem. Pustimo na soncu 3 tedne, občasno pretresemo. Po treh tednih precedimo skozi gazo. Tako pripravljen macerat uporabljamo za mazila, kreme in mila.

Za komentiranje se prijavite