Metulji na naših vrtovih - Klub Gaia

Metulji na naših vrtovih

Polona Sušnik, mag. ekol. biod.

Metulji so zelo prepoznavna skupina žuželk, ki so s svojo barvitostjo in eleganco okras vrta, koristne živali in hkrati škodljivci. Grobo jih razdelimo na dnevne in nočne metulje. Dnevni so običajno vitki z živo pisanimi krili, aktivni podnevi. Nočni metulji ali vešče pa so aktivni predvsem ponoči, rjavkastih barv s čokatim, dlakavim telesom.

V Sloveniji je bilo do zdaj najdenih približno 3200 vrst metuljev, od tega je dnevnih okoli 200 vrst.

Odrasli metulji so po vsem telesu prekriti z raznobarvnimi luskami, ki jim dajejo prepoznavnost. Obustni aparat je dolga cevka, sesalo, ki je v mirujočem stanju spiralasto zvita. Z njim srkajo medičino in druge hranljive snovi, pri nekaterih vrstah meri celo do 15 cm. Ličinke metuljev so gosenice, ki v naših vrtovih lahko povzročijo nemalo preglavic, saj so rastlinojede. Vse gosenice imajo par svilnih žlez, iz katerih izločajo hitro sušečo se lepljivo tekočino (svilo).

Popolna preobrazba

Živopisani metulj, ki ga radi vidimo na svojih vrtovih, je odrasla žival, ki išče spolnega partnerja in nabira energijo za reprodukcijo. Samčki nekaterih vrst so zelo teritorialni in branijo svoje ozemlje pred tekmeci. Kmalu po parjenju samička odloži jajčeca, iz katerih se v 2-3 tednih razvijejo gosenice. Edini aktivnosti gosenic sta prehranjevanje in levitev, zato se zelo hitro razvijajo. Hranijo se z rastlinami, zelenjavo (cvetača, zelje). Ko gosenice dosežejo končno velikost, se namestijo na veje ali v zapredek oz. kokon, ki ga same spredejo – se zabubijo. V kokonu se žival razvije do odraslega metulja in se pregrize na dan.

Škodljivci

Gosenica je stopnja v metuljevem razvoju, ki povzroča škodo, saj je izrazito rastlinojeda. Če metulje želimo v vrtu, moramo sprejeti tudi njihove gosenice. Največ gospodarske škode v kmetijstvu povzročajo: kapusov belin, vresov zavrtač, citronček, krhljev molj in drugi.

Koristni metulji

Gospodarsko najbolj uporabljan nočni metulj je sviloprejka. Gosenice, ki se hranijo izključno z listi murve, se zapredejo v kokon iz svilenih niti. Razvoj živali mora biti ustavljen tik preden se pregrize iz kokona. Za en kilogram svile je potrebnih kar 500-800 kokonov.
Na naših vrtovih so metulji koristni kot divji opraševalci. Pomembni so tudi v naravovarstvu, saj so dobra indikatorska skupina, ki kaže na stopnjo ohranjenosti narave in biotske pestrosti. Zaščita njihovih habitatov je pomembna tudi za zaščito drugih skupin organizmov, ki tam živijo.

Kako metulje privabiti v naš vrt?

Metulji se radi zadržujejo na rastlinah živih barv, ki izločajo veliko nektarja: sivka, španski bezeg, ameriški slamnik, metuljnik, kapucinka. Če želimo privabiti metulje v naš vrt, jim moramo poleg hrane nuditi še mesta za sončenje - kamne ali skale. Več vrst odlaga svoja jajčeca na koprive, zato v delu vrta pustimo šop kopriv za hrano ličinkam. Veliko vrst prezimuje kot gosenica ali buba v tleh ali na odmrlem rastlinskem materialu, zato ne pretiravamo s čiščenjem vrta. Pesticidi škodijo tako metuljem kot tudi ljudem, zato jih ne uporabljamo, če želimo naš vrt ohraniti prijeten in zdrav.

Za komentiranje se prijavite