Pobiranje in sušenje čebule, česna in pora za skladiščenje - Klub Gaia

Pobiranje in sušenje čebule, česna in pora za skladiščenje

Nevenka Breznik, univ. dipl. inž. agr.

Čebulnice, kot so česen, čebula in por, so zelo občutljive na čas pobiranja in skladiščenja. Ravno pravi čas pobiranja in prostor, kjer bomo pridelke skladiščili, so odločilni dejavnik za kakovosten in zdrav pridelek ter dolgotrajno uporabo.

Pobiranje in shranjevanje čebule

Čebulo navadno pobiramo v začetku avgusta. S pobiranjem začnemo, ko poležejo prvi listi. Če pa so glavice že dovolj velike, lahko liste tudi sami poležemo in rastline pustimo na vrtu še kakšen teden, da se začne koreninski vrat sušiti.

V vlažnih letih se zgodi, da čebulo napade čebulna plesen, še posebej, če je na našem vrtu klestila tudi toča. V takem primeru je potrebno rastline čim prej izkopati in shraniti na suhem.

Čebulo pulimo skupaj z listi. Razprostremo jo na suhem in zračnem prostoru in pustimo 7-14 dni, da se dobro posuši. Ko se listi posušijo, jih obrežemo in čebulo shranimo. Pridelek shranjujemo v zračnem in suhem prostoru s temperaturo nad 0⁰C.

Tradicionalen način skladiščenja čebule je v kitah, vendar ga najdemo le še redkokje. Čebula se odlično ohrani tudi v mrežastih vrečah, ki jih obesimo v dobro zračen prostor nekam pod strop. Najbolj pomembno je, da je prostor suh, lahko je tudi nekoliko toplejši, včasih se tako pridelek še boljše ohrani.

Pobiranje in shranjevanje česna

Pri česnu ne čakamo, da se bodo posušili vsi listi, populimo ga takoj, ko je porumenela približno tretjina listov. 

Tudi česen pulimo skupaj z listi in rastline sušimo na suhem in zračnem prostoru. Včasih ga zvežemo v šopke in obesimo, da se lepše suši. Listi morajo v celoti porumeneti. Shranjujemo ga podobno kot čebulo, obešenega v kitah ali v mrežastih vrečah. Pomembno je, da ga ohranimo v glavicah ali strokih, sicer se lahko poškoduje in morda celo požene liste.

Pobiranje in shranjevanje pora

Por pulimo takrat, ko se nam zdi, da je dovolj velik za našo uporabo. Korenine očistimo, vendar jih ne peremo z vodo. Shranjujemo ga s koreninami vred.

Če je le možno, ga shranjujemo kar v zemlji, kjer ga osujemo z zemljo ali pokrijemo s slamo. Če imamo vlažno klet, ga lahko skladiščimo tudi tam, tako da ga hranimo v pesku ali mivki. V hladilniku bo zdržal nekaj tednov.

Morda vas zanima tudi:

Rastline

Čebula

Spada med čebulnice. V prehrani je najbolj pomemben podzemni del, ki jo tvorijo preobraženi luskolisti.

Česen

Spada med čebulnice. Pod zemljo je pododlgovata čebulica, okoli katere so stranske čebulice.

Por

Spada med čebulnice. Por takoj ločimo od drugih čebulnic po ploščatih listih.
Za komentiranje se prijavite