Bogastvo sadnih vrst pri Horjulu - Klub Gaia

Bogastvo sadnih vrst pri Horjulu

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Poletni sadni vrt je poln plodov, a tudi skrbi zanje. Na topel, sončni dan smo se odpravili v Smrečje pri Horjulu, kjer smo obiskali našega člana, Franca Malavašiča, pravega sadjarskega poznavalca, ki na .

Cepljeno dva v enem

Naš član Franc, kot ljubitelj sadnih rastlin, ima veliko izkušenj s cepljenjem, kar smo videli že takoj pred hišo, kjer nas je presenetilo drevo nešplje, iz katere je rasla veja skorša. Le malo naprej pa smo našli aronijo, cepljeno na jerebiko. Vse pa so v družbi različnih sadnih vrst, kot so asimina, višnje in češnje, lepo prepletene z vrtnicami.

Zanimiva delitev rastline

Kako priti do nove rastline na inovativen način, kar z lončkom, napolnjenim s prstjo. Iz očes se bo razvil koreninski sistem, ki ga preko stebla napaja matična rastlina. Tehnika, sorodna grobanju, pri katerem poganjek zakopljemo delno v tla.

70 sort na peščici jablan

Ko sem Franca vprašal, kje ima teh 60 različnih sort hrušk, se je le nasmehnil in pokazal na špalir in nekaj posameznih dreves. Na posameznem drevesu so vsaj tri ali štiri sorte. Ko smo pobližje pogledali, smo videli, da so plodovi različnih velikosti in barv. Prav tako je bila opazna razlika že pri listih. Enaka zgodba je bila pri jablanah in slivah, kjer se s cepljenjem ne ustavi in ima na nekaj drevesih jablan več kot 70 sort. Z veliko skrbi smo čas namenili poletni rezi špalirja, kjer smo krajšali poganjke na 5 listov, ker s tem vzpodbudimo diferenciacijo (nastavek cvetnih poganjkov za drugo leto) in izrezovali odvečno lesno maso.

Balerinke in ameriški slamnik

Pred hišo stoji vrsta mladih jablan, balerin, med katerimi raste ameriški slamnik, ki je skoraj višji od njih. Gre za šibko podlago M9, na katere je Franc cepil 8 različnih sort.

Poletna rez za oddajo Na vrtu

V vrtu, kjer najdemo še asimine, kaki, fige, murve in še kaj, smo poletno rez za oddajo Na vrtu posneli na hruški in slivi. Po rezi vse rane zamažemo s cepilno smolo Bio Plantella Arbosan in preprečimo vdor bolezni v rastlino in pospešimo celjenje.

Sadje in vrtnine v kombinaciji

Kombinacije sadnih vrst z zelenjavnimi tvorijo pravo pravcato džunglo okoli hiše. Kamor koli stegneš roko, bo nekaj slastnega za obiranje. Zelo dobra poraba prostora je pričarala kombinacijo sivke pod različnim grmičastim jagodičevjem in pod njimi betonski škarpniki, v katerih raste nizek fižol.  Tu rastejo jagode pod trto in visok fižol med sadnim drevjem. Pri sajenju jagodičevja  je bilo glavno vodilo raznovrstnost in pestrost in tako smo na vrtu našli različne sorte rdečega  in črnega ribeza, rumeni ribez na deblu, rdeče in tudi črne maline, tayberry, fourberry, aronijo, ameriške borovnice.

V rastlinjaku trte in borovnice

Pred hišo je velik rastlinjak, ki sloni na visokih gredah za lažje delo in je Frančevo ročno delo. A tudi v rastlinjaku ne gre brez sadja, zato so v njem poleg paradižnika, solate in čebule posajene trte in ameriške borovnice.  Okolico hiše krasijo cvetlice, ob stebrih stavbe pa se bohotijo kiviji in trte, katerih je v vrtu kar 80 različnih sort. 

Na vrtu vse raste uglašeno in bogato rodi mogoče tudi zato, ker Frančeve glasbene vibracije po 40-letnem igranju klarineta  čutijo tudi rastline. 

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Arbosan

Visokokakovostna naravna cepilna smola Bio Plantella Arbosan za premazovanje ran pri cepljenju in drugih poškodbah na drevju in grmičevju. Omogoča hitrejše celjenje ran in preprečuje razvoj bakterij.
Za komentiranje se prijavite