Hrana za ledvice - Klub Gaia

Hrana za ledvice

Marjan Radetič, dr. med.

Za ohranjevanje zdravja ledvic je pomemben zdrav življenjski slog, ki vključuje redno telesno aktivnost in zdravo prehrano. Najpogostejša oblika ledvične okvare je kronična ledvična bolezen, ki nastane zaradi sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka ali kroničnega vnetja ledvičnih telesc. Kronična ledvična bolezen vodi v ledvično odpoved. Sladkorna bolezen je tudi v Sloveniji postala vodilni vzrok ledvične odpovedi. Pojavi se lahko v kateremkoli starostnem obdobju, najpogosteje pri starejših.

Katera živila so koristna

Ledvicam najbolj prijazna prehrana je bogata z zelenjavo in sadjem. Živila, ki se najpogosteje povezujejo z dobrim zdravjem ledvic so: peteršilj, brusnice, bučna semena, koprive, rdeče grozdje, borovnice, jabolka, rdeča paprika, špinača, pesa, česen, šparglji in artičoke.

Pogosto se povezuje oblika posameznega živila z njegovo koristjo za določen organ. Tako se ponuja podobnost ledvice fižolu. In dejansko je fižol, tako kot vse stročnice bogat z vlakninami, ki delujejo koristno na zdravje ledvic, predvsem preko vpliva na stabilizacijo krvnega sladkorja. Prav skrb za preprečevanje sladkorne bolezni odpravi najpogostejši vzrok za ledvično odpoved v današnjem času.

Antioksidanti in tekočina

Za preprečevanje vnetja v ledvicah so pomembni antioksidanti, ki jih dobimo iz zelenjave in sadja. Protivnetno delovanje je ugotovljeno pri številnih sestavinah iz našega vrta. Tako zelo učinkovit kvercetin dobimo v rdeči čebuli, rdečem grozdju, artičokah; šparglji vsebujejo glutation, špinača, bučke in vsa močno obarvana zelenjava beta karoten.  Borovnice so bogate z dragocenimi antociani,

brusnice pa z antocianidini, ki so učinkoviti proti vnetnim citokinom  Jabolko je bogato z vlakninami in protivnetnimi sestavinami. Poleg omenjenega vsebujejo veliko C-vitamina in mineralov, potrebnih za krepitev imunskega sistema našega organizma.

Za uspešno opravljanje svoje funkcije ledvice potrebujejo veliko tekočine, najboljša je voda in nesladkani čaji, med katerimi ima posebno mesto čaj koprive. Dnevna potreba zaužite tekočine je 1 do 2 litra, odvisno  od telesne aktivnosti.

Zaradi zelo škodljivega vpliva visokega krvnega tlaka na ledvice in srce se priporoča nižji vnos soli s prehrano. Dnevna potreba po soli je 6 g, to je poravnana čajna žlička. Glede na dejstvo, da številna živila vsebujejo že precej soli, študije ugotavljajo, da Slovenci zaužijemo povprečno dvojno količino soli od priporočene.

8 koristi zdravih ledvic

  • odstranjujejo odpadne snovi tako, da jih filtrirajo iz krvi, kar 50 krat/dan
  • stabilizirajo krvni sladkor
  • prispevajo k vzdrževanju primerne ravni krvnega tlaka
  • povečujejo proizvajanje rdečih krvnih celic 
  • skrbijo za zdrave kosti
  • vzdržujejo primerno kislo-bazično ravnovesje v telesu
  • koncentrirajo seč brez povišanih beljakovin v urinu
  • ohranjajo hormonsko ravnovesje in vitalno energijo

Za komentiranje se prijavite