Vodni motivi v okrasnem vrtu - Klub Gaia

Vodni motivi v okrasnem vrtu

Modest Motaln, inž. hort.

Vsak, še tako majhen okrasni bivalni vrt lahko popestrimo z vodnim elementom v njem. Pri izdelavi takih kotičkov vrta previdno in smiselno načrtujemo velikost, motiv, da v naš okrasni vrt ne vključujemo vse povprek. Če je nekaj lepo v nekem drugem vrtu, ni nujno, da bi taka kopija našla svoje mesto v našem.

Po antičnih časih se kasneje izrazit vodni vpliv pojavi na vzhodu, kjer v japonskih vrtovih najdemo posnemanje vode v zen tehniki. Tam se z grabljenjem peska oblikujejo vzorci premikajoče vode. V srednjem veku najdemo gibajočo vodo v fontanah in stoječo v bazenih kjer so gojili ribe. Najbolj se je uporaba vode razvila v renesansi in baroku, saj je tekla po pobočjih in iz fontan ter tako ustvarila slišnost.

Uporaba vode danes

Največkrat danes v vrtovih vodo srečamo pri gojenju vodnih in obvodnih rastlin, vodometih, studencih, kot podlago za skulpture in v zadnjih časih pri zelo uveljavljenih plavalnih bazenih.

Pomen vode v okrasnem vrtu

Z medeninastim dodatkom ustvarimo patino v vrtu. Potrebujemo le manjšo posodo za kroženje vode.
Pri razmejitvi z vodo dosežemo popestritev.

Vodni motiv v naše okrasne bivalne vrtove vključimo zato, da povečamo pestrost zunanjega bivalnega okolja. Tako v vrt vdihnemo dinamiko, saj voda ni statična, temveč se pod vplivom vetra, sonca, dežja nenehno spreminja. Prav tako pa je pomembna za rastišče vodnih in obvodnih rastlin in doda pestrost živalskega sveta. Z gibanjem deluje slišno, medtem ko mirna in gladka površina deluje sproščujoče. Z vnašanjem vode optično povečamo temnejši prostor in manjši vrt. Na temni vodni gladini pa se pojavlja odsev okolja.

Z vodometi in fontanami previdno, saj so najbolj učinkovite le na veliki vodni površini, prav tako naj bo višina vodometa prilagojena velikosti ribnika. Vodni curek naj gre samo do takšne višine, iz katere bo vsa količina vode pristala spet v ribniku. Ne moremo mimo tega, da z izhlapevanjem ohlaja prostor, zato bomo v poletni vročini našo odločitev za vodni motiv v vrtu samo potrdili.

Voda deluje podobno kot zid, saj preprečuje dostop do hiše ali drugih vrtnih predelov, v nasprotju z zidom pa ne zapira pogleda. Vodne struge ali jarke lahko prečkamo le z mostički, pohodnimi kamni, deskami... Taki vodni motivi so značilni za večje površine.

Formalno ali neformalno oblikovani vodni objekti

Plavalni ribniki poosebljajo naravo v našem vrtu.
Z enostavnim oglatim žlebom in črpalko lahko doma ustvarimo zelo moderen vodni slap.

Glavna značilnost formalno oblikovanih vodnih objektov je voda z vsemi njenimi zanimivostmi, ki jo lahko poudarimo in dopolnimo s podvodno razsvetljavo, s skulpturami, izborom gradiv za oblikovanje robnega dela objekta, z vzorci ali barvo dna, z izdelavo slapov, tudi z globino dosežemo določene prostorske učinke. V nepravilne oblike vodnih površin posadimo vodne in obvodne rastline in obliko čim bolj vključimo v oblikovano zemljišče.

V manjših vrtovih običajno gradimo pravilno oblikovane vodne objekte, s katerimi želimo poudariti vse lastnosti vode kot naravnega elementa še posebej, če jih kombiniramo s slapovi in vodometi.

V večjih vrtovih, v bolj naravnem okolju, so primernejše nepravilno oblikovane vodne površine, s katerimi ponazarjamo naravna rastišča, kjer je voda osnova za gojenje vodnih in obvodnih rastlin ali kopanje v naravi.

Za komentiranje se prijavite