Dišeča pestrost kosteničevja - Klub Gaia

Dišeča pestrost kosteničevja

Meta Šepic, dipl. inž. agr. in hort.

Kovačniki ali kosteničevje, kot slovensko imenujemo predstavnike botaničnega rodu Lonicera, so pestra skupina olesenelih rastlin, ki jih gojimo predvsem zaradi opojno dišečih cvetov in užitnih plodov.

Zaradi nepravilne oblike grma in štrlečih poganjkov imajo sloves skuštranih grmovnic in plevelastih vzpenjalk, v resnici pa so ene izmed najbolj hvaležnih in nezahtevnih rastlin – če jim le poiščemo ustrezno mesto v vrtu. Med 180 različnimi vrstami, in na povrh še mnogimi sortami, lahko izbiramo med zimzelenimi in listopadnimi grmi, pokrovnicami in vzpenjalkami. Večina jih je dobro prezimno trdnih.

Barvno skladna vrtnica in kovačnik ob oboku
Vednozeleni kovačnik Lonicera sempervirens
Kovačnik kot kritje betonske ograje

Gojenje

Kljub temu, da so nezahtevne in prenesejo vsakršna tla, bodo najbolje uspevale v dobro odcednih, rodovitnih tleh, ki vsebujejo velik del humusa. Najbolj jim prija svetla senca, ki v vrtu nadomešča gozdni rob, katerega so vajene iz naravnih rastišč. Podobno kot sroboti imajo rade 'glavo na soncu in noge v senci'. Obrezujemo jih po potrebi, vedno po cvetenju. Pri grmih izrezujemo stare, odcvetele veje, vzpenjalke pa obrezujemo tako, da stranske poganjke krajšamo nazaj po cvetenju. Rastline na sončnih rastiščih so bolj podvržene napadom uši, tiste v bolj senčnih kotičkih pa uši povečini pustijo pri miru. Razmnožujemo jih s semenom ali z grobanjem, lahko tudi s potaknjenci. Sorte vedno razmnožujemo vegetativno.

Ime opis uporaba
Sibirska borovnica (L. kamtschatica) Listopaden grm okrogle razrasti, okoli 1m v višino in širino. Cveti rumeno, aprila, maja, plodovi so podolgovati, modri, užitni. V zadnjem času priljubljena sadna grmovnica, precej pogosta na naših vrtovih.
Pušpanovolistno kosteničevje (L. nitida in L. pileata) Zimzelen grm podolgovate razrasti, do 1,5m v višino. Drobni beli cvetovi, ki se razvijejo v majhne, bleščeče, vijoličaste, okrogle plodove. Za strižene žive meje, za prekrivanje brežin, kot pokrovna rastlina, izredno dobro prenaša rez, v zadnjem času nadomešča pušpanove živice.
Kozji parkeljci (L. x purpusii) Listopaden grm, 2 do 2,5m v višino, do 3 v širino, ki obdrži liste dolgo v zimo. Ko odpadejo, jih nadomestijo omamno dišeči cvetovi krem rumene barve. Cvetijo pozimi. V aprilu in maju se pojavijo užitni rdeči plodovi v obliki srčka. Okrasna grmovnica za zimski okras. Užitni plodovi, ki po okusu spominjajo na ribez.
Tatarsko kosteničevje (L.tatarica) Navzven razvejan listopaden grm okroglaste oblike, 2,5 m v višino, do tri v širino. Cveti maja, zunanji deli cvetov so roza barve. Okrasna grmovnica, gojimo zaradi dišečih cvetov, roza barve.
Puhastolistno kosteničevje (L. xylosteum), sorta: Emerald Mound Navzven razvejan grm okroglaste oblike, 2,5 m v višino, do tri v širino. Cveti rumeno, plodovi so okrogli, rdeče barve. Pri nas raste divje, na seznamu invazivnih rastlin. V vrtovih kot okrasna grmovnica, sadimo posamezno ali v skupine. Ko se dobro vraste, prenese tudi obdobje suše.
Kovačnik - domače ime tudi kozji parkeljci (L. caprifolium) Listopadna vzpenjalka z omamno dišečimi cvetovi, znotraj bele barve, zunanji deli cvetov so roza. Najbolj pogosta dišeča vzpenjalka na naših vrtovih, raste tudi divje v delih Evrope, naturalizirana v SV delu severne Amerike.
Gozdni kovačnik (L. periclymenum), sorte: Thomas Graham, Serotina Listopadna vzpenjalka z omamno dišečimi cvetovi, znotraj krem rumene barve, zunanji deli cvetov so škrlatno rdeči. Zanjo so značilni zraščeni listi na koncih poganjkov – kot da steblo izrašča iz sredine lista. Razširjena po vsej Evropi, selekcije in sorte so priljubljene vzpenjalke v naših vrtovih. Preraščajo ograje in pergole, vzpenjajo se tudi po drevesih in drugih večjih grmovnicah.

Ali veste?

Kovačniki so svoje znanstveno ime dobili po nemškem botaniku Adamu Lonitzerju. Rodil se je leta 1528 in za časa svojega življenja objavil publikacijo o zeliščih 'Krӓuterbuch', ki je izšla v mnogih ponatisih. Zadnjič je izšla v ponatisu konec 18. stoletja.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Organska zemlja za BIO vrt in cvetje

Visoko kakovostna univerzalna organska zemlja za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih, balkonskih in sobnih rastlin ter zelenjave in zelišč v bio vrtu.
Za komentiranje se prijavite