Gosenice napadajo - Klub Gaia

Gosenice napadajo

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Med najbolj opazne in zanimive škodljivce spadajo gosenice. Različnih velikosti, barv in »kosmatih« dodatkov. Zavedati pa se moramo, če uničimo vse gosenice, potem ne bo metuljev.

Metulji na metuljniku
Metulji na metuljniku

Pestrost med metulji

Vsi smo navdušeni nad različnimi »cekinčki« in »modrinčki«, ki veselo frfotajo po našem vrtu in občudujemo še mnoge druge, veliko bolj barvite vrste. A dnevnih metuljev je veliko manj v primerjavi z nočnimi metulji, oziroma veščami. Veliko raznovrstnost metuljev lahko večinoma vidimo le v zaščitenih območjih (nacionalni, regionalni parki), ker metulji potrebujejo medonosne rastline za hrano. Poleg tega rabijo za razvoj različne rastline, ki se pokosijo šele v drugi polovici avgusta. Ker pa se seveda pašniki in travniki redno kosijo oziroma pasejo, je raznovrstnost in pogostost metuljev vedno manjša. Doma lahko pomagamo metuljem tako, da zasadimo vsaj del vrta s cvetočimi rastlinami, na sončnem mestu. 

Naredimo mešano zasaditev tako, da bodo rastline cvetele spomladi, poleti in tudi jeseni, ker metulji potrebujejo hrano čez vse leto. 

Med spomladanskimi rastlinami so: regrat, vijolice, trobentice in vrba. 

Poleti in jeseni pa bodo za hrano: meta, melisa, drobnjak, origano, žametnice, budleja (metuljnik), kosteničevje, sivka in še mnoge druge. 

Veliko teh rastlin je v našem vrtu in pogosto sploh ne pomislimo, kakšen velik učinek ima naš zeliščni vrtiček na metulje. Ti potrebujejo sonce, da se segrejejo in letijo. Če bo veter premočan, se bodo skrili v zavetrje.

gosenica
gosenica

Razvojni krog

Življenjski cikel metulja je v štirih stopnjah: jajčece, gosenica, buba in metulj. Ta proces lahko traja le nekaj tednov, pa vse do več kot leto. 

Za oplodnjo jajčeca sta potrebna samec in samica, ki se privabljata z različnimi feromoni (vonj) in tudi razkošnimi barvami. 

Samica odleže jajčeca na spodnji del lista rastline. Nekateri metulji potrebujejo prav specifično – ciljno rastlino, drugi pri odlaganju jajčec ne izbirajo. Nato se izleže gosenica, katere poslanstvo je le prehranjevanje in rast, kar je seveda najbolj opazno na naših rastlinah. 

Nekatere izbirajo določene rastline, druge pa imajo zelo širok jedilnik. Nato se zabubijo in iz bube se izleže metulj. V roku nekaj ur mu krila otrdijo in je sposoben letati. Večina metuljev živi le nekaj tednov, le redki živijo do leto dni.

Zaščita

Glavni škodljivec je seveda gosenica, ki povzroča mehanske poškodbe na rastlini. A vseeno začnemo z varstvom rastlin že pri odraslem osebku – metulju. Največjo težavo predstavljajo vrste, ki napadajo točno specifično rastlino, kot je zelje (kapusov belin) ali pušpan (pušpanova vešča). Ciljno rastlino iščejo preko vonja in nato nanjo ležejo jajčeca. Moramo preprečiti dostop do rastline. To lahko naredimo z mehansko zaščito, kot je tunel z mrežo čez rastline, kar je zelo uporabno pri zelju. 

Škodljivca pa lahko zmedemo tudi z vonji. Tako na primer posadimo zelje ob paradižniku in zraven še timijan, šetraj,… Bo pa to veliko težje pri pušpanu in ostalih trajnicah, ki rastejo kot grmovje ali celo drevo. 


Zato uporabimo naravno sredstvo Bio Plantella Thymi, ki vsebuje izvlečke timijana in brina, ki odganjata odraslega osebka stran od ciljne rastline, kar pomeni, da ne bo jajčec in ne gosenic. Pomembno pa je škropiti ob pravem času, in sicer v času leta škodljivca. Mnogi škodljivci, kot je pušpanova vešča, imajo 4 ali celo več rodov letno. V času pričakovanega napada škropimo na 5 dni in v primeru dežja takoj opravimo ponovno škropljenje.

Pogosto pa napad škodljivca opazimo in prepoznamo šele po škodi. Listi so objedeni ob stranici listne ploskve in celo velike luknje po sredini. V takem primeru je pomembno škodljivca hitro najti, ker bo drugače rastlina ob listno maso. Mnoge gosenice se pred dnevno vročino skrijejo v gostoto listne mase rastline in so bolj aktivne v hladnem delu dneva in ponoči. Ko jih najdemo, jih odstranimo ročno ali pa uporabimo naravno sredstvo Bio Plantella Kenyatox. To uporabimo predvsem pri gostih grmih, kot je pušpan, takoj ko opazimo gosenice, moramo uničiti veliko gosenic. 
Nekatere gosenice, kot so sovke, so v tleh, kjer bodo učinkovite le naše roke. Če opazimo nenadno sušenje rastlin in ni suma na bolezen, ker se je zgodilo zelo na hitro, gre lahko za talnega škodljivca. Previdno odkopljemo okoli korenin in pregledamo zemljo. Škodljivce ročno odstranimo

Še več nasvetov

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Kenyatox

Naravni insekticid iz naravnega piretrina za zatiranje listnih uši, rastlinjakovega ščitkarja in gosenic metuljev na okrasnih rastlinah. Pripravljen za takojšnjo uporabo. Pripravljen za takojšnjo uporabo.

Bio Plantella Thymi

100 % naravni sprej za rastline na podlagi timijana in brina je učinkovita rešitev proti širokemu spektru rastlinskih šodljivcev. Lahko se uporablja za: zelenjavo, sadno drevje, jagodičevje, trto in okrasne rastline.
Za komentiranje se prijavite