Ste vedeli, da so užitni? - Klub Gaia

Ste vedeli, da so užitni?

Meta Šepic, dipl. inž. agr. in hort.

Naši vrtovi so zasajeni z rastlinami, ki jim vnaprej določimo vlogo – zelenjava v zelenjavnem vrtu, sadje v sadovnjaku, zelišča v zeliščni gredi, cvetoče lepotice, ki jih občudujemo in pleveli, s katerimi bijemo večni boj. Slika pa ni vedno tako črno bela. Spoznajmo nekaj barvnih nians!

Na naših vrtovih največ uporabnih rastlin najdemo v zelenjavnem vrtu. Za popestritev jedilnika se lahko ozremo tudi po okrasnih gredicah ali celo potkah med njimi – če seveda rastline gojimo po načelih sonaravne pridelave. Okusne in uporabne plodove, liste in korenine dopolnimo z barvnim spektrom cvetja!

V spomladanskem času nestrpno pričakujemo prve zelene liste, ki jih lahko pripravimo v solatah, namazih ali juhah. To zeleno barvo si popestrimo z užitnimi cvetovi vijolic, marjetic in trobentic, cvetove lapuha in pljučnika pa posušimo za čajne mešanice. Modre cvetove rožmarina, spominčic in boreča uporabljamo pri dekoracijah – najpogosteje jih kandiramo, tako ohranijo obliko in barvo. Nabrane cvetlice naj bodo iz preverjenih lokacij, ne nabirajte jih ob cestah ali na travnikih, ki so obilno pognojeni.

Maslenice v palačinkah

Malo kasneje, ko se sezona rasti razbohoti, se lahko poigramo s cvetovi maslenic, sončnic in buč, ki so zaradi svoje velikosti in mesnatosti primerne za polnjenje in dekoriranje. Pri sončnicah so najslastnejši še zaprti cvetni popki, ki jih podušimo ali popečemo, tudi v palačinkinem testu. Cvetne lističe maslenic, ki obstajajo skoraj v vseh barvah, lahko uporabljamo pri pripravi sladic, pa tudi kot dodatek zelenim solatam in sladkim ter slanim namazom. Pri maslenicah je uporaben prav vsak del rastline, na Kitajskem uporabljajo podzemne odebeljene korenine za pripravo močnih škrobnatih jedi in kaš, ki spominjajo na pire krompir.

Cvetovi sivke in vrtnice, ki ju včasih gojimo eno ob drugi, so primerni za dekoracije in potpurije, če uporabimo primerne sorte, pa tudi pri pripravi jedi in slastnih pijač. Ekstrakti vrtničnega olja so danes pogosto prisotni v kozmetičnih pripravkih. Za posebne priložnosti si iz novejših sort vrtnic, ki imajo dišeče polnjene cvetove, si lahko pripravimo vrtnični žele ali slastni sirup, v katerega za dekoracijo dodamo cvetne lističe vrtnic, zamrznjene v ledenih kockah.

Zelišča in pleveli

Poleg cvetov spoznajmo še nekaj zanimivih uporabnih listov. V kategorijo zdravilnih rastlin uvrščamo dolg seznam zeli, ki jih za uporabo gojimo doma ali nabiramo v naravi. Iz pričevanj starejših krožijo zgodbe, kako so se ženske v preteklosti odišavile, preden so šle v cerkev. Ena od rastlin, ki se je uporabljala v ta namen, je dišeči vratič. Liste so zavile v rutice in jih ovile okoli vratu. Poleg tega  so liste dišečega vratiča dodajali tudi nedeljskim pečenkam, omamno dišeče kosilo! Že v pradavnini so ljudje uporabljali rastline za izboljšanje pečenega ali kuhanega mesa in rib. Med paleo recepti najdemo povsem zapostavljeno rastlino, repinec. V velike liste te rastline so zavijali ribe, preden so jih dali peči v žerjavico. Danes je dobra kvečjemu za draženje sošolcev, ki jih obmetavamo s plodovi te rastline. Zaradi kaveljčkov se oprimejo obleke, če imamo res smolo, se zapletejo tudi v lase.

V zeliščnem vrtu poleg semen pegastega badlja uporabimo tudi njegove dekorativne liste. Pazljivo odstranimo listni rob in jih narežemo na trakce ali kvadratke. Ne samo da bo solata lepša, tudi veliko več koristi boste imeli od nje kot od samih solatnih listov.

Omenimo tudi nekaj zanimivih podzemnih uporabnih delov rastlin. Simpatična grmovnica (Gychirrhiza glabra) iz družine metuljnic, pod zemljo skriva pravi sladki zaklad. Iz njenih korenin so nekdaj pripravljali sladkarije, ki spominjajo na vezalke. Topinambur je danes uveljavljena uporabna rastlina, njeni sončnicam podobni rumeni cvetovi na dolgih steblih so zavidanja vreden okras, s katerim se lahko ponaša dobro premišljena okrasna greda. Med sezonskimi rastlinami, ki jih pogosto sadimo v balkonska korita, najdemo tudi sladki krompir (Ipomoea batata). Če teh rastlin v sezoni niste preobilno gnojili z mineralnimi gnojili, so na koncu sezone njeni gomolji prava kulinarična poslastica. Sladki krompir lahko gojimo tudi na gredi paradižnikov. S svojimi dolgimi poganjki bo prekrila tla in opravila delo zastirke. Na koncu poletja bomo obrali plodove in izkopali gomolje.

S pleveli ne bijte nepotrebnega boja. Namesto da vas rozete tolščaka spravijo v slabo voljo, pomislite na vse koristne in zdravilne snovi, ki jih vsebuje. Namesto na kompostni kup, ga raje narežite v solato. To storite tudi z zvezdico, uporabna je popolnoma cela rastlina. Njeno seme so nekdaj uporabljali za zgoščevanje jedi – ajmoht.

Dreni cvetniki (Cornus kousa) Nekateri cvetovi, ki jih gojimo kot okras, se razvijejo tudi v užitne plodove – eni so okusni, drugi malo bolj  grenki, na primer plodovi fuksije. Predstavljajo pa široko paleto možnosti, s katerimi si lahko popestrimo čisto navadne jedi.

Pegasti badelj – poleg zdravilnih semen lahko uporabimo tudi liste.

Polnjeni cvetovi – cvetovi niso samo lepi na pogled in produktivni za razmnoževanje rastlin. Iz njih lahko pripravimo celo obroke. Vedno pazimo, da v prehrani ne uporabljamo cvetov, ki so bili škropljeni s fitofarmacevtskimi sredstvi.


Za komentiranje se prijavite