Žužkojedi – jež, krt in rovke - Klub Gaia

Žužkojedi – jež, krt in rovke

Ivan Esenko

Žužkojedi (Insectivora) so majhne živali s ošiljenimi smrčki in zobovjem, igličastih zob. Na nogah imajo ostre krempljaste prste in ploske podplate. Najpogostejši med koristnimi varuhi našega vrta so rovke, ježi, krti in rilčasti skakač. Večinoma živijo na tleh ali pod zemljo. Pretežno se  prehranjujejo z žuželkami, vendar jedo tudi nevretenčarje, ličinke, nekateri večji pa tudi manjše miške, perutnino.

Jež je mesojedec

Med pri nas živečimi je največji beloprsi jež (Erinaceus concolor) ali kratko jež, ki je kljub temu, da velja za samotarsko žival, dokaj pogost. Žal je vsakdo zagotovo videl več povoženih kot pa živih. Jež je namreč toploljubna žival, saj mu bodičasta obleka ne nudi posebne toplotne zaščite, zato ga privlačijo asfaltirane ceste, ki jih je podnevi segrevalo sonce, ponoči pa oddajajo toploto. Polži mu gredo posebej v slast, pa tudi mladiči glodavcev so poslastica temu ponočnjaku, kadar naleti na njihovo gnezdo. Ogrcev in številnih drugih razvojnih oblik žuželk sploh ne bi naštevali, saj so na njegovem rednem jedilniku. Da jež na bodicah prenaša jabolka in hruške, pa seveda drži samo v pravljicah.

Krt uničuje strune

Naš drugi predstavnik žužkojedov je krt (Talpa europaea), ki ga takrat, ko imamo v mislih njegove krtine na vrtni trati, obravnavamo kot težavno vrsto. Krt redči med vrstami ogrcev, gosenic sovk, strun in drugih prebivalcev tal, ki jih zanima naš vrtni pridelek. S kopanjem sistemov rovov, ki lahko po dolžini presegajo 100 m, zrači in rahlja prst, zato ga ob njegovi prej našteti žuželčji hrani uvrščamo med ključne prebivalce tal.

Rovke so dobri jedci

Če je jež prepoznaven po svojih bodicah in krta poznamo po njegovem skrivaškem podzemeljskem življenju, pa za rovke (Soricidae) velja, da so slabo poznane. Spadajo med najmanjše sesalce na svetu, zato so zaradi svoje majhne telesne teže celo na meji sposobnosti ohranjanja stalne telesne temperature. Če rovko ulovi domača mačka, je ne poje, temveč jo navadno nedotaknjeno odloži pred hišni prag. Rovke so zaradi bočnih žlez, ki izločajo smrdeč izloček, za sesalce neužitne. Mnogi te drobne živali zamenjujejo z mišmi, kar je seveda velika zmota. Miši so glodavci, zato z žužkojedimi rovkami nimajo nič skupnega. Koničast smrček jih že na prvi pogled razlikuje od miši in voluharic. Rovke se prehranjujejo z žuželkami in mehkužci, količina dnevno zaužite hrane pa preseže njihovo lastno težo. Zaradi intenzivne presnove zaužita hrana zapusti prebavila že po treh urah. Rovke torej v svojem kratkem življenju (le redko preživijo dve zimi) pospravijo množico žuželk in drugih členonožcev.

Za komentiranje se prijavite