Risanje načrta in priprava tal, 2. del - Klub Gaia

Risanje načrta in priprava tal, 2. del

Nevenka Breznik, univ. dipl. inž. agr.

V prejšnjem prispevku smo razložili nekaj osnov načrtovanja zasaditve zelenjavnega vrta, zdaj pa se lotimo risanja načrta in priprave tal za prve setve.

Risanje načrta

Pri načrtovanju vrta upoštevamo principe kolobarjenja in mešanih posevkov, ki smo jih razložili v prejšnjem prispevku. Pomembno je, da se zavedamo, da ne bomo vseh vrtnin, ki smo si jih izbrali za pridelovanje, sadili naenkrat. Spomladi bomo tako na prvo poljino v kolobarju sadili solato, redkvice ali nekatere druge vrtnine, ki jih bomo v maju, ko bomo sadili tiste vrtnine, ki smo jih dejansko načrtovali za ta prostor, že pobrali.  Po principu mešanih posevkov se trudimo, da sproti zapolnjujemo vse praznine, ki nastanejo, ko določene vrtnine poberemo. Tako vrt kar najbolje izkoristimo.

Za posamezno gredico si najprej izberemo glavno kulturo, to je rastlina, ki bo na vrtu najdlje časa. Potem pa s pomočjo tabel mešanih posevkov izberemo še vrtnine, ki so njene dobre sosede. Povsem na koncu pa izberemo še zelišča in koristne cvetlice, ki se lepo ujamejo s to kombinacijo.

Preprosto načrtovanje z aplikacijo

Načrtovanje nam zelo olajša spletna aplikacija na Gaini spletni strani NarediVrt.si, s pomočjo katere lahko preprosto razporedimo vrtnine na poljine v 4-letnem kolobarju in pri tem upoštevamo pravila mešanih posevkov.  

Če je prsti premalo ali je preslabo, dodamo Plantella Vrtno zemljo.
Če je prsti premalo ali je preslabo, dodamo Plantella Vrtno zemljo.
Biovit vkopljemo v tla.
Biovit vkopljemo v tla.
Prekrijemo Organik.
Prekrijemo Organik.

Priprava vrta na prve setve

Ko smo končali z načrtovanjem, se lotimo dela.

Prvo pravilo je, da tal ne obdelujemo dokler so premokra. Premokra tla bi z obdelovanjem namreč lahko poškodovali.

Če je na površini, kjer bi želeli imeti zelenjavni vrt, trata, želeno površino in obliko najprej označimo in zakoličimo. Travno rušo odstranimo z rovnico. To je orodje, podobno motiki, le da ima namesto trikotne konice, raven in oster rob. S tem robom odstranimo travno rušo in pazimo, da zraven ne odstranimo tudi preveč prsti. Odstranjeno rušo odpeljemo na kompost ali prihranimo za gradnjo visoke grede, če bo ta v bodoče del našega vrta.

Tako pripravljeno površino razdelimo na štiri gredice, med katerimi označimo ozke stezice za obdelovanje. Zdaj pa je čas, da se lotimo prekopavanja.

Prekopavanje

Pri majhnem vrtičku bomo delo zmogli tudi ročno z vilami za prekopavanje. Najboljši čas za prekopavanje je jesen, saj čez zimo mraz poskrbi za to, da se večje grude zemlje razbijejo in se struktura zemlje izboljša. Če jeseni ni bilo časa ali pravega vremena za to, lahko prekopljemo tla tudi zgodaj spomladi, takoj ko tla niso več zmrznjena in preveč namočena. Prekopavamo z vilami, saj v primerjavi z lopato ne poškodujejo sestave prsti. Z vilami tudi lepo odstranimo plevele, ki bi jih z lopato razrezali in spodbudili novo rast. Lopato uporabimo le na težkih glinenih tleh, kjer je prst trda in ne prepušča zraka in vode. Ko bomo taka tla izboljšali s kamninsko moko Plantella Biovit, bomo tudi tu lahko uporabili vile.

Ko smo končali s prekopavanjem, gredice izravnamo z grabljami.

Kakšno prst imamo?

Zdaj lahko naredimo kratek preizkus teksture tal. S prsti zagrabimo prst in stisnemo v pest. Če lahko prst oblikujemo kot npr. plastelin, pomeni, da imamo težka glinena tla. Včasih se prst kar noče sprijeti in preprosto razpade ter spolzi med prsti. Verjetno je tekstura preveč peščena. Najbolj idealno je, da s prsti lepo oblikujemo kroglico, ki ne razpade, ampak se tudi ne da dovolj oblikovati. V tem primeru je naša tekstura pravšnja za obdelovanje.

Če se prst oblikuje kot plastelin, je potrebno tlom obvezno dodati še kamninsko moko Plantella Biovit. Za 15 m2 bomo potrebovali približno 1,5 kg kamninske moke, ki jo vkopljemo v tla.

Če pa imamo na vrtu premalo prsti ali pa je ta zelo slaba in kamnita, dodamo še nekaj kakovostne Plantella Vrtne zemlje ali Bio Plantella Univerzalne vrtne zemlje za bio vrt in cvetje.

Organsko gnojenje

Ne glede na to, kakšno prst imamo, pa ji dodamo 100% organsko gnojilo Plantella Organik. Pelete gnojila enakomerno potrosimo po površini zemlje in jih nato s pomočjo grabelj prekrijemo s tanko plastjo prsti.

Tako pripravljene gredice zdaj čakajo na primeren čas, ko bo zemlja dovolj topla in ravno prav vlažna za prve setve.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Organska zemlja za BIO vrt in cvetje

Visoko kakovostna univerzalna organska zemlja za sajenje in presajanje vseh vrst okrasnih, balkonskih in sobnih rastlin ter zelenjave in zelišč v bio vrtu.

Plantella Biovit

Učinkovito sredstvo za izboljševanje lastnosti tal, primerno za vse rastline.

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.

Plantella Vrtna zemlja

Univerzalna vrtna zemlja, izredno bogata z organskimi snovmi, je idealna za sajenje in presajenje vseh vrst vrtnih, okrasnih in sadnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite