Preprosto načrtovanje vrta z NarediVrt.si - Klub Gaia

Preprosto načrtovanje vrta z NarediVrt.si

Strokovnjaki agronomi Kluba Gaia

Načrtovanje zelenjavnega vrta je eno najtežjih, a hkrati najpomembnejših opravil pri vzgoji zdrave, domače in okusne zelenjave. Seznam, kaj v gospodinjstvu radi jemo, kaj hitro sestavimo. Potem pa se začnejo vse težja in težja vprašanja. Koliko rastlin potrebujemo, da bo dovolj za celo družino? In koliko nam velikost našega vrta sploh dopušča? Kam umestimo rastline, da bo kolobar pravilen? Kateri so slabi in kateri dobri sosedje? Kako sestavimo mešane posevke? Katere koristne rastline bodo najbolje zapolnile vmesni prostor med rastlinami?

Odgovore na ta in podobna vprašanja lahko poiščete pri izkušenejših, običajno starejših družinskih članih in znancih, ki že imajo svoj vrt, ali se lotite večurnega brskanja po spletu. S pomočjo brezplačne spletne aplikacijeNarediVrt.si, ki so jo prav v ta namen razvili strokovnjaki podjetja Unichem, pa bo to zgodnje spomladansko opravilo kljub številnim dejavnikom, ki jih moramo upoštevati, teklo brez težav.

Preprosto kot 1,2,3

Aplikacija NarediVrt.si na zabaven, enostaven in privlačen način izriše načrt vašega domačega vrta z upoštevanjem pravil kolobarjenja, dobrih in slabih sosedov ter mešanih posevkov, setvenega koledarja, obenem pa vam ponudi tudi navodila za setev ali sajenje posameznih vrtnin ter nasvete v zvezi z vsemi težavami, s katerimi se lahko srečamo na vrtu.

Da bi sestavili načrt, na strani NarediVrt.si opravite brezplačno registracijo in tako ustvarite svoj uporabniški račun.

Nato predstavite svoj vrt:

  • izberete ime vrta
  • pripravite kratek opis
  • izberete tip vrta

Če ste izbrali zelenjavni vrt, vas bo aplikacija peljala na pripravo načrta, sicer izberete rastline, ki rastejo v vašem vrtu. Dodate lahko tudi fotografije svojega vrta in si ustvarite galerijo, ki jo lahko delite tudi z drugimi uporabniki. 

Za pripravo načrta boste aplikaciji zaupali naslednje podatke:

  • kako velik bo vaš zelenjavni vrt
  • koliko oseb je v gospodinjstvu ter
  • katero zelenjavo najrajši vidite na svojem krožniku

Aplikacija v naslednjem koraku vrt razdeli na 4 dele – poljine, med katere boste razdelili vrtnine, ki jih želite gojiti na vrtu in pridelati za svoje gospodinjstvo. Rastline na posameznih poljinah so razdeljene glede na potrebe po hranilih.

V nekaj minutah vam bo aplikacija postregla z načrtom, ki je prilagojen vašim željam, potrebam in možnostim. Pri tem vam bo digitalni pomočnik izpisal tudi število rastlin, sadilne razdalje, koristne rastliname, s katerimi lahko zapolnite medprostor v vrsti, napotke za nego rastlin ter čas sajenja in pobiranja pridelka. Skratka vse, kar potrebujete, da bo delo potekalo hitro in gladko.

Aplikacija vsebuje tudi setveni koledar po Mariji Thun, ki nam svetuje, katero skupino vrtnin (list, plod, korenina, cvet) je primerno obdelovati na izbrani dan.

Tako pripravljen načrt boste lahko imeli vedno pri sebi, saj je aplikacija zasnovana za uporabo na računalniku, tablici in telefonu, načrt pa si lahko tudi natisnete. 

Vrtnarski dnevnik

Z načrtom pa se znanje našega spletnega vrtnarja ne konča. Na podlagi načrta namreč sestavi tudi opomnike za opravila, vreme, setveni koledar... ter nam tako pomaga organizirati čas. 

Shranjuje tudi vse naše zapiske in fotografije, kar se bo na koncu leta izkazalo za zelo koristen vrtnarski dnevnik.

Podpora ekipe Kluba Gaia

Aplikacija vsebuje tudi enciklopedijo vrtnin od semena do krožnika, opis vseh pomembnih škodljivcev in bolezni z SOS aplikacijo za diagnostiko težav ter mnoge druge koristne in zabavne vsebine, video nasvete in še in še.

Če pa boste ob vsem tem še vedno potrebovali kak nasvet, so kot vedno tudi tu Gaini strokovnjaki le en klik stran preko aplikacije Strokovnjak svetuje ali e-pošte info@klubgaia.comter preko telefona 080 81 22.

Preizkusite aplikacijo še danes in enostavno izrišite svoj samooskrbni zelenjavni vrt z NarediVrt.si.

Kolobar in mešani posevki

Kolobarimo zato, da se zemlja na vrtu ne izčrpa in ni enostransko obremenjena z vedno istimi vrtninami. Navadno izberemo štiriletni kolobar, kar pomeni, da se bodo vrtnine tekom štirih let vsako leto premaknile za eno poljino - primer kolobarja najdete v desnem stolpcu).

Ko smo razvrstili vrtnine glede na potrebe po hranilih, jih razvrstimo še glede na to, kako se ujamejo kot sosedje. Nekatere vrtnine se imajo med seboj rade, medsebojno pospešujejo rast, izboljšujejo okus, poskrbijo za prekritje tal in se varujejo pred boleznimi in škodljivci. 

Druge rastline pa se v skupni rasti in razvoju ovirajo. To zadnje največkrat velja za rastline iz iste botanične družine, ki jih navadno napadajo tudi iste bolezni. Nekatere rastline pa si tudi niso v sorodu, vendar njihove korenine izločajo snovi, ki zaviralno delujejo na sosednjo rastlino. Zato se teh kombinacij izogibamo.

Mešani posevek oblikujemo tako, da si najprej izberemo glavno kulturo, to je rastlina, ki bo na gredici dlje časa (zelje, paradižnik…). Nato pa poiščemo primerne sosednje kulture, ki se s to glavno rastlino ujemajo. Razmislimo tudi, kaj bomo sadili, ko bomo nekatere pridelke že pobrali in tako na gredici izpraznili prostor.

Primer ureditve vrta

Na prvo poljino umestimo plodovke (paradižnik, paprika, kumare, bučke, jajčevci,…) ter zelje in krompir. Te rastline so najbolj požrešne in potrebujejo veliko temeljnega gnojenja in redno dognojevanje. Ker pa so te rastline slabi sosedje, je potrebno med njimi zasaditi nevtralizatorje - med vrsto paradižnika in vrsto paprik enostavno posejemo vrsto solate, med katero posadimo nekaj čebulčka. Tako zmanjšamo negativen vpliv med dvema slabima sosedoma.

Na drugo poljino pridejo malo manj lačne rastline: brokoli, cvetača, redkvica, brstični ohrovt.

Na tretjo poljino posejemo in posadimo: blitvo, korenje, čebulo, por, visok fižol in peteršilj.

Na četrto poljinopa grah, nizek fižol, česen, špinačo, šalotko, repo, rdečo peso.

Nikoli pa v vrtu ne smemo pozabiti na koristne rastline, med katere spadajo večinoma zelišča in cvetlice. Med najbolj koristne cvetlice za vsak vrt sodijo kapucinke, žametnice in ognjič. Sejemo jih ob robu vrta, saj s svojimi rumenimi in oranžnimi odtenki privabljajo v vrt opraševalce, obenem pa odganjajo talne škodljivce.

Zelišča imajo veliko uporabno vrednost tako v kulinariki kot dober sosed različnim vrtninam. Okoli paradižnika vedno sodita bazilika in zelena, med kumare koper, v bližino fižola šetraj, okoli zelja pa timijan. To je le nekaj primerov, saj mnoga zelišča odganjajo škodljivce od glavnega posevka, obenem pa rastlinam (plodovom) izboljšajo okus.

Na vrtu pogosto najdemo cel zeliščni vrt, kjer gre za trajen nasad, v katerem naj bodo: meta, melisa, žajbelj, rožmarin, sivka in ostale trajnice, ki prezimijo v našem delu Slovenije. Ostala enoletna zelišča pa razporedimo po celem vrtu.

Rastline

Brokoli

Spada med kapusnice. Je posebna, zelena različica cvetače, njegovo omesenelo socvetje pa je veliko bolj rahlo, predvsem pa manj časa vzdrži in hitro zacveti.

Čebula

Spada med čebulnice. V prehrani je najbolj pomemben podzemni del, ki jo tvorijo preobraženi luskolisti.

Novozelandska špinača

Spada med špinačnice. Novozelandska špinača je plazeča listnata vrtnina, ki jo gojimo zaradi okusnih temno zelenih listov.

Paprika

Rastlina spada med plodovke. Nadzemni del ima srčaste liste zelenih odtenkov. Plodovi so okrogli ali podolgovati, zelene, rumene ali rdeče barve.

Paradižnik

Rastlina spada med plodovke. Lahko ima grmičasto, nizko in razvejano rast ali visoko, ki zraste krepko čez 2 m ob opori.

Redkev in redkvica

Spada med kapusnice. Rastlini sta si podobni, le da je redkvica manjša in hitrejša različica redkve.

Solata

Spada med solatnice. Rastlina oblikuje rozeto ali glavo zelene, rumene, rdeče barve.

Špinača

Spada med špinačnice. Špinača je listnata vrtnina s temno zelenimi listi.

Za največji uspeh uporabite:

Bio Plantella Start

Visokokakovostna zemlja iz najkakovostnejših šot za prve setve in pikiranje. Mladim rastlinam nudi idealne pogoje za razvoj korenin in krepko rast.

Bio Plantella Vrt

Visokokakovostno tekoče organsko hranilo iz izvlečka morskih alg z dodanimi vitamini poskrbi za zdrav razvoj, bujno cvetenje, večji pridelek, boljšo kakovost plodov ter poln okus.
Za komentiranje se prijavite