Obrezovanje grmovnic: da bo poleti bujno cvetelo - Klub Gaia

Obrezovanje grmovnic: da bo poleti bujno cvetelo

Karin Bejo, univ. dipl. inž. agr.

Spomladi nas rastline pritegnejo ravno v času cvetenja in tega bi si želeli podaljšati kolikor se le da. In nekoliko ga res lahko podaljšamo z odstranjevanjem odcvetelih cvetov ter s pravočasno in pravilno rezjo. To nam bo omogočilo še več uric užitka ob pogledu na cvetove naših vrtnih ljubljenk. 

Nekatere rastline imajo čas cvetenja izredno dolg, vendar so takšne rastline v naravi izredno redke. Bujno cvetoče rastline so nam v veselje in ponos. So potrditev, da z rastlino ravnamo ravno prav – je ne razvajamo preveč, a je tudi ne zanemarjamo.

S cvetenjem rastline skrbijo za svoj obstoj. Z lepoto cvetne oblike, opojnostjo nektarja in barvo venčnih listov privabljajo opraševalce. Ti poskrbijo, da se nadaljuje proces do nastanka semen, s katerimi je zagotovljeno nadaljevanje vrste. In ravno nadaljevanje obstoja je glavno gonilo cvetenja pri vseh rastlinah.

Cvetenje običajno traja le nekaj tednov, saj rastline v tem času trošijo veliko energije in najboljših hranil, ki jih vgradijo v semena in zalogo hranil, ki bo pozneje semenom omogočila hitro kaljenje in možnost za novo življenje.

Latna hortenzija
Latna hortenzija
Metuljnik pred obrezovanjem
Metuljnik pred obrezovanjem
Obrezan metuljnik
Obrezan metuljnik

Kako podaljšujemo čas cvetenja?

Ena redkih grmovnic, ki hvaležno cveti vse leto, je grmasti petoprstnik (Potentilla fruticosa), ki s svojimi, kot z otroško roko narisanimi enostavnimi drobnimi cvetovi lepša naš vrt od maja do začetka novembra. Pri drugih rastlinah smo odkrili način in čas obrezovanja, s katerim naravni potek nekoliko obidemo in tako podaljšamo čas barvitosti in lepih vonjav v nam najlepših kotičkih.

Pri domala vseh rastlinah z rednim odstranjevanjem odcvetelih cvetov dosežemo, da prekinemo proces nastanka semen. Rastlina po odstranitvi suhih cvetov prejme informacijo, da ni še čas za nastanek semen in ponovno sproži tvorbo novih cvetnih nastavkov in s tem novih semenskih zasnov, kjer naj bi se razvila nova semena. Kar nekajkrat v sezoni lahko ponovimo takšno rez.

Spomladanska rez grmovnic

Pomembno je, da rastlino s spomladansko rezjo pravilno pripravimo.

Pri rastlinah, ki cvetijo na lesu tekočega leta, se cvetni nastavki tvorijo tisto leto. Tako hibiskuse (Hibiscus syriacus), metuljnike (Buddleja davidii), latnate hortenzije (Hydrangea paniculata), velecvetne virginske hortenzije (H. arborescens), japonske medvejke (Spiraea japonica), bradatce (Caryopteris incana, C. x clandonensis), perovskije (Perovskia atriplicifolia) porežemo spomladi in jih tako pripravimo na poletno bujnost cvetenja.  Poganjke prikrajšamo na 3 – 7 brstov, iz grma odstranimo zelo stare poganjke, 2 -3 starejše poganjke močneje prikrajšamo in tako stimuliramo grm k pomladitvi.

Bradatce in perovskije porežemo pozneje spomladi, ko mine nevarnost zmrzali in rez opravimo 3 – 4 brste nad starim lesom. V kolikor nas nizke temperature presenetijo, prekrijemo rastline z vrtno kopreno. Optimalni čas za obrezovanje metuljnikov je takoj po 15. maju. Naj vas ne skrbi, ker so rastline že pošteno zelene. Močno jih porežite in poleti boste priča bujnemu cvetenju in obvladljivi višini, saj grm zna prerasti tudi 4 m.

Pri rezi vrtnih hortenzij (H. macrophylla) moramo biti pozorni, ker cvetijo na starem lesu. Spomladi opravimo rez nad prvim parom močnih brstov, suhe poganjke iz grma odstranimo in le 2-3 starejše poganjke nekoliko prikrajšamo. Močna rez bo imela za posledico poletje brez cvetov in močne dolge poganjke.

Latnata hortenzija pred obrezovanjem.
Latnata hortenizja po obrezovanju.
Vrtna hortenzija pred obrezovanjem.
Vrtna hortenzija po obrezovanju.

Okrasne grmovnice potrebujejo tudi prava hranila

Bujnega cvetenja pa ne dosežemo le s pravilno rezjo, marveč moramo poskrbeti tudi, da imajo rastline na razpolago zadostno količino hranil. Vsekakor je vedno dobrodošlo pozno pozimi oziroma zgodaj spomladi pognojiti rastline s 100% organskim gnojem v peletah - Plantella Organik, ki vsebuje idealen delež organske snovi, ta pa omogoča, da se rastlina odlično prehrani in dobi tudi vse potrebne minerale. V obdobju pred cvetenjem pa rastlinam dodamo še hranila v obliki tekočega gnojila Plantella Cvet z dodanimi morskimi algami in vitamini.

Z ljubeznijo do rastlin, pravilno rezjo in založenostjo hranil bomo dosegli obilno poletno cvetenje lastnih vrtnih lepotic. Naj vam bodo v ponos.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Cvet

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg za gnojenje vseh vrst cvetočih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.
Za komentiranje se prijavite