Načrtovanje prvih setev - Klub Gaia

Načrtovanje prvih setev

Igor Škerbot, univ. dipl. inž. agr.

Vsi pravi vrtnarski navdušenci si pripravimo načrt pridelave zelenjave v svojih vrtovih pravočasno. Natančen razpored in umestitev različno zahtevnih vrst zelenjave opravimo še pred začetkom sezone. 

Naprednejši pri tem uporabijo lastne izkušnje, sledijo nasvetom strokovnjakov in si pri tem opravilu vedno bolj pogosto pomagajo tudi z različnimi spletnimi aplikacijami. 

Naredimo načrt vrta

Načrt kolobarja nam bo vseskozi pomagal pri pravočasnosti izvedenih opravil.
Načrt kolobarja nam bo vseskozi pomagal pri pravočasnosti izvedenih opravil.

Med te sodi tudi orodje aplikacije NarediVrt.si, ki ga v Klubu Gaia poznamo in mnogi uspešno uporabljajo že vrsto  let. Tudi mi smo za sezono 2018 pripravili načrt, razporedili zelenjadnice po 4 poljinah.

Načrt kolobarja nam bo vseskozi pomagal pri pravočasnosti izvedenih opravil.

Tudi sedaj, ko je v vrtu že konec zime in je že nastopil čas prvih setev, predvsem tistih zelenjadnic, ki za svojo rast potrebujejo več časa in veliko toplote ter tistih, ki jih bomo potem kmalu v marcu presajali v vrt, kot zgodnjo zasnovo prvih  posevkov zelenjave iz doma vzgojenih sadik.

Tudi v primeru načrtovanega vrta smo kolobar zanj oblikovali iz glavnih posevkov (zasedejo glavni oz pretežni del rastne sezone) ter predposevkov in tudi naknadnih posevkov, ki predstavljajo zelenjadnice, ki na gredah rastejo krajši čas in so lahko prezimni ali neprezimni posevki.  Tako bomo po zgodnjih posevkih kapusnic (=glavni posevek) v začetku poletja sadili sadike za nov – naknadni posevek npr. poletnih solatnic (endivija, radič,..), nizek fižol. Ker bodo te zelenjadnice vrt zapustile zgodaj v jeseni, pa lahko na izpraznjen prostor sledi sajenje strokov česna, ki je lahko primer za neprezimni naknadni posevek.  Če imamo vrt razdeljen na dele ali poljine, nam vseskozi in pravočasno ponuja dobra izhodišča za sosledje različnih zelenjadnic. Na tak način bodo naše gredice polno zasedene praktično celo koledarsko leto.

Vzgoja domačih sejancev

Kljub temu da se zima ob koncu februarja in začetku marca, vsaj koledarsko še ne poslovi, je že čas za prve setve zelenjavnih semen in vzgojo sadik. Najprej sejemo zelenjadnice iz prve poljine, ko začenjamo s setvami toplotno najzahtevnejših vrst, in sicer sejemo paprike vseh vrst (babure, podolgovate, paradižnikove paprike, feferone in čilije) ter jajčevce. Omenjene  sejemo od konca januarja, večinoma pa v februarju. Paprike in jajčevci (tudi bučke) potrebujejo za vznik od 25 do 27 °C. Po vzniku in oblikovanem prvem pravem listu potrebujeta le še okrog 18 – 20°C, za vsak nadaljnji list pa še za okrog stopinje do dveh manj, a nikakor ne pod 15°C. Hkrati v gojitvenem prostoru ohranjamo optimalno gojitveno temperaturo in pazimo, da se ne bo pretirano poviševala. Tako na uspešen način upočasnimo rast in razvoj zelenega dela sadik, preprečimo pojav nezaželenega »pretegovanja« sadik.  Ker paradižnik hitreje vznika in za to potrebuje  24 – 26°C, ga v setvenico sejemo nekje  v začetku marca ali še kasneje. Takrat ali še kakšen teden kasneje sejemo tudi prve bučke in kumare za vzgojo sadik s koreninsko grudo.

V februarju pa sejemo tudi semena zelenjadnic za zgodnjo pridelavo na prostem, v glavnem za 2. poljino. Med te sodijo solate, primerne za zgodnjo spomladansko pridelavo in kapusnice (zelje, cvetača, brokoli in kolerabica). V lončkih ali gojitvenih ploščah že v februarju uspešno vzgojimo sadiko z vsaj 4 - 6 listi in močnim koreninskem sistemom, ki  bo primerna za presajanje že od zgodnjega marca dalje, odvisno od lokacije pridelave, lahko pa tudi kasneje.

Direktno v vrt pa bomo proti koncu februarja in v začetku meseca marca sejali na prosto  bob in/ali grah na 4. poljini, korenček na 3. poljini in redkvico na 2. poljini našega vrta. Posejano površino prekrijte z vlakninasto prekrivko – kopreno, za hiter vznik in dobro rast tudi, če se kakšen dan še bolj zimsko ohladi, potem ne bo težav z nizkimi temperaturami.

S prvimi setvami, bodisi za vzgojo sadik ali že za zasnovo prvih posevkov direktno na gredah, bomo pravočasno, še v zimskem času, poskrbeli za dober in hiter začetek nove sezone pridelovanja sveže, doma pridelane zelenjave. Kmalu zatem pa se bo v vrtu tako ali tako začelo »na polno«.

Za komentiranje se prijavite