Skrb za ptice - Klub Gaia

Skrb za ptice

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Na podeželju, a tudi v urbanem okolju najdemo na našem vrtu veliko različnih vrst ptic. Mnoge med letom sploh nismo opazili in jih vidimo šele pozimi, ko se približajo našim domovanjem v iskanju hrane. 

Šipek - hrana za ptice pozimi
Šipek - hrana za ptice pozimi

Rastline

Ptice, ki se čez celo leto potikajo po našem vrtu, skačejo po drevju in stikajo okoli grmovnic, iščejo hrano, kot so zelo raznolike žuželke, ki so pogosto škodljive rastlinam. Tako opravijo ptice delo insekticidov in pripomorejo k vzdrževanju ekološkega vrta. Pogosto si v krošnji drevesa ali kakšnem gostem grmu naredijo tudi gnezdo, ki ga opazimo šele, ko odpade večina listja.

Posnemanje naravnega okolja kot vira hrane za ptice je pozimi seveda idealno. To storimo zelo enostavno s sajenjem različnih rastlinskih vrst v svoj vrt. Z mnogimi bomo dopolnili ali popestrili že obstoječe okrasne in sadne zasaditve. Dobro je pogledati po avtohtonih slovenskih vrstah, da čim bolje povzamemo naravno okolje ptic. Tako posadimo glog, šipek, črni trn, skorš, dren, jerebiko, ognjeni trn, brogovito, brin in še kaj bi se našlo. Te rastline imajo že same po sebi okrasne plodove vijoličastih, oranžnih in rdečih odtenkov ter so takoj opazne v zimski idili. Mnoge med njimi obiramo tudi sami in jih uporabljamo za čaje, tinkture. Spomnimo pa se na ptice in jih nekaj pustimo na drevesu. Lahko jih tudi poberemo, posušimo in jim jih nastavimo kasneje. 

Ptičja hišica
Ptičja hišica

Krma

Kot hrana za ptice so seveda najboljše avtohtone rastlinske vrste, s katerimi bi se prehranjevale v naravnem okolju. A da pritegnemo ptice v svoj okoliš, jih »navadimo« na redno obiskovanje in jih seveda tudi opazujmo ter jim postavimo različne krmilnice. Tako poskrbimo, da jih bo čim več preživelo mrzlo zimo.

Krmilnica naj bo postavljena v krošnjo drevesa tako, da jo mačke ne bodo dosegle. Lahko jo privežemo na žico ali postavimo na kol (vsaj 1,5 m višine), kjer jo mačke ne bodo dosegle. Postavimo jo lahko v bližino grmovja ali drevja, saj bo tako bolj v naravnem okolju, kot če le stoji na prostem. Zelo pomembno pa je, da jo postavimo tako, da bomo ptice enostavno opazovali, od začetka s kakšnim priročnikom v roki, kasneje pa jih bomo prepoznali že sami. Nekatere ptice (drozgi, ščinkavci) se raje krmijo na tleh, zato jim uredimo jasno vidno hrano s pokrito streho kar kje na tleh.

Pomembno je redno čiščenje krmilnice, obvezno pred vsakim novim polnjenjem, ker bomo tako odstranili tudi iztrebke in urin ptic. Drugače lahko hitro pride do kakšne okužbe.

Za zrnojede vrste ptic (vrabec, sinica, ščinkavec, plavček, brglez, grlica,…) pripravimo mešanico sončničnih, konopljinih semen in prosa. Za talno krmo dodamo še različna žita: pšenica, kamut, pira, oves. Ne pozabimo, da lahko sončnična semena zelo enostavno pridelamo sami na vrtu. Ptice pa imajo tudi zelo rade orehe in druge oreške.  

Za komentiranje se prijavite
Antonijo
 
18/11/2022, 09:54
zakaj so sončnična semena tako draga kako naj skrbimo za uboge živali če si ne moremo privoščiti nakupa semen le ta so dvignili ceno za 100 procentov kaj se je kdo zamislil kaj delate no čebel ni ptic počasi ne bo nas pa počasi tudi ne bo