Podgane divjajo okoli domov - Klub Gaia

Podgane divjajo okoli domov

mag. Janez Pišot, dr. vet. med.

Prisotnost glodavcev v naših bivališčih je velik problem.V naši okolici, še posebej v povečanem številu, predstavljajo poleg zdravstvene grožnje, tudi estetski, higienski problem. Bliža se jesen in pričele bodo vdirati v kleti, shrambe, lope, hiške ob vrtovih in povsod tam, kjer bodo shranjeni naši pridelki in ozimnica. 
Glodavci se pojavljajo tudi v naših vrtičkih, shrambah orodja, podgane vrtajo rove tudi v kompostnike. Sčasoma bodo vdirali tudi v kleti in shrambe, kjer shranjujemo pridelke in ozimnico.

Hitro ukrepanje

Pričeti bomo morali izvajati deratizacijo, celovit postopek, ki združuje preventivne in ofenzivne ukrepe za uničevanje glodavcev.
Preventivne ukrepe izvajamo pred pojavom glodavcev, kar je vedno lažje, cenejše, kratkotrajnejše in boljše. Ukrepamo, da ohranimo število glodavcev na biološkem minimumu,  ki je še sprejemljivo za naše okolje, naš standard. Ukrepe izvajamo stalno, po določenem programu.

Način izdelave in urejenost

Objekte gradimo na način in iz materialov, ki glodavcem otežujejo vstop vanje. Kanalizacija mora biti zaščitena s pokrovi in rešetkami. Objekt je treba vzdrževati, vse razpoke, špranje, odprtine, pa zamašiti, zadelati, zazidati, zamrežiti.Vodovodna napeljava mora tesniti, da ne nudi glodavcem vira napajanja.

Očistiti moramo okolico objektov odvečnega zelenja, ker to predstavlja ugodno okolje za glodavce. Zgradba temeljev mora biti kvalitetna in trdna. Vse odprtine za različne napeljave, različni jaški, kinete, morajo biti zatesnjeni. Vrata na objektih morajo biti zaščitena s kovinsko obrobo ali izdelana iz kovine, a tudi pravilno vgrajena. 

Učinkovita sredstva

Ofenzivne ukrepe izvajamo občasno, ob pojavu večjega števila glodavcev. Po njih posežemo tudi, ko postane moteče za človeka in povzroča materialno škodo.  

Za izvedbo uporabljamo kemijske snovi, imenovane rodenticide, ki privabljajo glodavce z mikavnimi okusi in vonjem. Snovi delujejo na principu povečanja propustnosti krvnih žil, da poginejo zaradi notranje izkrvavitve.V gospodinjstvih uporabimo enega od rodenticidov Ratimor mehka vaba ali Ratimor parafinske bloke

Vabe so iz snovi, ki je druge živali ne zaužijejo, oziroma morajo pojesti v velikih količinah (pšenica, parafin, gres, koruza). S tem se izognemo možnosti zastrupitve hišnih živali. 

Ali veste?

Sredstva imajo primešane snovi (grenčila), ki preprečujejo, da bi jih ponesreči zaužil človek (predvsem otroci) in tudi domače živali. 

Ob morebitni zastrupitvi ljudi in domačih živali je prva pomoč uporaba K-vitamina kot protistrupa.

Za komentiranje se prijavite