Vrt brez plevelov - Klub Gaia

Vrt brez plevelov

Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr.

Kako hitro pleveli prerastejo cel vrt. Ko za kratek čas opustimo redno pletje, se razraste čez eno gredico, nato drugo in tako pridemo do gredice, prekrite s plevelom. Oglejmo si učinkovit način obnove zapleveljene gredice v nekaj korakih. 
Pravi čas za ureditev vrta je jesen, ko se začnejo prve slane, a zemlja še ne zmrzuje. Ko je vrt tako zapleveljen, da se ne vidijo več njegove meje, ga je težko učinkovito ročno opleti. 
Plevel obrnemo  na glavo tako, da ga spravimo v globino, kjer se bodo vsi deli razgradili. Najbolj enostavno je to na majhnem vrtu narediti z rotacijskim plugom. Če je vrt res majhen, lahko to naredimo z globokim lopatanjem. 
Drugi korak je prekrivanje sveže preorane zemlje s kartoni. Tako bomo zadušili plevele, ki bi prihodnjo pomlad poskusili prodreti na plano. Kartone je treba pravilno zložiti, da prekrijejo celotno zemljo. 
V tretjem koraku na vrh kartonov nasujemo Plantella Vrtno zemljo, s katero bomo obtežili kartone. Pomembno je uporabiti kakovostno zemljo, saj bo ta ostala na našem vrtu še vsa nadaljnja leta. 
Četrti korak - zemljo poravnamo in po njej potresemo organsko gnojilo Plantella Organik, s katerim bomo pospešili razgradnjo kartona in organske snovi od plevelov v sami zemlji. Tako bo vrt prihodnje leto zelo bogat s hranili in bo potreboval le malo dognojevanja. 
V zadnjem koraku na vrh dodamo zastirko, najboljša bo slama. Zastirka bo dodala piko na i naši obdelavi z zadrževanjem vlage, toplote in pospeševanjem razgradnje. 
Po navedeni obnovi gredice sem spomladi tudi sam ugotovil, da je na vrtu zelo rahla zemlja z velikim številom deževnikov. Plevela ni bilo in zastirka se je večinoma razgradila. Pridelek je bil vso sezono izredno bogat. 

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Organik

Dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet za večjo rodnost tal in izboljšano kakovost in količino pridelka.

Plantella Vrtna zemlja

Univerzalna vrtna zemlja, izredno bogata z organskimi snovmi, je idealna za sajenje in presajenje vseh vrst vrtnih, okrasnih in sadnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite