Raznolikost spomladanskih čebulic - Klub Gaia

Raznolikost spomladanskih čebulic

Blaž Rebolj, univ. dipl. inž. agr., Picount d.o.o.

Prve znanilke pomladi so poleg trobentic tudi raznovrstne čebulice. Listi čebulic že v zimi ležijo pod snežno odejo ter komaj čakajo, da bodo lahko pokukali na plano. Ker pa je za žetev, potrebna setev - je potrebno čebulice posaditi že jeseni. Sadimo jih oktobra, v toplejših delih Slovenije lahko tudi novembra, pomembno je, da se pred zmrzaljo ukoreninijo. 
V trgovinah boste našli raznovrsten izbor, večji vrtni centri imajo v svoji ponudbi 100 -  150 različnih vrst in sort. Trgovine čebulice običajno prejmejo v prvem tednu septembra. Največ je seveda tulipanov in narcis, kjer boste našli najrazličnejše barve, oblike cvetov ter višine. Pri izboru sorte pa najprej pomislite, kakšna je vaša željena višina cvetov. 

Nizko rastoči znanilci

Na manjšo gredico ali zasaditev groba se najbolje podajo nizke sorte tulipanov, žafranov ali pa grozdastih hrušic. Izbor nizkih tulipanov Greigii in Kaufmanniana je zares širok, naj omenimo zgolj sorte `Plaisir´, `Bon Bini`, `Red Torch`, `Pink Dwarf` in `Corona`. 
Med nizke rastoče čebulice spadata tudi Chionodoxa 'Blue Giant' ter Grozdasta hrušica oz. Muscari armeniacum. Visoki sta 15 - 20 cm, zato bo njuna sinje modra barva prekrasna obroba grede.
Nizko rastoči so tudi žafrani  ali Crocus, katere boste našli v čudoviti rumeni in vijoličasti barvi, na voljo pa je tudi lila 'Vanguard' ter roza žafran 'Zonatus'. Seveda pa ne smemo pozabiti na najbolj znamenitega znanilca pomladi - zvonček. Ti imajo radi bolj vlažno  rastišče ter težja tla. Posebnost  v ponudbi je zvonček 'Gravety Giant'.).

Lepe in tudi koristne

Kadar so čebulice namenjene za ozadje grede, pa izberemo višje rastoče sorte, tulipanov 'Triumph' ali pa cesarske tulipane, ki imajo čudovite rumene, oranžne ali rdeče cvetove. Cesarski tulipani dosežejo višino 90 cm ter so enkratna popestritev vašega zelenjavnega vrta. V času cvetenja (april/maj) cesarski tulipan odganja voluharje in miši.  Med visoko rastoče čebulice spadajo tudi okrasni luki, ena izmed sort z največjimi in najbolj obstojnimi cvetovi je okrasni luk 'Globemaster'. 
Med čebulice z najširšim izborom sort poleg tulipanov spadajo tudi narcise. Z razliko od tulipanov narcis v našem podnebju ni potrebno vsako leto izkopavati. Ta naravna danost omogoča, da se čebulice narcis bogato razraščajo in krasijo naše vrtove dolgo vrsto let. Poleg velikocvetnih sort, kot je 'Dutch Master', vanilijevo rumene 'Avalon' ali 'Monza'  so izredno zanimive tudi miniaturne narcise, primerne za grobove kot tudi za lonce in korita. Posebej primerni za tako sajenje sta sorti 'Tête-à-Tête' in 'Grand Soleil d'Or'.
Z izbiro čebulic, ki so vzgojene pod okriljem podjetja Holland Bulb Market boste zagotovo z zadovoljstvom spremljali začetek cvetenja in uživali v  pomladi. 

Dobavitelj čebulic Holland Bulb Market je leta 2008 Park cvetja Mozirski Gaj posebej presenetil. Ob proslavljanju 30. obletnice parka je novonastalo sorto tulipana poimenoval z imenom Mozirski Gaj. Letos bo ta sorta prvič na voljo ljubiteljem cvetja v Merkurjevih vrtnih centrih po vsej Sloveniji. Posadite jo, saj gre za resnično posebnost, cveti v drugi polovici aprila, njegovi cvetovi so zelo dolgotrajni. 
Za komentiranje se prijavite