Trendovsko oblikovanje vrta - Klub Gaia

Trendovsko oblikovanje vrta

Tokrat se bomo med našimi novosti poigrali z vrtnim oblikovanjem oz. igrivimi, zabavnimi in uporabnimi dodatki na vrtu. Kako lahko z nekaj dobrimi idejami naš vrt spremenimo v nekaj posebnega, predvsem pa v površino, ki bo zadovoljevala vse naše potrebe. 

Barvite pregrade

Eden letošnjih trendov v oblikovanju vrta so t.i. barviti zidovi ali stene. Zakaj se ne bi malo poigrali z našim vrtičkom in si sredi rastlin omislili pregrado, ki bi s svojo posebnostjo in barvitostjo pritegnila pogled še tako zahtevnega obiskovalca.

Pri tem lahko damo duška svoji domišljiji in se igramo z avtohtonimi materiali, kot sta kamen, glina, les, veje… ali pa preizkušamo steklo, plastiko in druge umetne materiale. Če je stena enobarvna, jo poslikamo raznoliko in barvito, lahko pa jo okrasimo s košarami ali posodami in vanje posadimo različne rastline.

Pregrade so v oblikovanju vrta vedno zanimive, še posebno zato, ker preprečujejo, da bi obiskovalci vrta vso površino videli naenkrat, pač pa ustvarjajo navidezen »skriti« vrt. Vedno je namreč zanimivo pokukati, kaj se skriva za pregrado.

Še en namig: navadno je veljalo pravilo, da se morajo neživi materiali skladati s stilom zasaditve in celotne zasnove. To pomeni, da v tradicionalno zasajen vrt spadajo le klasični, čim bolj naravni materiali. V letošnjem letu pa trendi dovoljujejo tudi igro kombinacij  tradicionalnega in modernega. Tako si lahko tudi v naravno zasajenem vrtičku dovolimo moderno pohištvo ali pa npr. pregrado iz umetnega materiala. 

Igrišče za odrasle

Drugi letošnji trend pa je bolj kot v zunanji videz usmerjen v praktičnost vrta. Vsaka družina, ki ima majhne otroke, si navadno v okolici hiše oblikuje mini otroško igrišče, ki lahko obsega peskovnik, gugalnice, majhen trampolin, vrtno hišico in še marsikaj. Kaj pa, ko bi si omislili igrišče za odrasle?

Vrtni trendi se vedno bolj usmerjajo v praktično rabo vrta. Namesto okrasnih rastlin je poudarek na uporabnem vrtu, predvsem pa prevladujejo kombinacije okrasnih rastlin, zelišč in vrtnin. Velika okrasna trata je sicer lepa popestritev vrta in okvir za cvetoče rastline, lahko pa jo zamenjamo z bolj vsestransko rekreacijsko površino in oblikujemo igrišče za odbojko, košarko, namizni tenis ali celo pravo teniško igrišče. 

Vrt naj bi bil torej vsestransko uporaben in bi predstavljal vir domače zdrave hrane, pa tudi prostor za rekreacijo na prostem. 

Za komentiranje se prijavite