Poletni vrt z malo zalivanja - Klub Gaia

Poletni vrt z malo zalivanja

Klementina Tement, dipl.inž. kraj. arh.

Cvetovi intenzivnih barv, zanimive teksture listov, zavetje v senci in nežen vonj so lastnosti, ki nam vroče poletne dni naredijo znosne in prijetne. Bujne in cvetoče  rastline ustvarijo privlačno zeleno senco na bivalnih površinah, tiste manjše skromne, pa s svojimi teksturami popestrijo prostor. 

Takšne rastline lahko zaradi vse bolj vročih poletij, lahke dostopnosti in seveda priljubljenosti uporabimo tudi v notranjosti Slovenije. Z močnimi barvami cvetov, veliko zelene in malo zalivanja si zamislimo rajski poletni vrt, drugim je ljubša bela in enoten izbor poletnih rastlin, stvar okusa in želja. Ker se vse pogosteje selimo na različne konce in kraje, pa četudi za nekaj tednov, je sortiment rastlin, ki ne potrebujejo več zalivanja, zares obširen. Izbor rastlinskega gradiva je v največji meri odvisen od geografske lege našega vrta, seveda lahko z malo improvizacije uspešno gojimo tudi sušne lepotice iz toplejših delov sveta, kot posodovke. Namenimo jim lične lonce in mesto na sončni terasi.  Pozorni smo na primernost  loncev, saj so ključni za ličen izgled prostora, kjer ustvarimo enotno dizajnersko zgodbo poletnega vrta.
Vrt sušoljubnih rastlin, ki izkoristi zanimive teksture rastlin, namesto bujnega cvetenja so listi tisti, ki pritegnejo pozornost. Aloe ferox, pred njo perjanka (Penisetum vilosum) v ozadju steblo zanimivega Brachychiton rupestrisa, pred njim Melianthus major in desno ozki srebrni listi  Kleinia neriifolia, srebrno-modro podrast predstavlja Senecio mandraliscae.

Tredovske sukulente

Vse bolj priljubljene sukolente so lahko čez zimo sobne rastline, poleti pa najdejo prostor na letni terasi. Nabor sort je neskončen, zelo privlačne cvetove čez vse poletje imajo ameriški netreski (Echeveria) in močno roza Graptopetalum bellum. V zasaditev na sliki smo kombinirali še ostale necvetoče sukulente.

Za sušo in pripeko

Na voljo imamo trajnice, enoletnice, balkonsko cvetje. Veliko aromatičnih rastlin, ki odlično prenesejo sušo in močno sončno pripeko. Koreninski sistem rastlin je v loncu omejen, priporočljivo je uporabiti takšne lonce, ki bodo po premeru ustrezali velikosti krošnje rastline. S pravo izbiro velikosti loncev bo tudi manj zalivanja in dognojevanja.Priporočljivo je zasaditi podrast, uporabimo lahko najrazličnejše aromatične rastline, kot so: citronka, sivka, žajbelj, timijan, povešavi rožmarin ali druge cvetoče rastline, ki ne potrebujejo toliko zalivanja. Sončna pripeka ne bo tako izsušila zemlje v loncih, teraso bo obdajal prijeten vonj, ki bo hkrati odganjal tudi mrčes.

Različne sorte aloj bodo v loncih s svojimi markantnimi cvetovi začinile vroča poletja, v našem podnebju v loncih in pozimi nekje na varnem, mediteransko podnebje pa bo poskrbelo, da bodo uspevale v gredicah na prostem. Nekaj sort, ki niso tako pogoste, vsekakor pa vredne naše pozornosti: Aloe castanea, Aloe chabaudii, Aloe ferox, Aloe marlothii ter Aloe striata. Skupna lastnost naštetim rastlinam so peščena tla, zračna in prepustna za vodo ter revna z organskimi snovmi in hranili.

Lep kontrast umirjenim, srebrnim listom lahko nastane, ko v zasaditev vključimo še škrlatno barvo bugenvilije (Bougainvillea spectabilis). Intenzivne barve lahko po želji zamenjamo s celo paleto pastelnih odtenkov te vzpenjalke, ki v prostor s svojimi bogatimi cvetovi vnese pravi sredozemski pridih.V našem podnebju, posajena v lonec, ne dela težav, ob rednem zalivanju in dognojevanju bomo v družbi teh živahnih cvetov uživali vse poletje. Obrezujemo jo po potrebi, jeseni ali spomladi, med letom odstranjujemo odcvetele cvetove. 

Za visoke lonce, ozelenjena korita ali kot strukturna rastlina med enoletnicami je vsako leto bolj priljubljen novozelandski lan (Phormium tenax). Nase opozori z dolgimi, suličastimi listi, ki rastejo v verikalo. Rastlina lahko ob dobrih pogojih doseže tudi do meter in pol višine. Kadar gre za linijsko zasaditev, z njim ustvarimo gosto vertikalno zeleno zaveso. Najbolj mu ustreza zbita prst, zmerno, vendar redno zalivanje, a ne potrebuje veliko prostora. Prezimujemo ga lahko skupaj z različnimi palmami, kaktusi ali cordylinami.
Roza cvetovi (Cebia speciosa) pridejo na sivi podlagi odtenka fasade še bolj do izraza. Drevo ima visoko steblo v celoti posuto z močnimi bodicami. Visok kaktus (Euphorbia ingens) obdajajo trava Eragrostis trichodes, Furcraea macdougalii, pelin (Artemisia arborescens) in madagaskarska kalanhoja.
Madagaskarska kalanhoa in albicija na steblu.
Nasad sukulent
Za komentiranje se prijavite