Kombinacije z rododendroni - Klub Gaia

Kombinacije z rododendroni

Meta Šepic, dipl. inž. agr. in hort.

Če živite v hiši z vrtom ob gozdnem robu ali so tla v vašem vrtu naravno bolj kisla od nevtralnih, lahko to izkoristite kot prednost pri izbiri rastlin za zasaditev, saj imate naravne danosti za gojitev slečev ali rododendronov.
Ker so naši vrtovi vedno manjši, ponudba okrasnih rastlin pa je vedno večja, so danes priljubljene mešane grede, kjer gojimo skupaj več različnih vrst rastlin. Brez dvoma so take grede z vidika oblikovanja bolj zahtevne, saj za njih potrebujete več vrtnarskega znanja. 

Senčna jutra, sončni popoldnevi

Azaleje
Azaleje
Hortenzije
Hortenzije
Poletne kombinacije
Poletne kombinacije
Rododendroni
Rododendroni
Na takih legah lahko posegamo po zimzelenih grmovnicah z nekoliko večjimi listi in japonskih hortenzijah, saj so temperaturna nihanja bolj postopna. Izbiramo med velikocvetnimi križanci rododendronov, ki jih kombiniramo z japonskimi velikolistnimi hortenzijami. Za pokrovne trajnice izbiramo med brusnicami, gaulterijo, resjem, borovnicami in pokrovnimi hortenzijami. Med manjše grmičke sodita tudi skimija in kalmija. V nekoliko večjih vrtovih dodamo tudi večje grmovnice ali drevesa, kot so: kamelije, magnolije, breze in cercidifil. Zgodaj spomladi nas bodo najprej s cvetovi razveselile: spomladanske rese, kamelije, za njimi rododendroni, poleti bodo cvetele gaulterije in brusnice, ki bodo lepoto ohranile vse do jeseni z barvitimi  plodovi, poletne hortenzije pa z jesensko čipkasto rdečkasto strukturo suhih cvetov. Ko se listje jeseni obarva, cercidifili omamno dišijo in skupaj z brezami nudijo barvno očarljivo kombinacijo.

Sončna jutra, popoldanska senca

Take lege so primerne za zimzelene grmovnice z manjšimi listi, saj so temperaturna nihanja bolj izrazita. Izbiramo lahko med mnogimi sortami azalej, na voljo so večje in manjše sorte Pierisov, ki jih sicer lahko lepo kombiniramo tudi z velikolistnimi križanci rododendronov. Med hortenzijami raje izberemo ameriške vrste, ki jih spomladi porežemo, da poleti obilno cvetijo na enoletnih poganjkih. Na legah z več sončnih ur lahko zasadimo tudi latnate hortenzije, saj so tako njihovi cvetovi bujnejši in številčnejši. Po cvetenju jim krajšamo poganjke in s tem spodbujamo rast stranskih poganjkov, ki nosijo cvetove. V podrasti uporabimo enake pokrovne trajnice: resje, gaulterije, brusnice, ki jih lahko kombiniramo s pljučniki, jetrniki in žafrani, saj jih dopoldansko pomladno sonce hitro pokliče na plano. 

Oblikovanje grede

Če vrt meji na gozdni rob, lahko gredo s hrbtom naslonimo na gozdno kuliso, v ozadju zasadimo večje grmovnice ali drevesa in ostale rastline razvrstimo po velikosti do najmanjših. Kadar gredo zasadimo na večje odprto mesto, tako da je dostopna z vseh strani, z izbiro primernih rastlin oblikujemo posamezne sončne in senčne kotičke. Na manjšem prostoru cca 2,5 m bo zadostovala že ena sadika latnate hortenzije, cepljene na deblo, pod katero se lahko zvrstijo nižje grmovnice in pokrovne trajnice. Ko obnavljate starejši vrt z večjimi drevesi, naj bodo nove grede z grmovnicami oblikovane na obodu krošenj, ne pa pod njimi. Večje lesnate vzpenjavke (hortenzije, kovačnike) lahko spustimo v krošnje večjih dreves, vendar jih posadimo vsaj 70 cm od debla ogrodnega drevesa. Prva leta ne pozabimo na redno zalivanje. 

Sadilne razdalje

Ali veste?

Tla pod rastlinami redno zastiramo, saj na tak način ohranjamo strukturo tal, optimalno vlago in delež organske snovi, ki jo rastline potrebujejo za rast. Vendar lahko redno dodajanje debele plasti zastirke iz organske snovi (mešanica komposta, mletih vej in listja) povzroči višji pH tal. Zato pri zasaditvah kisloljubnih rastlin izbiramo vedno lesne ostanke in iglice iglavcev ter dognojujemo s specialnimi gnojili za rododendrone.
Za komentiranje se prijavite