Varni pred klopi in komarji - Klub Gaia

Varni pred klopi in komarji

Čedalje lepši sončni dnevi nas vabijo v naravo; na sprehod po lepih cvetočih travnikih ali v gozd po vabljivih gozdnih poteh, malo bolj zahtevne pohodnike pa v hribe in gore. Vsepovsod v naravi pa žal na nas prežijo tudi majhne živalice, ki nam lahko pokvarijo užitek v naravi. Škodljivi insekti niso le neprijetni, temveč vse prevečkrat tudi škodljivi. Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo bolezni, ki so za nas lahko usodne. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas.


Naš vrt je raj tudi za komarje

Komarji se v bistvu prehranjujejo s cvetnim nektarjem, zato so naši vrtovi zanje idealno prebivališče. V času, ko samice odlagajo jajčeca, pa potrebujejo tudi kri.

Zaznajo nas na podlagi ogljikovegadioksida, ki ga izdihujemo, na podlagi gibanja in toplote, into tudi 25 do 35 metrov stran.

Za odlaganje jajčec in razvoj ličink v mladega komarja potrebujejo stoječo ali počasi tekočo vodo vsaj nekaj dni. Že majhna mlakuža zadostuje, da se proces zaključi in postane aktiven nov zarod komarjev.

Ko odložijo jajčeca, se komarice večine vrst komarjev nikoli ne oddaljijo predaleč od svojega zaroda.

Če odstranimo vodni vir, zmanjšamo tudi število nadležnih komarjev.

Kako nam lahko škodijo komarji

Na svetu je okoli 300 različnih vrst komarjev, pikajo nas pa samice, ki jih privlačijo tako količina ogljikovega dioksida v izdihanem zraku osebe kakor tudi vonj kože. Debelejši ljudje in nosečnice z dihanjem proizvajajo več ogljikovega dioksida, zato jih imajo komarji raje. Še posebej pa jim je všeč vonj po mlečni kislini, ki se izloča takrat ko telovadimo. Nekatere vrste komarjev nas pikajo le v gležnje in noge, ker jih privlači vonj bakterij na nogah.

Komarji lahko prenašajo različne bolezni, kot so malarija, virus Zahodnega Nila, rumena mrzlica, virus denga, zika, čikungunja.

V Sloveniji marsikaterega od teh virusov še ni bilo, vendar previdnost nikakor ne bo odveč.

UČINKOVITA ZAŠČITA - Effect Protect repelent proti komarjem

 • suha, nelepljive in kremasta strukura losjona
 • lahko se uporablja skupaj s kremo za sončenje
 • brez posebnega vonja
 • dermatološko testiran in primeren za celo družino
 • primeren tudi za mlajše otroke (od 3 let dalje)
 • omogoča do 6 ur zaščite pred navadnimi in tigrastimi komarjem
Preberite več o izdelku: Effect Protect repelent proti komarjem

Klopi nas ogrožajo povsod, tudi na vrtu

Klopi se najraje zadržujejo v vlažnih listnatih gozdovih z gosto grmičasto podrastjo. Vse pogostejši pa so primeri, ko se s klopom vrnemo kar s svojega vrta ali iz bližnjega parka!

Na svoje žrtve čakajo v podrasti in splezajo nanje.

Pri tem poiščejo mesto, kjer je koža najbolj mehka in prekrvavljena, na primer za ušesi, pod pazduho, na dimljah, dlaneh, lasišču ali stopalih.

Ker ima klopova slina anastezijski učinek, vboda navadno ne čutimo.

Nekaj malega o kužnosti klopov v Sloveniji

Klopi lahko na človeka in na živali prenašajo povzročitelje različnih bolezni. V slovenskem prostoru sta najpogostejši lymska borelioza in klopni meningoencefalitis (KME). Medtem ko so z borelijami okuženi klopi razširjeni po vsej Sloveniji, pa je klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega meningoencefalitisa, največ na Gorenjskem, Koroškem, Štajerskem in v ljubljanski regiji.

Klopi lahko sočasno prenašajo več patogenov, kot sta virus KME in Borrelia, kar povzroči mešane okužbe. Z virusom klopnega meningoencefalitisa pa se lahko okužijo tudi domače živali, na primer koze, ovce in krave. Te živali sicer niso naravni gostitelji virusa, lahko pa okužena žival izloča virus v svojem mleku. Tako se lahko z zaužitjem nepasteriziranega mleka in mlečnih izdelkov okužijo tudi ljudje.

Že en sam klop nam lahko spremeni življenje za vedno!

Medtem ko pik komarjev redko povzroča več kot srbečo in motečo reakcijo, pa je klopov ugriz lahko veliko bolj daljnosežen. V Sloveniji je namreč izrazito visok procent klopov prenašalcev bolezni. In s cepivi smo varni le pred eno med mnogimi - meningocefalitisom, medtem ko učinkovite zaščite pred lymsko boreliozo še ni.

UČINKOVITA ZAŠČITA - Effect Protect repelent proti klopom

 • za vso družino
 • dermatološko testirano
 • primerno tudi za mlajše otroke (od 3 let dalje)
 • repelent za zaščito kože je nežen, kremast losjon
 • lahko se uporablja tudi skupaj z losjonom za sončenje
 • omogoča do 7 ur zaščite pred klopi
Preberite več o izdelku: Effect Protect repelent proti klopom

Ugrizom klopov in pikom komarjev se lahko v celoti izognemo

 • Oblečemo svetla oblačila (temna komarje privlačijo, klopov pa ne vidimo).
 • Oblačila poškropimo z nežnim repelentnim losjonom v pršilu Effect Protect.
 • Pokrijemo čim več kože.
 • Pri izletih v gozdu nogavice potegnemo čez hlače.
 • Po izpostavljenih/odkritih delih kože se popršimo z Effect Protect, ki je primeren tudi za otroke. 
 • Zaščito redno obnavljamo. 
 • Redno se pregledujemo.

Zaščitimo tudi svoj dom pred nadležnimi insekti

Svoj dom lahko pred nadležnimi komarji hitro in učinkovito zaščitite tudi z Effect Protect uparjalnikom proti komarjem, ki deluje tudi pri odprtem oknu. 

Nudi kar 60 dni učinkovitega delovanja proti navadnim in tigrastim komarjem, ob neprekinjenemu delovanju do 10 ur na dan. 

S testi dokazana 100% učinkovitost v 15ih minutah, tako za navadne, kot tudi za tigraste komarje. Izdelek je razvit z uporabo ne-parafinskih topil, kar pomeni, da ni nevaren pri vdihavanju. Effect protect Uparjalnik proti komarjem zagotavlja učinkovito zaščito prostora v velikosti 30 m2 in nima posebnega vonja.

UČINKOVITA ZAŠČITA - Effect Protect uparjalnik proti komarjem

 • deluje odganjalno
 • 100% učinkovito v roku 15 minut
 • zaščiti prostor do 30 m2
 • deluje 60 dni (ob uporabi 10 ur / dan)
 • deluje tudi pri odprtem oknu
 • omogoča dolgotrajno in diskretno zaščito.
 • je brez posebnega vonja in ni nevarno za vdihavanje.
 • po porabi vsebine, vložek preprosto zamenjamo
Dodatno vstope v naš dom, predvsem okna, neprodušno zaščitimo s komarniki in z zunanje strani temeljito pošpricamo z insekticidom na osnovi piretrina, kakršen je Effect Univerzalni insekticid v aerosolu. Ta s svojim trojnim delovanjem uniči obstoječ mrčes, deluje odvračalno na morebitne nove prišleke, prostor pa še odišavi s prijetnim, svežim vonjem.

Preberite tudi, kako se lahko učinkovito zaščitimo pred različnimi vrstami insektov.

Članki, ki bi vas utegnili zanimati:

Za komentiranje se prijavite