V objemu rododendronov - Klub Gaia

V objemu rododendronov

Loreta Vlahović, univ. dipl. inž. agr.

Na obrobju Ljubljane raste pravi cvetoči gozd. Vrt je podaljšek gozda, barvit in bogat z mnogimi manj znanimi cvetlicami in uporabnimi rastlinami, prevladujejo pa rododendroni. To je vrt naših članov Joži in Jožeta Bitenc v Sostrem.
Kivi
Kivi
Joži in Jože Bitenc
Joži in Jože Bitenc
Rododendroni
Rododendroni
Telohi
Telohi

Ob vhodu v vrt nas pozdravijo vodni motivi, v katerih rastejo lokvanji, nadaljuje se s čebulnicami, trajnicami, borovnicami, sadnim drevjem in okrasnimi grmovnicami.  

Joži in Jože sta vedno dobrovoljna kljub obilici dela. Oba imata zelo zelene prste, zato jima s pridnim delom uspeva vzdrževati množico  različnih cvetočih lepotic. A  na vrtu ne manjka niti raznovrstnega sadja,  v bližini pa je tudi njiva, kjer pridelujejo vso potrebno zelenjavo.  Jožetu najljubši so rododendroni, zato je tudi tukaj ozadje velikih grmov, ki se širijo globoko v gozd in rastejo  v družbi hortenzij, drenov, kalmije.

Vrt bogatijo senčnice iz 8 sort  kivijev. Drobnoplodni bavarski, pa Isai, Hayward, rumenoplodni ipd.  Žal so aprilske nizke temperature kljub pokrivanju uničile večino mladih poganjkov, tako da letos ni pričakovati pridelka. Zelenje so ohranili le poganjki, zaščiteni s hišnim nadstreškom.  V pomoč pri krepitvi bo novo Plantella Specialno gnojilo za kivije, z razmerjem hranil NPK 6-12-24, kar pomeni, da vsebuje veliko fosforja in še več kalija za nenehno cvetenje in obilo plodov. Gnojimo  3x v sezoni.

Jožeta so rododendroni navdušili v Key gardnu v Londonu. Pred 40 leti je posadil prvi rododendron ponticum.  Njemu so se ob hiši pridružile razne druge sorte, a ker zahtevajo kisla tla, je bilo treba napeljati gozdno zemljo. Za vzdrževanje kislosti  tal je vsako leto rododendronom priporočljivo dodati Plantella Zemljo za rododendrone, ki jo je Jože ob obisku dodal manjšim grmičkom v starem nasadu.  Humozna črna šota, bela šota za kislost in bioaktivna glina ter dodana hranila pripomorejo  k zdravi rasti in bujnemu cvetenju vseh kisloljubnih rastlin. Ker je rododendronov na vrtu obilo,  gnoji le občasno. Tokrat smo uporabili pametno membransko gnojilo Plantella Formula 365 za iglavce in rododendrone, pri čemer zadostuje gnojenje le enkrat letno, pognojeno pa je vso sezono.

Raznih sort rododendronov je na Bitenčevem vrtu več kot 80. O številu rastlin pa je težko govoriti, ker Jože z grebeničenjem vzgaja nove sadike, a  veliko se jih tudi samo zaseje. V ospredju rastejo raznovrstne trajnice in čudovita  čilska aravkarija, ki še bolj pride do izraza ob cvetočem ozadju iz rododendronov. Kljub hudi letošnji zimi je prezimila tudi kamelija in še zdaj  bogato cveti. Jože omeni, da so cvetovi najlepši ob popoldanskem soncu.

Poleg rododendronov na vrtu srečamo mnoge manj znane trajnice, ki nam jih bo Jože v bodočnosti osebno predstavil. Največ je raznovrstnih telohov. Od sneženo belih do popolnoma črnega z velikim vrstnatim cvetom. Tudi te Jože razmnožuje in oprašuje sam. Odlični so v skupinah v ospredju višjih grmovnic.

Clematis montana je konec aprila bogato posut s cvetjem. Hvaležno vzpenjavko najdemo na več lokacij v vrtu,  kjer se ovija okoli stebrov.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Formula 365 za iglavce in rododendrone

Membransko gnojilo Formula 365 je idealno za goste in močne zimzelene in kisloljubne rastline. Nudi tehnološko dovršenost na področju prehrane rastlin.

Plantella Zemlja za rododendrone

Viskoko kakovostna specialna zemlja za sajenje in presajanje vseh vrst rododendronov, azalej, hortenzij, borovnic in vresovk.
Za komentiranje se prijavite