Čas je za plodovke - Klub Gaia

Čas je za plodovke

Loreta Vlahović, univ.dipl.ing.agr.

Plodovke so že stalnica v naših vrtovih. Da bo poletni krožnik vsak dan vabljiv, slasten in barvno pisan, bomo dosegli s sajenjem pravih sort paradižnika in paprike. Plodovke ljubijo toploto v tleh in zraku, zato jih ne silimo na vrt, dokler tla in zrak niso dovolj topli. Posledica je lahko prehlad, ki povzroči, da slabo rastejo in zorijo. Zato naj sadike počakajo v lončku do primernih temperatur.

Sočni paradižniki

Ljubitelje velikih mesnatih plodov bo gotovo navdušila sorta paradižnika 'Ananas', kjer je meso rumeno-rdeče barve in je skoraj brez semen. Za eno kilo potrebujemo le 3 paradižnike. Sorta 'Noire de Crimee' ima malenkost manjše rdeče-vijoličaste plodove, notranjost pa je kompaktna in temno rdeča. Robustna rast in težki plodovi potrebujejo solidno oporo. Že nekaj let poznamo sorte, ki kljub dozorevanju ostanejo zelene barve. Gotovo je med najbolj priljubljenimi 'Green zebra', ki ima svetlo zeleno notranjost in lisasto zeleno zunanjost. Velikost plodov 5 cm premera in teža okrog 100 g je optimalna za uporabo. Odlična sorta za gojenje v posodah na terasah in balkonih je češnjev paradižnik 'Sungold F1' v sončno oranžni barvi. Raste zelo bujno, sladkasti plodovi pa rastejo v grozdih. Zraven posadimo še temnolistno baziliko in čebulo ali kapucinko 'Red wonder' in čudovita kombinacija bo takoj zbudila naš apetit. Podobno kombinacijo lahko naredimo s sorto češnjevca 'Cookie F1' s podolgovatimi plodovi v rdeči barvi z zelenimi progami. K njim kombinirajmo čudovite rumene kapucinke, sorte 'Banana Split'.

Novost je, da iz paradižnika lahko pridelamo tudi slastne paradižnikove rozine. Za to posadimo najslajši paradižnik 'Tomaccio' , ki zraste tudi do 250 cm. Plodove uživamo kot grozdje ali sušimo. Rozine so še bolj sladke kot sveži plodovi.

Paradižnik Tomaccio / Sušeni Tomaccio
Paradižnik Ananas

Navdušujoče paprike

Tudi paprike so krasna popestritev krožnika v barvah. Sorte z debelim in sočnim mesom v različnih barvah popestrijo tako nasad na vrtu ali balkonu kot tudi naš krožnik : 'Red sunrise' z rdečo, 'Orange sunset' z oranžno, 'Bellania' s temno vijoličasto in Yelow sun' z rumeno barvo. Zadnja leta mnogi prav tekmujejo v gojenju čim bolj pekočih čilijev. Sorta 'Yellov devil' prav posebne oblike je dekorativna in precej pekoča. Koničasti plodovi svetlo rdeče barve, sorte 'Red hell', so med najbolj pekočimi na tržišču in užitni le za že navajene kapsaicina, ki pričara ostrino.

Atraktivni jajčevci

Tudi pri jajčevcih lahko izbiramo barvite plodove, ki popestrijo klasično znano temno vijoličasto barvo. Do pol kilograma velike plodove bele barve rodi sorta 'Clara F1', rebraste, bleščeče, svetlo vijoličaste, okroglo ovalne oblike pa sorta 'Beatrice F1'. Tukaj za sosede sadimo drobnolistno baziliko, zelje in žametnice.

Brez prave oskrbe še tako dobra sorta ne bo prinesla želenih rezultatov, zato je danes na trgu nova linija ekoloških izdelkov, namenjenih prav zahtevnim plodovkam.

Jajčevec Beatrice
Jajčevec Clara

Ali ste vedeli?

Rastline z oznako F1 so pridobljene z navadnim križanjem in niso gensko spremenjene.
Za komentiranje se prijavite