Vse o oskrbi rododendronov - Klub Gaia

Vse o oskrbi rododendronov

Nevenka Breznik, univ.dipl.ing.agr.

Odstranjevanje odmrlih vej
Odstranjevanje odmrlih vej
Rododendroni so najlepši v maju in juniju, ko s svojim cvetenjem postanejo središčna točka v našem vrtu. So preprosti za vzdrževanje, če jim le nudimo odlične osnovne pogoje. Poglejmo, kaj najpogosteje sprašujete.

Ali lahko rododendrone obrezujemo?

Rododendron ne potrebuje obrezovanja, to storimo le v primeru, če postane za izbrani prostor prevelik. V tem primeru grm obrežemo temeljito, tako da mu odstranimo približno tretjino rasti. Veje odrežemo tik nad spodnjim poganjkom in ne puščamo čepov. Obrezujemo po cvetenju, da se lahko do naslednje pomladi cvetni brsti ponovno oblikujejo. Spomladi pred cvetenjem odstranimo le odmrle veje.

Katere sosednje rastline najbolje prenašajo?

Rododendrone je najbolje saditi samostojno brez podsaditve različnih drugih rastlin, tudi če gre za kisloljubne trajnice ali pokrovne rastline. Razlog je v tem, da se njihove korenine razrastejo tik pod površjem in bi jih kakršnekoli sosednje rastline motile. Pazimo tudi na sosednja drevesa. Sadimo jih v Plantella Zemljo za rododendrone, lahko v bližini bora ali hrasta, medtem ko se izogibamo dreves, kot so: smreka, breza, bukev, vrba in podobno.

Ali je odstranjevanje odmrlih cvetov nujno?

Odstranjevanje uvelih socvetij je večinoma bolj povezano z lepim videzom rastline in ni nujno potrebno. Temu se malo bolj posvetimo v vlažni pomladi, saj so takrat pogoji za razvoj bolezni na odmrlih delih zelo ugodni.

Kako je z dognojevanjem in zalivanjem?

Grmičke prvič dognojimo že v marcu. Za ta namen uporabimo Plantella Specialno gnojilo za rododendrone. Drugič s tem gnojilom gnojimo takoj po cvetenju. Če za gnojenje uporabljamo pametno membransko gnojilo Planella Formula 365 za iglavce in rododendrone, gnojimo samo zgodaj spomladi, saj se hranila iz tega gnojila sproščajo kontrolirano v odvisnosti od temperature, vlage in potreb rastline celo sezono. V manj kislih tleh dodamo še Plantella Tekoče železo, ker se drugače na listih pokaže kloroza. Rododendroni imajo plitve korenine, zaradi česar jim moramo poleti močno zalivati. Priporočljiva je uporaba zastirke, ki zmanjšuje izhlapevanje vode in preprečuje rast plevela.

Težave z rododendroni

1. Težave zaradi neprimernega rastišča

Če je rododendron posajen v preveč alkalnih tleh, začnejo listi rumeneti, pokaže se pomanjkanje železa in magnezija. Rastline, ki potrebujejo vsaj delno senco, lahko na premočnem soncu dobijo ožige, porjavijo tudi listne konice. V zemlji, kjer voda zastaja, rododendron hitro napadejo različne talne glive, kar se kaže kot odmiranje spodnjih vej in uvelost.

2. Najpogostejše bolezni

Cvetni ožig: Če na cvetovih opazimo majhne pege nepravilnih oblik, navadno bele ali rjave barve, lahko sklepamo, da gre za cvetni ožig. Napadeni cvetovi zgnijejo in ostanejo na rastlini.

Gniloba korenin in koreninskega vratu: Kadar opazimo, da rododendron hira in veni, odstremo
zastirko in nekaj zemlje ter pregledamo, kaj se dogaja pri koreninah. Če je koreninski vrat rdečkast in ravno tako korenine, sklepamo, da gre za gnilobo korenin in koreninskega vratu. Pojavlja se v premalo odcednih tleh, zato je potrebno uporabiti pravilen substrat.

Fitoftora rododendronov: 
je novejša bolezen pri nas. Kaže se kot odmiranje vejic in listov, ki pa mu sledi odmiranje večjih vej. Na njihovem vrhu opazimo rjave do črne lise, ki se širijo, na listih pa potemnele listne peclje. Pojav preprečimo tako, da rastline sadimo v dovolj odceden substrat, da jih ne gnojimo s prevelikimi koncentracijami dušikovih gnojil in ne zalivamo po listih.

Pegavost listov: 
je najpogostejša bolezen, ki jo opazimo na rododendronih. Pojavijo se rjave pege, ki so včasih obkrožene s svetlejšimi kolobarji. Na koncu list v celoti porjavi. Pegavost ni nevarna za rastline, najbolje pa je, da okužene liste redno odstranjujemo.

Debeljenje listov: v aprilu in maju lahko opazimo, da so listi, predvsem vršički vej, deformirani in odebeljeni. Postanejo mesnati in svetlo zelene ali bele barve. V kasnejših fazah so prekriti z belo prevleko. Bolezen redko povzroča večje težave, škropljenje ni potrebno. Vršičke preprosto odstranimo s škarjami.

Kloroza na rododendronu
Odebeljenje listov

3. Najpogostejši škodljivci

Brazdasti trsni rilčkar: je hrošček, ki se na rastlinah hrani ponoči in obgrize rob listja. Ličinke živijo v zemlji in objedajo korenine in stebla. Pri večjih rododendronih hroščku preprečimo pot na rastlino tako, da okoli debla ovijemo Bio Plantella Lepljivi trak. Zvečer, ko se stemni, z baterijo raziščimo zemljo in poskusimo fizično odstraniti čim več ličink. Včasih, kadar je škoda zares velika, uporabimo ustrezni sistemični fungicid, ki ga nabavimo v kmetijski apoteki.

Nasvet

Visoko kakovostna Plantella Specialna zemlja za rododendrone, za sajenje in presajanje: rododendronov, azalej, hortenzij, borovnic in vresovk se optimalno ujame s kakovostnim kristalnim Plantella Specialnim gnojilom, ki pospeši rast rastlin in bujno cvetenje.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Formula 365 za iglavce in rododendrone

Membransko gnojilo Formula 365 je idealno za goste in močne zimzelene in kisloljubne rastline. Nudi tehnološko dovršenost na področju prehrane rastlin.

Plantella Specialno gnojilo za rododendrone

Mineralno specialno gnojilo za pospešeno rast in cvetenje ter lep in zdrav videz rastlin.

Plantella Zemlja za rododendrone

Viskoko kakovostna specialna zemlja za sajenje in presajanje vseh vrst rododendronov, azalej, hortenzij, borovnic in vresovk.
Za komentiranje se prijavite