Polži – sluzavi obiskovalci vrtov - Klub Gaia

Polži – sluzavi obiskovalci vrtov

mag. Iris Škerbot

Številne pridelovalce vrtnin, poljščin, okrasnih rastlin, sadja,… vedno pogosteje in redno jezijo sluzavi obiskovalci – polži, ki so skoraj na vsakem koraku. Običajno so najbolj ogrožene tiste kulture, ki jih pridelujemo na težjih, karbonatnih tleh, saj se takšna tla veliko počasneje osušijo kot peščena, iz katerih dež hitro odteče v podtalje.

Poznamo te požeruhe?

Med najbolj škodljive vrste štejemo polže golače, ki so brez hišic in jih uvrščamo v dve družini: družino lazarjev ter družine slinarjev. Skoraj neškodljiva je družina polžev s hišicami.
Tudi folija na rastlinjaku ni nepremagljiva ovira za polže.

Ali veste,

da množičnejši pojav lahko pričakujemo po milih zimah in vlažni pomladi ter poletju? Za razvoj polžev je bistvenega pomena vlažnost tal. Razlog za njihovo prerazmnožitev je tudi dejstvo, da so prilagodljivi jedci.

Za razvoj polžev so najugodnejše temperature med 12 in 22°C in z 20 do 30 % vlažnostjo zemlje. V času neugodnih vremenskih razmer se umaknejo globlje v tla ali si poiščejo zavetje v zemlji: pod kamni, trohnečim lesom, v premokrem kompostu z veliko ostanki hrane, v živih mejah,… Polži s hišico se v takšnih razmerah skrijejo v svojo hišico, za sabo pa s posebnim apnenim pokrovčkom tesno zaprejo ''vrata''. V suhem vremenu so aktivni ponoči (običajno med 21. in 1 uro), v deževnem pa tudi podnevi. Večjo škodo povzročajo zlasti v posevkih na senčnih in vlažnih legah.

Polži z jezikom strgajo mlade, mehke dele rastlin, na starejših pa izjedajo velike luknje, objedajo tudi kaleče ali mlade rastline. Pogosto jih onesnažijo tudi z iztrebki in sluzjo. Poškodbe nato vodijo k zmanjšani kakovosti in količini pridelka. V vrtovih in na drugih površinah opravljajo tudi pomembno nalogo – pojedo tudi ostanke razkrajajočih rastlin in/ali poginulih živali ter so hrana mnogim živalim,…

Kako omilimo ali preprečimo škodo, ki jo povzročajo?

Polži so ali pa lahko postanejo huda nadloga, vendar naš cilj ne sme biti popolno uničenje polžev, ampak zmanjšanje njihovega števila na znosno raven. Pomemben preventivni ukrep je čiščenje zarasti ob robovih vrtov, jarkov, poti,…, porežemo veje grmov, ki se dotikajo tal, odstranimo odpadlo listje in plevele, pod katerimi se skrivajo,… saj so zaraščena in vlažna območja najboljše skrivališče za polže in v ugodnih razmerah bodo za potešitev svoje lakote ''vdirali'' na naše vrtove. Zelo pomembno je, da polže začnemo zatirati pred odlaganjem jajčec, ki se prične pozno poleti ali zgodaj jeseni. Jeseni in spomladi bodimo pozorni na gnezda z jajčeci in jih takoj po odkritju uničimo.

Povzpnejo se tudi na drevo.
Za polži pogosto ostane opustošenje in sluzava sled.
V primeru, da imamo za poti v vrtovih položene lesene deske, bomo polže preko dneva pogosto našli v varnem zavetju pod njimi.

In kaj storimo, ko se pojavijo polži?

Poznamo različne, bolj ali manj humane načine:

  • Namestitev nekaj centimetrov visokih ''varovalnih ograj'' iz pocinkane pločevine na robovih vrtov, s katerimi mehansko preprečujemo prehod polžev v naše vrtove.
  • Potrosimo ''obrambne pasove'' iz suhe žagovine, ostrega peska, smrekove iglice, ječmenove pleve, posušene in zdrobljene jajčne lupine, apno, kameno moko ali lesni pepel iz materialov, ki polžem odvzamejo vlago in preprečujejo prehod. Pasove je potrebno po vsakem dežju obnoviti.
  • Pobiranje polžev zjutraj in zvečer je okolju zelo prijazna, vendar zamudna metoda. Za lažje in hitrejše pobiranje nastavljamo: vlažne krpe, kose trohnečih desk, vlažne pšenične otrobe, kuhinjske ali mesne odpadke, na polovico prerezane kumare, bananin olupek,....

Pri tem ne pozabimo na redno pobiranje polžev!

  • V pomoč so tudi vabe s pivom (v tla zakopljemo posodice z gladkimi robovi, ki jih zvečer do 2 oz. 3 cm pod robom napolnimo s pivom (za ulov rdečega lazarja mora biti posoda večja, s pivom pa jo napolnimo le do 1/3).
  • Naselitev naravnih sovražnikov polžev: krti, žabe, krastače, ježi, miši, ptice in hrošči brzci ter vinogradniškega polža, ki se prehranjuje z jajčeci polžev golačev. Če imamo možnost, naselimo na kmetije indijske tekačice – vitke, pokončne race, ki imajo na svojem jedilniku najrajši polže.
  • Z obdelavo tal razdremo razpoložljiva naravna zavetišča in obrnemo jajčeca na prosto, da se v toplem vremenu posušijo. Prekopavanje tal opravimo pozimi ali zgodaj spomladi. V zgodnjem spomladanskem času rahljajmo zemljo, saj tako prekinemo mirovanje polžev.
  • Uporabljajmo le dozorel kompost, saj nedozorel kompost spodbuja razmnoževanje polžev.
  • Če z izvajanjem prej omenjenih ukrepov nismo dovolj uspešni ali skušamo populacijo polžev obvladovati na večjih površinah, lahko uporabimo tudi sredstva za zatiranje polžev – limacide. V naših kmetijskih trgovinah so na voljo limacidi na podlagi železovega (III) fosfata (dovoljeni so tudi v ekološki pridelavi) in metaldehida. Vsi pripravki niso primerni za uporabo v vseh kulturah, zato pred uporabo kateregakoli pripravka obvezno preberite in upoštevajte navodilo o uporabi, ki je priloženo sredstvu!

Polži so zelo trdovratna nadloga. V boju z njimi bomo uspešni predvsem takrat, ko bomo pri zatiranju kombinirali različne ukrepe.

Naravna odvračala za polže so:

pelin, origano, timijan, žajbelj, meta, koromač, preslica, bela gorjušica, česen, kapucinka, ognjič, kozmeja, grobeljnik, suhe rože, plavica, hortenzija, potonika, teloh, krvomočnica … Odvrača jih tudi: vonj bezga, vratiča, rmana, preslice, praproti, … Nekatere lahko uporabimo tudi kot zastirko, lahko pa pripravimo tudi zastirko iz akacijevega lubja, zmulčanega hrastovega listja in podobno.

POZOR: Žametnica (tagetes) in bazilika zelo privlačita lazarje!

Nasvet

  • Ob navalu polžev na naše rastline je najbolj učinkovit Plantella Arion+ v peletah, ki jih zanesljivo ustavi
  • Bio Plantella gel je naravno sredstvo iz škroba, ki ga nanesemo v sklenjenem obodu okoli rastline ali gredice, da polžem prepreči prehod.

Za komentiranje se prijavite