Ustvarjalnost in ideje - Klub Gaia

Ustvarjalnost in ideje

Loreta Vlahović, univ.dipl.inž. agr.

Gaiani smo po naravi ustvarjalni, a le malo kdo  se s tem pohvali. Zato smo bili neizmerno veseli, ko nas je Jože Boršič iz Frankolovega ob letošnjem klepetu na sejmu Flora povabil: »Pridite k nam pogledat, kakšne balkone imamo.«

Veselje do vrta in lesa

Hiša z okolico je natančno urejena. Naša člana, Ljubica, po poklicu kuharica in Jože, po poklicu mesar, sta  se pred 15 leti podala v ustvarjanje z nakupom  zapuščene hiše in okolice. Zahvaljujoč pridnim rokam in idejam, so ustvarili oazo, za katero so v  letu 2015 prejeli Grajskega vrtnarja  - nagrado za najlepše urejeno okolico in dostop do hiše v občini Vojnik, na katero so s pravico ponosni. V prednovoletnem času  cvetlice nadomestijo raznovrstne lučke, ki pritegnejo na obisk tudi mimoidoče po glavni cesti.

Jožetovo veselje in sprostitev so izdelki iz lesa. Hiške, dekoracije, preša, leseni traktor, obnovljeni stari plugi in mnogo drugih elementov, vsi oblečeni v cvetje krasijo zelenico. A tudi sin Bojan poleg zidov in podov zna ustvarjati iz lesa. Njegova umetnija je čudovita hiška za otroke. Jožetovo veselje je tudi razmnoževanje rastlin. Tako  poskrbi za nove balkonske rastline iz potaknjencev, pa tudi za nove grmovnice in drevje.

Povezanost mlajše in starejše generacije ter občutek za lepo  je čutiti  tako na zunanjem kot notranjem delu.  Tudi sin Bojan in snaha Linda skrbita za svoj balkon,  kjer se bohotijo surfinije. Ljubica  na svojem balkonu  letos neguje zmajeva krila in gavre, zasaditve pa popestrijo pisanolistne aptenije.  Še malo sonca so dodali otroci, ki so si zaželeli sončnic, čeprav uspevajo ločeno v loncih. Težav z rastlinami ni. Gavre so košate in bogato cvetoče, zahvaljujoč rezanju. Rastline so zdrave in lepo razrasle.

Da bo zalivanje lažje, je voda napeljana direktno na balkone. Redno skrbijo  za dobro hrano rastlinam, zato dosledno dodajajo gnojila za list in cvet. Tudi 2-letna vnukinja s svojo mini zalivalko  z veseljem prispeva po svojih močeh.

V nadaljevanju vrta se razkrije nasad ameriških borovnic in aronije. Nasad borovnic je zaščiten z mrežo, rastline pa bogato obložene s plodovi. Na drugi strani vrta je še brajda, v pripravi za sajenje pa je desetina sadik kivija, s katerimi bodo ustvarili  novo senčnico.

Za hišo razkrijemo z lesom bogato okrašeno uto in leseno prešo, za njimi pa velik vzorno urejen zelenjavni vrt, kjer kolobarijo skladno  potrebam rastlin. Rastline so posajene lepo v vrste. 

Svetovala sem tudi mešane posevke in spomnila na nasvete, ki jih lahko najdejo na spletni aplikaciji naredivrt.si. Gotovo je dobrodošel marsikateri nasvet iz revije Gaia, ki jo je Ljubica prvič dobila za darilo in seveda sedaj iz leta v leto podaljšuje naročnino.

Velika Ljubičina ljubezen so orhideje, ki krasijo vsa notranja okna v hiši.  Bogato cvetijo in se razraščajo  in ker je rastlin vedno več, so naredili  novi prizidek, kjer so optimalni pogoji za njihovo rast. Več o orhidejah v enem od bodočih prispevkov.

Nasvet

Gnojili Plantella List in Plantella Cvet z dodanimi vitamini zagotavljata lepo razrast in bujno cvetenje.

Za največji uspeh uporabite:

Plantella Cvet

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg za gnojenje vseh vrst cvetočih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.

Plantella List

Visokokakovostno tekoče gnojilo, obogateno z vitamini in izvlečki morskih alg, za gnojenje vseh vrst zelenih sobnih, okenskih, balkonskih in vrtnih rastlin.
Za komentiranje se prijavite