Zdrava kreša in kalčki - Klub Gaia

Zdrava kreša in kalčki

Mira Arh

Imunski sistem je odvisen tudi od pravilne prehrane, fizične kondicije, čustvenega stanja in stresa. Prehrana, ki je v zimskih mesecih osiromašena, naj bo čim bolj raznolika in naj vsebuje veliko vitaminov in mineralov, najbolje sveže zelenjave.

Ker pa je zelenjava v trgovinah lahko draga ali zaradi dolge poti do polic osiromašena, je še bolje, da vzgojimo sveže rastlinice kar sami na kuhinjskem oknu. Za to je primerna kreša, ki je pravi zaklad vitalnih snovi. Mlado krešo lahko uporabimo svežo ali pa jo dodajamo juham in enolončnicam.

V zadnjem času so tudi pri nas vse bolj priljubljeni kalčki nekaterih rastlin. Tako so denimo kalčki lucerne bogat vir vitamina C in lahko nadomestijo papriko in paradižnik z našega vrta. Kalčki soje vsebujejo veliko vitamina B, kalčki leče pa veliko železa. 

Tudi med zimskimi meseci ne smemo pozabiti na gibanje na svežem zraku, ki ga – še posebej če v toplejšim mesecih delate na vrtu – gotovo pogrešate. Vzemite si vsaj pol ure dnevno za sprehod ali drugo aktivnost na svežem zraku, privoščite si dovolj spanja in se izogibajte stresu.

Rastline

Kreša

Rastlina spada med križnice. Je enoletna rastlina, ki lahko zraste do 60 cm. Tvori drobne roza cvetove. Uporabljamo jo, ko je visoka le do 10 cm. Po okusu in vonju je blizu gorčici.
Za komentiranje se prijavite