Kako uporabljamo setveni koledar - Klub Gaia

Kako uporabljamo setveni koledar

Cilj ekološkega vrtnarjenja je prav gotovo zdrav in obilen pridelek ob ohranjanju ravnovesja med rastlinami, naravo ter škodljivimi in koristnimi organizmi v vrtu, ki jih zagotovimo s primerno nego rastlin in izborom visokokakovostnih ekoloških izdelkov. Kakovost pridelka pa bo še bolj zadovoljiva, če pri delih upoštevamo naravne ritme, prelivanje, menjavanje planetarnih in ozvezdnih impulzov, ki nam jih podaja setveni koledar Marije Thun ...

Setveni koledar Marije Thun izhaja že 54 let in je utemeljen v izjemno obsežnem, 60-letnem znanstvenem delu Marije Thun. Bil je in ostaja prvi med koledarji, ki se v zadnjem desetletju na trgu pojavljajo s tem naslovom, krožijo pa še mnogi ponaredki.

Temeljna razlika Thunovega, v primerjavi z drugimi koledarji je, da ni utemeljen v astrološkem izročilu, temveč v ponovljivem znanstvenem delu v raznih predelih planeta. Dokazljiv je v večkratnih praktičnih poskusih in v vsakournih posevkih, izjemno skrbnem opazovanju, laboratorijskih analizah rezultatov in spremljanju tako pridelanih rastlin v nekaj naslednjih generacijah. Izhaja iz prakse in je od samega začetka namenjen praktikom.

Razlaga posameznih elementov

Tako kot kitajska akupunktura izhaja iz predstave, da po meridianih v človeku kroži življenjska energija in posamezne organe v človeškem telesu pripisuje elementom: zemlja, les, ogenj in voda, o čemer so govorili že stari Grki, pa tudi  Rudolf Steiner, ki je utemeljil biološko-dinamično metodo. V ospredje uspešnega kmetovanja je  postavil trditev, da priteka to, kar imenujemo življenje, iz ozvezdij zodiaka in da te energije življenja uporabljajo navedene elemente na Zemlji, da z njimi življenje napajajo. Marija Thun je bila Steinerjeva učenka in je to trditev raziskovala na rastlinah.

Rastline so dejstvo štirih kvalitet življenja, ki na Zemljo priteka, potrdile. Pokazale so tudi, da različne kvalitete, ki jih imenujemo tudi eter, pri rastlini gradi različne dele:

  • eter življenja, gradi pri rastlini korenine
  • toplotni eter gradi plod
  • svetlobni eter, gradi cvetje in eterična olja, 
  • kemični eter pa zelena stebla in liste.

Te sile pritekajo na Zemljo v ritmih glede na gibanje planetov, predvsem Lune.

Če to vemo, potem glede na pozicije planetov vemo, katere energije pritekajo ob določenem času na naše vrtove. Če po tem naravnamo naše delo, bo rastlina bolje oblikovala tisti organ, za katerega dobi v danem času pravo »hrano«. Z izbiro časa lahko pridelamo več tistega, kar želimo pridelati, predvsem pa bo prav v tistem delu rastline več vitalnosti.

Setveni koledar je sestavni del Setvenega priročnika. Za več informacij se obrnite na Založbo Ajda Vrzdenec, tel.: 064 204 870.

Setveni koledar Marije Thun na podlagi starih izročil in dolgoletnega študija in preizkušanja za vsak dan posebej upošteva pot Lune ter gibanje planetov, na njihovi podlagi pa napoveduje pozitivne in negativne posledice medsebojnih odnosov. Na podlagi teh strokovnih izračunov lahko napoveduje ugodne dni za delo z rastlinami. Naročniki revije Gaia setveni koledar prejmejo skupaj z revijo. Opravila vrtnih del pa si lahko ogledate na naši spletni strani. 

Za komentiranje se prijavite