Zimska dekoracija pred hišo - Klub Gaia

Zimska dekoracija pred hišo

Nevenka Breznik

Jeseni lahko v lončke zasadimo jesenske in pomladne rese, hebe, okrasno zelje, skimije, mačehe, telohe, pa tudi miniaturne iglavce ter zimzelene listavce, ki jih dopolnimo s čebulicami tulipanov, hijacint, narcis in drugim spomladanskih čebulnic.
Ko pospravimo poletne okrasne zasaditve z balkonov, teras in okenskih polic, se nam zdi, da na teh mestih kar nekaj manjka. Ni treba, da je tako. Tudi jesen in zima sta lahko barviti. Res je, da je rastlin, ki so primerne za saditev v posode in zdržijo tudi nizke zimske temperature veliko manj od tistih, ki jih lahko sadimo poleti, vendar nam pogledi na nekatere lepe zimske okrasne zasaditve dokazujejo, da se tudi tu da veliko narediti.

Katere rastline izbrati

Jeseni lahko v lončke zasadimo jesenske in pomladne rese, hebe, okrasno zelje, skimije, mačehe, telohe, pa tudi miniaturne iglavce ter zimzelene listavce, ki jih dopolnimo s čebulicami tulipanov, hijacint, narcis in drugim spomladanskih čebulnic. Tako lahko preprosto zimsko korito zasadimo samo z raznobarvno reso, ki ji dodamo kakšen majhen iglavec, za spomladansko cvetenje pa nekaj čebulnic. Na malo bolj zavetni legi bomo pozimi lahko občudovali kombinacijo heb in zimzelenega šaša, ki ga obsadimo s spomladanskimi žafrančki. Zelo hvaležna zimska barvita rastlina, ki zlepa ne pozebe, je okrasno zelje v različnih barvah, ki ga lahko kombiniramo s kakšnim manjšim brinom ali reso v podobni barvi. Zraven se bo kot povešava rastlina lepo razraščal bršljan.

Dodajmo posebnosti

V zadnjem času je v naše vrtnarije prišla izrazito rdečkasta trava Imperata, ki poudari vsako zeleno ali pisano zasaditev. Lepo se kombinira tudi z resami in zimzelenimi iglavci. Ne smemo prezreti tudi zanimiv grmiček skimijo, ki je ravno tako precej trpežen za zimske zasaditve. Rastline zasadimo dovolj skupaj, da ne bo praznih mest, saj se moramo zavedati, da se rastline pozimi ne bodo razraščale. 

Za lepotni poudarek ali piko na i dodamo najrazličnejše naravne ali manj naravne predmete, kot so koruza, različne buče in bučke, slamnate pajacke, kakšno zanimivo rogovilasto vejo, ali pa za modernejše zasaditve kakšno posebno stekleno skulpturo ali kamen.
Za komentiranje se prijavite