Čudovito cvetje v juliju - Klub Gaia

Čudovito cvetje v juliju

Strokovnjaki agronomi Kluba Gaia

Ameriški slamniki, lilije, lokvanji, hortenzije in še mnogo drugih cvetočih lepotic obarva vrt v juliju v čudovite odtenke.

V poletnih mesecih vrt krasijo mnoge cvetoče lepotice. Vsaka od teh lepotic okrasi vrt v značilnih barvah in obliki cvetov. Izberemo lahko  pasijonko, lilijo, lokvanje, hortenzije, planike in še mnogo drugih.

Pasijonka

Pasijonka
Pasijonka

Pasijonka je sredozemska rastlina, ki uspeva kot vzpenjavka. Vzgajamo jo na prostem, v rastlinjaku ali posodah, odvisno od klimatskih pogojev. Če jo vzgajamo na prostem, je potrebno rastlino obrezati in čez zimo korenine zavarovati z debelo zastirko. 

Uspeva zlasti na toplih in zavetnih legah, najrajši v mediteranskih področjih. Je listopadna rastlina s prijetno dišečimi cvetovi in okoli 6 cm velikimi užitnimi plodovi. Potrebuje vlažna in humozna tla. Skozi rastno dobo jo dognojujemo z gnojilom na osnovi alg Bio Plantella Vrt .

Več informacij o modri pasijonki  v Gainem vrtnem vsevedu.  

Lilija

Čebulice lilij lahko posadimo že sredi pomladi – marca in aprila. Uspevajo na sončnem rastišču ali v svetli senci. Ne marajo vlažnih tal. Na vetrovnih področjih potrebujejo oporo. Poleti jih redno zalivamo in pregledujemo, če so jih slučajno napadli hroščki lilijevke, ki jih spoznamo po rdečkasti barvi. Odstranjujemo jih ročno. 

Enkrat tedensko lilije dognojujemo z gnojilom za cvetoče rastline Plantella Cvet na osnovi alg in vitaminov. Po cvetenju odstranimo odcvetele cvetove, da preprečimo tvorbo plodov. Čebulice lahko prezimijo v zemlji.

Več informacij o negi lilij v Gainem vrtnem vsevedu.  

Lilija
Lilija

Lokvanj

Lokvanj bogato cveti ob ustreznih pogojih v ribniku
Lokvanj bogato cveti ob ustreznih pogojih v ribniku

Lokvanje gojimo zaradi barvitih cvetov in spreminjajočih se listov, s katerimi krasijo in senčijo vodno površino. Izbiramo med rastlinami, ki cvetijo belo, rožnato, rdeče, oranžno, rumeno, vijolično, modro in med vsemi odtenki teh barv. Barva in oblika listov se spreminja glede na sorto. Mlado listje je najprej rdečkasto, škrlatno ali živo lisasto. Barva cvetov in listov je odvisna od sorte, zemlje, osončenosti, temperature in kakovosti vode.

Poznamo številne sorte lokvanjev, tako da lahko za vsak ribnik najdemo primerne. Pazimo, da prekrivajo največ četrtino vodne površine. Zmrzal jim večinoma ne škoduje. Sadimo jih v mrežaste posode ali košare.

Več o lokvanju v reviji Gaia 2007: Lokvanj - faraonov cvet

Hortenzije

Hortenzije so zaradi velikih socvetij, ki se v modri, vijolični, rožnati ali beli barvi začnejo razcvetati že v začetku junija in cvetijo vse do pozne jeseni, zelo priljubljene grmovnice. 

Potrebujejo rodovitna in vlažna  tla. Ob sajenju dodamo organsko gnojilo plantella organik. Hortenzije krasijo vrtove še pozno v jesen. Socvetja odstranimo šele spomladi, ko rastline obrezujemo. Cvetove uporabljamo za rezano cvetje.

Hortenzija potrebuje rahlo kisla tla, zato jih sadimo v Plantella zemljo za rododendrone in tudi gnojimo s Plantella Formulo 365 za rododendrone.

Prebeerite še več nasvetov o hortenzijah.

Belo cvetoča hortenzija osveži senčni kotiček
Belo cvetoča hortenzija osveži senčni kotiček

Ameriški slamnik

Škrlatni ameriški slamnik je zdravilna in okrasna rastlina
Škrlatni ameriški slamnik je zdravilna in okrasna rastlina

Škrlatni ameriški slamnik je trajnica, ki zraste tudi do 100 cm višine. Ima  pecljate, temno zelene, suličaste in ob robu lahko tudi rahlo nazobčane liste, ki so po površin pokriti z kratkimi dlačicami. Večino socvetja sestavljajo temno rdeči cevasti cvetovi, razporejeni na izbočenem dnu socvetja. Ob cvetenju na njih opazimo rumen cvetni prah. Korenine so razvejane in oblikujejo izrazito koreninsko grudo. Cveti od julija do septembra. Za zdravilne namene se uporablja pretežno škrlatni ameriški slamnik. Uporabljamo cvetoče zelišče, redkeje tudi korenine.

Preberite še več nasvetov o negi in uporabi ameriškega slamnika. 

Planika

Planika v naravi raste v skalnih razpokah in na kamnitih tleh, kjer je suho in vroče, hranil pa je malo. Na vrtu ima hranil in vode bistveno več, zato ni več tako lepe bele barve , poleg tega pa se rast pospeši. Zdrži nekaj let, nato propade. Najhitreje odmrejo rastline, ki so bile pregnojene in preveč zalite

Več idej o rastlinah za alpski svet v našem vrtu lahko pogledate v reviji Gaia marec 2013: Alpske rastline za skalnjak

Planika je odličen okras skalnjakov na sončni legi
Planika je odličen okras skalnjakov na sončni legi
Za komentiranje se prijavite