Izbira primernega drevesa ali grma za sončno lego - Klub Gaia

Izbira primernega drevesa ali grma za sončno lego

Pozdravljeni! Potrebujem pomoč. Že nekaj dni namreč po netu brskam in iščem, pa nič pametnega ne najdem. Za na sončno mesto, na trato bi potrebovala drevo (ali višji grm). Potrebujemo ga izključno za okras, torej lahko je cvetoče ali pa da ima listje okrasno. Torej okras čim dlje v letu. Ne previsoko rastoče, tam nekje do 3 m Gledal sem japonsko češnjo, pa zraste previsoko. Rdeči javor potrebuje preveč vode in sence, tla so pa tukaj kar precej suha, pa povsem na soncu, cel dan. Imate mordakako idejo? Sem že čisto brez idej. HVALA!
Spoštovani


Pri izbiri primernega drevesa lahko izbiramo med na listopadnimi in vedno zelenimi. Med vedno zelenimi pa še na iglavce in listavce, če se držimo klasične delitve po obliki listov. Potrebno je upoštevati, da glede na velikost naših vrtov, ki so v povprečju zelo majhni, vanje sodi le kako manjše drevo. Na manjše vrtove sadimo manjša okrasna ali sadna drevesa, ki jim namenimo dovolj velik prostor, in jih začnimo dovolj zgodaj obrezovati, da jim bomo oblikovali primerno krošnjo glede na velikost vrta. Velikokrat se najraje sadi žive meje, ker dajejo dober zastor pred sosedi. Prevečkrat ob zasaditvah pozabljamo tudi na nekatere stare sadne vrste, ki so pravi okras spomladi, hkrati pa dobimo lahko še nekaj plodov. Res je danes sadje poceni, vendar če lahko utrgamo češnjo, višnjo, slivo, hruško, jabolko z domačega drevesa, je občutek popolnoma drugačen. Ker vse te vrste z različnimi sortami dobimo danes vzgojene na različnih podlagah, kar pomeni, da so nizko, srednje ali visoko rastoče, imamo že prvi cvetoči izbor za vrt. V družino rožnic gredo še mirobalane (Prunus cerasifera), različne okrasne sorte iz rodu jablan (Malus), različne vrste in sorte glogov (Crataegus ), panešplja (Mespilus germanica), jerebike z različnimi sortami (Sorbus aucuparia). Izredno lep je mokovec (S. aria) in drugi, nekateri dreni (Cornus nuttali, C. Controversa, C. florida) in različne vrste in sorte magnilj (Magnolia). Poleg teh so na voljo ravno tako pritlikave sorte večjih dreves. Izbor je dovolj širok. Japonska sofora (Sophora japonica ) je ogromno drevo, za majhen vrt pa poiščimo njeno povešavo obliko ali pritlikavo sorto. Med iglavci izbiramo tiste, ki so nekoliko nižje in šibke rasti. Ker so v tem času vrtnarije in vrtni centri dobro založeni, je dobro, da se o izboru »primerne« rastline posvetujete tudi na prodajnem mestu.

Lep pozdrav
Za komentiranje se prijavite